Kayyum darbesi: Erdoğan seçim öncesi böyle tehdit etmişti

Kayyum darbesi: Erdoğan seçim öncesi böyle tehdit etmişti

İçişleri Bakanlığı tarafından HDP'li Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanları görevden alındı. " PKK/KCK ve uzantılarının amaçları için

İçişleri Bakanlığı tarafından HDP'li Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanları görevden alındı. " PKK/KCK ve uzantılarının amaçları için çalışmakla" suçlanan başkanların yerine kent valileri kayyum olarak atandı. Güneydoğu'dan gelen bu son dakika gelişmesi akıllara 31 Mart seçimlerinden önce AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamaları getirdi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yozgat’ta 25 Şubat 2019 tarihinde yaptığı konuşmada HDP’yi ve adaylarını eleştirmiş “Kandil emrediyor, CHP bunları yerine getiriyor. Kürdistan’da HDP’ye vereceğiz, batıda da AK Parti ve MHP’ye kaybettireceğiz diyor. Türkiye’de Kürdistan diye bölge ne zaman çıktı? 31 Mart’ta cevabı en güzel şekilde alacaksınız. Ülkemizi bölmeye çalışanlara yüz vermeyiz. Açtıkları çukurları onları gömdük mü? Kayyum atanan yerleri geri alacağız diyorlar. Benim vatandaşım bunları geri almana fırsat veriyorsa, devletin imkanlarını Kandil’e gönderecek olursanız yine kayyumlarımızı atarız.” demişti.