Kayyum illerinde polis ablukası: HDP’li vekiller hastaneye kaldırıldı, gözaltılar var

HDP’nin kayyum darbesine karşı ses çıkarmak için başlattığı eylemlere polis saldırdı. Mardin ve Diyarbakır polis ablukasına alınırken, Diyarbakır'daki

Fotoğraflar: İleri Haber

HDP’nin kayyum darbesine karşı ses çıkarmak için başlattığı eylemlere polis saldırdı. Mardin ve Diyarbakır polis ablukasına alınırken, Diyarbakır'daki saldırıdan etkilenen HDP Milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Feleknas Uca hastaneye kaldırıldı. Mardin'deki polis saldırısında bir yurttaşın ayağının kırıldığı öğrenilirken, Van'da 6 kişi gözaltına alındı.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin, milletvekilleri ve tüm belediye eşbaşkanlarının katılımıyla yapacağı açıklama öncesinde DBB hizmet binası ve çevresi polis ablukasına alındı. DBB binasının önündeki Elazığ Caddesi ve bu caddeye çıkan tüm yollar polis bariyerleriyle kapatıldı, caddelere çok sayıda polis eşliğinde TOMA araçları ile zırhlı araçlar konumlandırıldı.

Temelli'nin açıklaması öncesi açıklamayı bekleyen yurttaşlara polis saldırdı. Saldırıdan etkilenen HDP milletvekilleri Feleknas Uca ve Ayşe Acar Başaran hastaneye kaldırıldı.

Öte yandan Mardin'de de kayyuma karşı eylemler devam ederken, polis çevre il ve ilçelerden Mardin’e gelmek isteyen HDP belediye eş başkanları, meclis üyeleri ve partililer, şehrin girişlerinde kurulan kontrol noktalarından geçişine izin vermedi.

MARDİN'DE BİR YURTTAŞIN AYAĞI KIRILDI

Mardin'de yürümek isteyen halka polis saldırdı. Mardin Milletvekili Pero Dündar ve Adana Milletvekili Tülay Hatimoğlulları da saldırıdan etkilendi. Saldırı sırasında bir yurttaşın ayağının kırıldığı öğrenildi.

VAN'DA 6 GÖZALTI

Van'da polis saldırısında ise en az 30 gözaltı olduğu öğrenilirken, Iğdır Milletvekili Habip Eksik, "Halkın milletvekillerine, halkın iradelerine saldıranlar bunun hesabını verecek" dedi.

DİYARBAKIR İL BİNASI'NDA SALDIRI

HDP Diyarbakır İl Binası önünde bir araya gelen yurttaşlara da polis saldırdı. HDP Milletvekilleri Semra Güzel ve Gülistan Koçyiğit saldırı sırasında yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika