Katar'ın Dışişleri Bakanı, Taliban ile görüştü

Katar'ın Dışişleri Bakanı, Taliban ile görüştü

Katar'ın Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Taliban ile temas kurdu. Al Sani, Taliban Siyasi Ofis Başkanı Molla Abdulgani Berader ile görüştü. Görüşmede Afganistan'daki son gelişmeler gündemdeydi.

Katar resmi ajansı QNA'da yer alan habere göre, Dışişleri Bakanı Al Sani, ülkesini ziyaret eden Taliban Siyasi Ofis Başkanı Molla Abdulgani Berader ve beraberindeki heyetle başkent Doha'da bir araya geldi. Görüşmede Afganistan'daki son gelişmeler, siyasi durumlar, emniyetle ilgili konular ile Afganlar arası görüşmeler ele alındı.

Katarlı Bakan, Taliban'a Afganistan hükümeti ve halkının geleceği için kapsamlı siyasi çözüme ulaşmak amacıyla çabaları hızlandırmak adına gerginliği azaltma ve ateşkes çağrısında bulundu.

Görüşme ve Berader'in ziyareti hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi.

Doha'da 10 Ağustos'ta Afganlar arası müzakerelerdeki son durumu görüşmek üzere ABD, Çin, Özbekistan, Pakistan, İngiltere, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı düzenlenmişti.

Aynı şekilde 12 Ağustos'ta da yine Doha'da Afganistan'daki barış sürecini görüşmek üzere Katar, Almanya, Hindistan, Norveç, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan, ABD ve BM'den temsilcilerin katılımıyla bir toplantı yapılmıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya