Kariyer.net üyelerine kötü haber: 50 bin kişinin verileri çalındı!

Kariyer.net üyelerine kötü haber: 50 bin kişinin verileri çalındı!

Türkiye’de yurttaşların sıklıkla tercih ettiği online iş ve işçi bulma platformu olan kariyer.net, 50 bin üyenin kişisel verilerinin bir danışman tarafından çalındığını duyurdu.

 

Konuyla ilgili kariyer.net tarafından yapılan açıklamada, 50 bin kullanıcısının e-mail adresi, kullanıcı şifresi, doğum tarihi, telefon numarası gibi bilgilerinin çalındığı belirtildi. Veri ihlalini kamuoyuna açıklayan Kişisel Verileri Koruma Kurumu, "İhlalin Kariyer.net’e tedarikçi olarak hizmet veren bir danışman tarafından 12 Ağustos 2020 tarihinde Kariyer.net’in bir çalışanına, adı geçen sitede üyeliği bulunan 50.000 kişiye ait olduğu iddia edilen bir dosyanın aynı gün internette bir siteye yüklendiği bilgisinin aktarılmasıyla tespit edildiği, 10 Temmuz tarihinde gerçekleştiği, 12 Temmuz'da tespit edildiği, ihlalden etkilenen verilerin, ‘email adresi’, ‘kullanıcı şifresi’, ‘isim soyad’, ‘doğum tarihi’, ‘telefon numarası’, ‘profil fotoğrafı URL link bilgisi’, ‘yaşadığı il’, ‘yaşadığı ilçe’ bilgileri olduğu, ihlalden etkilenen kişi sayısının 40.955, kayıt sayısının 53.149 olduğu, ilgili kişilerin veri ihlaliyle ilgili olarak [email protected] adresinden ve 0216 468 76 00 numarasından bilgi alabilecekleri ifade edilmiştir" dedi.

"Bilindiği üzere, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 'Veri güvenliğine ilişkin yükümlülükler' başlıklı 12'nci maddesinin (5) numaralı fıkrası 'İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi hâlinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve kurula bildirir. Kurul, gerekmesi hâlinde bu durumu, kendi internet sitesinde ya da uygun göreceği başka bir yöntemle ilan edebilir' hükmünü amirdir" denilen açıklamada, konuya ilişkin inceleme devam ettiği belirtildi. Söz konusu veri ihlali bildirimi kurumun internet sayfasında ilan edildi.  

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :