Katar ile yapılan anlaşmalara tepkiler bitmiyor: Ekoloji Birliği'nden açıklama

Katar ile yapılan anlaşmalara tepkiler bitmiyor: Ekoloji Birliği'nden açıklama

Ekoloji Birliği, Katar ile yapılan su anlaşmasına ilişkin bir açıklama yaptı.

Ekoloji Birliği, Katar ile Türkiye arasında yapılan su anlaşmasına ilişkin bir açıklama yaptı.

Ekoloji Birliği'nden yapılan açıklamada, “Mutabakat Zaptı’nın içeriği bilinmiyor. Her alanda yaşanan özelleştirmeler ve yerli ve yabancı sermayeye satış süreci bizleri ‘su’ anlaşması konusunda kaygılandırmaktadır” denildi.

''KABUL EDİLEMEZ''

''Türkiye sularının üzerinde Katar’ın etkinliğin artırılması kabul edilemez'' denilen açıklamada, ''Halkların suya ulaşımı kolaylaştırılması gerekirken bu tür anlaşmalarla zorlaştırılmaktadır. Yapılan anlaşmada ‘yeraltı suları, su kaynaklarının korunması ve geliştirilmesi, su kalitesi, arıtma ve gıda güvenliği’ gibi vurgular geçse de bu zamana kadar deneyimlerimizden biliyoruz ki, ‘arıtma, geliştirme, koruma’ iddialarının arkasından yeni saldırılar gündeme geliyor'' ifadeleri yer aldı. 

''ANLAŞMANIN İÇERİĞİ AÇIKLANSIN''

 

Açıklama şöyle devam etti: ''Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan “Bu mutabakat zaptı, sadece iki ülke arasında su yönetimi alanında deneyim ve tecrübelerin paylaşılması ve bilgi alışverişini mümkün kılacak bir metindir. Bu imzalanan metin, iki ülkenin birbirinden su temini, su nakli, suyun paylaşılması ve benzeri hususları içermemektedir” açıklaması yapılsa da anlaşma metni yayımlanmamaktadır.

Bu anlaşmasının içeriğinde neler var?

Katar’ın Türkiye’de toprak alması, şirket satın alması yanında yeni anlaşmalar kuşkumuzu artırıyor. Ayrıca açıklanan verilere göre Türkiye barajlarındaki su seviyesi yüzde 35 seviyelerine düşmüş; kuraklık tehdidiyle karşı karşıyayız. Türkiye’nin su fakiri ülkeler arasında olduğu da biliniyor. Yaşamsal öneme sahip su politikası stratejik öneme sahiptir. Su hem ekolojik denge hem de biyo çeşitlilik bakımından da vazgeçilmezimizdir. Ciddi planlamalarla tüm canlıların yaşam hakkına saygı çerçevesinde değerlendirilmeli ve kesinlikle ticaret haline getirilmemelidir.

Halkın suya erişimi gün geçtikçe azalırken yapılan anlaşmanın içeriğinin açıklanmaması anlaşılır değil. Ekoloji Birliği olarak suyun ticarileşmesine; HES, JES, nükleer ve termik santraller ve maden çalışmalarıyla suların kirletilmesine karşı mücadele ederken Katar’la yapılan anlaşmayla yeni tehlikelerle karşı karşıya kalacağız. Anlaşmanın içeriği açıklanmalı, suyun ticarileşmesine izin verilmemeli.''

GENEL