Kariye'nin camiye dönüştürülmesi aşağılayıcı bir kayıtsızlık

Kariye'nin camiye dönüştürülmesi aşağılayıcı bir kayıtsızlık

Rus Ortodoks Kilisesi, Ayasofya'nın ardından Kariye Müzesi'nin de statüsünün değiştirilerek cami olması ve Diyanet İşleri Başkanlığı'na aktarılması kararı hakkında açıklamalar yaptı. Durumu "aşağılayıcı bir kayıtsızlık" olarak nitelendirdi

 

Rus Ortodoks Klisesi, "'Hıristiyan kültürel değerlerine yönelik aşağılayıcı bir kayıtsızlık sergilediğini' söyledi." dedi. Moskova Patrikhanesi Dış İlişkiler Bakan Yardımcısı Nikolay Balaşov, Türkiye yönetiminin Ayasofya'nın kültürel değerlerine özgür erişim sözünü tutmadığını ve Hıristiyan kültürel değerlerine yönelik aşağılayıcı bir kayıtsızlık sergilediğini açıkladı.

Balaşov, Sputnik'e yaptığı açıklamada, Ayasofya'daki mozaiklerin gün boyunca kapalı tutulduğunu belirterek, "Ayrıca mevcut koşullarda mabedin kültürel değerlerine erişim kadınlar için kısıtlandı. Onlar için ayrılan yerden görüntüleri seyretmek neredeyse imkansız" dedi.

Şimdi aynı uygulamayı Kariye'de de beklediklerini dile getiren Balaşov, "Oysa orada sıva katmanları altında bulunan ve İkinci Dünya Savaşı sonrası restorasyon uzmanları tarafından açılan mozaikler ve freskler, Bizans sanatının ilahi nurla aydınlatılan gerçek hazinesi. Günümüze ulaştığı hali ve sanat icrasının zarafeti açısından pitoresk Kariye kompleksinin eşi benzeri yok" ifadesini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika