Kerestecioğlu’ndan Erdoğan’a: Tek bilet keselim ve siz gidin

Kerestecioğlu’ndan Erdoğan’a: Tek bilet keselim ve siz gidin

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, “Afrin Kurtuluş Kongresi” adıyla Antep’te yapılan toplantı ve Türkiye hükümetinin vali atama girişimine tepki gösterdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Meclis’teki basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e dönük sözlerini değerlendiren Kerestecioğlu, “Bir söz vardır: İnsanı kendi dili yer bitirirmiş! Bunun en iyi örneği artık dilinin hiç kemiği olmayan Tayyip Erdoğan! İster Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ister AKP’li kendi vekilleri, ister Kosova Başbakanı, ister Emmanuele Macron, o bu hiç fark etmiyor Erdoğan için! Kendi insanına da, dünyaya da bu kadar hakaret eden, aşağılayan bir yönetici daha görmedi Türkiye bugüne kadar. Genel olarak AKP’nin karnesinde ise bu hafta yine öfke, nefret, siyasi düzeysizlik hepsi tam not gidiyor. Erdoğan, katıldığı mitingde kendi Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’i yuhalatma noktasına geldi. Ne demiş Mehmet Şimşek, ‘şirketler döviz borçlarını ödeyemiyorlar’ demiş ‘borçlanmayın, temkinli olun’ demiş. Onu bunu yuhalatmak nedir, bu anlaşılır değil, onu bir kenara koyalım! Peki, şirketler borçlarını ödeyebiliyorlar mı?” diye sordu.

‘AFRİN’DE SÖMÜRGECİ PLANLARI VAR’

“Afrin’in maliyeti sadece halka. Kendilerinin başka sömürgeci planları var” diyen Kerestecioğlu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik’in “50 küsur şehit verdik ancak Suriye’deki yeniden inşa sürecinde Türk müteahhitler pastadan daha fazla pay alacak” sözlerine şöyle tepki gösterdi:

“Biliyorsunuz tarihte başka ülke pazarlarında ham madde ve ucuz emeği kullanan, ticaret yaparak zenginleşen ülkelere ‘sömürgeci ülkeler’ deniyor. Amaç kendi inşaatçılarına para kazandırmak. Afrin’de yüzlerce kişi öldü, onlarca Türkiyeli asker yaşamını yitirdi, yüzbinlerce kişi evini terk etmek zorunda kaldı.”

‘MADEM AFRİNLİSİNİZ NEDEN ANTEP’TE YAPILIYOR TOPLANTI?’

Kerestecioğlu, şöyle konuştu:

“Afrin Kurtuluş Kongresi adıyla toplantı yapıyorlar. Toplantı nerede yapılıyor, Antep’te. Madem Afrinlisiniz neden Antep’te yapılıyor toplantı? Çeşitli ülkelerin istihbaratlarıyla çalıştığı iddia edilen bir sözcü, Afrin’in yönetiminde koordinasyon görevini Hatay Valiliği’nin üstleneceğini, Türkiye’nin atayacağı bir vali yardımcısının, Afrin’de vali gibi hareket ederek koordinasyonu sağlayacağını söylüyor. Yandaş medya da çarşaf çarşaf haber yapıyor. Bu hem Anayasanın hem uluslararası hukukun ihlalidir.”

‘DÖNÜP İSRAİL’E İŞGALCİ DİYORLAR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail Başbakanı Netanyahu’ya dönük sözlerine de değinen Kerestecioğlu, “Şimdi dönüp İsrail’e işgalci diyorlar. Bildiğiniz gibi, İsrail askerlerinin silahsız olan ve protesto etmek için taş atan gençlere açtığı ateş sonucu 15 kişi öldü, 100’den fazla kişi yaralandı. Yaşamını yitirenlerin ailelerine ve tüm Filistin halkına başsağlığı diliyorum. İsrail bu cinayetler karşısında vurdumduymazlığa devam edemez. Bu suçların cezasız kalmaması için Filistin halkıyla her zaman dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz. Türkiye hükümetini de ikiyüzlü tavrından dolayı bir gün Filistin halkı mahkum edecektir. Türkiye’de esip gürleyen Erdoğan bugün İsrail’le ticari ilişkilerine gayet güzel biçimde devam ediyor. Mavi Marmara’da yurttaşları öldürüldükten sonra Erdoğan’ın Mavi Marmara’daki aktivistlere ‘bana mı sordunuz giderken’ dediğini, daha yakın zamanlarda tazminatlarının nasıl gasp edildiğini hatırlayınız. Mavi Marmara’dan sonra Türkiye ile İsrail arasında ticaret büyümeye devam etti. İşte kirli siyaset budur” dedi.

"EN İYİSİ BİZ TEK BİLET KESELİM VE SİZ GİDİN SAYIN ERDOĞAN"

Kerestecioğlu, Erdoğan’ın "’Türkiye’de yaşayamam’ diyenlerin biletini alıp, göndermek lazım" sözlerine tepki göstererek, "Bir ülkede insanlar mutsuzsa, ne olur? Kim mutsuz ediyorsa mutsuz olanlar değil ama onları mutsuz edenler gider ya da siyasetten elini çeker. Ama bildiğiniz gibi Erdoğan şimdi de mutsuz insanlara gidiş bileti kesmeye başladı! AKP Başkanı mutsuz olanlara da illa “niye mutsuzsunuz, mutsuzsanız teröristsiniz, şusunuz, busunuz” deyip daha da mutsuz etmeye çalışacağı için onun dilinden başka türlü anlatalım: Sayın Erdoğan, böyle yapmaya devam ederseniz bakın çok bilet kesmek, çok harcama yapmak zorunda kalırsınız. Bu da Saraylarınızın gitmesi, dolarlarınızın, gemiciklerinizin gitmesi demektir. Bu da iyi gelmez size. O yüzden en iyisi biz tek bilet keselim ve siz gidin! Artık Katar’a mı, Sudan’a mı gidersiniz bilemeyiz! Çünkü başka dostunuz kaldı mı gerçekten bilemiyoruz!" ifadelerini kullandı.

‘AKKUYU’DA ÇERNOBİL GİBİ BİR FELAKETİ HAZIRLIYORLAR’

Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nin temelinin Rusya Başkanı Putin ile atılmasına da tepki gösteren Kerestecioğlu, “Biz de sanki diplomasi yapıyormuş gibi Rusya’ya sürekli para akıtıyoruz. Rusya gibi nükleer santral konusundaki sicili en kirli ülkeyle Akkuyu’nun temeli atılacak. Orada yaşanacak Çernobil gibi bir felaketi hazırlıyorlar. Rusya’ya tek iltimas bu da değil, Rusya’dan 2.5 milyar liralık S-400 aldı bu yerli milli hükümet” ifadelerini kullandı.

‘İSMAİL KAHRAMAN İSTİFA ETMELİDİR’

Meclis’teki bir tiyatro etkinliğinde kadınları sahneden indiren Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın istifa etmesi gerektiğini ifade eden Kerestecioğlu, “Sanatın insan ruhuna nasıl ince etki ettiğini unutmuş, kör bir zihniyet ki en acı tezahürlerinden birini geçtiğimiz hafta Meclis’te yaşadık. Bu topraklarda sahneye 1856 yılında ilk defa çıkan profesyonel kadın tiyatro oyuncusu Fanni’dir (Ağavni Hamoyan). Onu Afife Jale gibi nice kadın tiyatrocular izledi. Ama onların sahneye çıkışından neredeyse 200 yıl sonra TBMM’de düzenlen 18 Mart Çanakkale Anması’nda, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu olan Meclis’in Başkanı kadınların sahneye çıkmasına izin vermedi! Sanatçıların açık beyanları olmasına rağmen Kahraman muğlak bir açıklama yaptı. Kahraman yine dış mihraklardan bahsediyor. ‘TV izlemiyorum, gazete okumuyorum, ciddiye almıyorum’ dedi. Bir siyasetçinin yurttaşları dinlememek gibi bir lüksü olabilir mi? Meclis çatısı altında yaşanan bu olayın tek sonucu istifa olmalıdır. Kadınlar yıllardır ter döktükleri sahneleri, bu zihniyete terk etmezler” ifadelerini kullandı.

‘TEK KÜRTÇE GAZETEYE VARLIK ŞANSI TANIMAYAN BİR İKTİDAR VAR’

Geçtiğimiz hafta Özgürlükçü Demokrasi gazetesi ve Gün Matbaacılık’a kayyum atanmasına da tepki gösteren Kerestecioğlu, “Matbaa çalışanları da gözaltına alınmıştı. Yine geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin Kürtçe yayın yapan tek Kürtçe gazetesi Welat, yaratılan bu korku ortamında gazetelerini basmayı kabul eden matbaa bulamadıkları için gazetelerini fotokopi yoluyla çoğaltarak okuyucularına ulaştırmak zorunda kaldılar ve kağıt baskıya son verildiğini duyurdular. Bir ülkedeki tek Kürtçe gazeteye dahi varlık şansı vermeyen bir iktidarla karşı karşıyayız” diye konuştu.

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kerestecioğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun Diyarbakır’da yapılmasını önerdiği kongreye ilişkin görüşlerini, “Barış kardeşlik isteyen herkesle bir araya geliyoruz. Seçimden önce olması gereken OHAL’in kalkmasıdır. Tüm muhalefet güçleri bunun için baskı kurmalıdır. Şu anda o parti bu parti düzeyinde değil ama tüm demokrasi güçlerinin eşit yurttaşlık için, barış için bir araya gelmesi gerekiyor. Türkiye bunu hak eden bir ülke. Siyasetçilerin de bu dille konuşması gerekiyor” şeklinde paylaştı.

‘ERKEN SEÇİM İHTİMAL DAHİLİNDE’

Kasım ayında erken seçim olacağı yönündeki tartışmalara ilişkin de bu konudaki beklentileri sorulan Kerestecioğlu, “Bu ihtimal dahilinde. Şeffaf bir şekilde yürümüyor hiçbir şey. Her türlü hazırlıklarını tamamladılar zaten. İttifak yasasını çıkardılar. Dolayısıyla her şey ihtimal dahilinde. Ama biz öncelikle insanların demokratik muhalefetini güçlendirmek için elimizden geleni yapacağız. Bunu AKP’ye oy veren yurttaşların da görmesi gerekiyor. OECD’nin mutsuzluk raporu sadece muhalif olanları kapsamıyor. Bu kadar öfkeyle siyaset yapma biçimini artık değiştirmek gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

(MA)