23 eylemciye hapis istemi

23 eylemciye hapis istemi

Kadıköy'de düzenlenen 'Kayyum rektör' protestoları esnasında gözaltına alınan 2'si tutuklu 23 eylemci hakkında farklı suçlardan 6 aydan 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan tarafından rektör atanmasının ardından başlayan direnişle ilgili olarak yapılan izinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşlerine yönelik yapılan destek eyleminde "tedbirlere" karşı protesto yapıldığı anlatıldı. Kadıköy Kaymakamlığı tarafından 7 gün süreyle yasaklanmasına rağmen 2 Şubat günü yaklaşık 50 kişinin Kadıköy'de izinsiz olarak toplantı ve gösteri yürüyüşü yaptığı belirtilen iddianamede, topluluğa dağılmaları yönünde gerekli ihtarların yapıldığı, ancak eylemcilerin dağılmayarak slogan atmaya devam ettiği ifade edildi. Eylem sırasında Ezgi E., Mehmet Ş. Ve Şilan D.'nin kolluk görevlilerine direndiği belirtilen iddianamede, diğer şüphelilerin de görevlilerin 'dağılın' ikazlarına rağmen dağılmayarak fiziki olarak direndiği ve görevlilerin "görevlerini yerine getirmesini engelleyecek şekilde hareket etmek" suretiyle mukavemette bulundukları vurgulandı.

6 AYDAN 7 YILA KADAR HAPİS TALEBİ

İddianamede 23 eylemcinin "Görevi yaptırmamak için direnme", "Toplantı ve yürüyüşlere silah ve benzeri aletler taşıyarak ve kendilerini tanınmayacak hale getirerek katılma" ve "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" suçundan 6 aydan 7 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanması talep edildi. Hazırlanan iddianame 38. Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Sanıkların önümüzdeki günlerde mahkemeye çıkması bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem