• Kılıçdaroğlu: Biz iktidar olacağız

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçimleri kazanan partisinin belediye başkanlarını tebrik etmek için Balıkesir’e geldi.  Biz iktidar olacağız diyen Kılıçdaroğlu, “Bunun için ülkedeki siyaset anlayışını değiştiriyoruz. Bizim siyaset anlayışımızda ötekileştirme, dışlama, hor görme yok” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, kayyum darbesine ilişkinse “Halkın iradesine darbe vurulamaz” dedi.

  Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

  ‘HALKIN İRADESİNE SAYGI GÖSTERMEK ZORUNDASINIZ’

  Dünyada kimin suçlu olup olmadığına sadece hakimler karar verir. Cumhurbaşkanı da olsan kimseyi suçlu ilan edemezsin. Seçimler gelen bir kişinin görevden alınması hukuka, demokrasiye aykırıdır. Sizinle aynı görüşü, dünya görüşünü paylaşamayabilir, ama demokrasi varsa 82 milyon vatandaşın en doğal hakkıdır. Halkın iradesi varsa saygı göstermek zorundasınız.

  ‘SEÇİLDİM, HER ŞEYİ YAPARIM DİYEMEZSİNİZ’

  “Ben seçildim her şeyi yaparım” diyemezsiniz. Cumhurbaşkanı olsanız da diyemezsiniz, sizi hukuk sınırlar. Sizi yargı denetler, bağımlı yargı değil, bağımsız yargı denetler. Suçu kesinleşince görevden alırsınız. 4 ay önce seçimle gelmişler, mahkeme kararı var mı? Yok. Sen kimsin, sana bu yetkiyi kim verdi?

  Demokrasi herkesin hakkını, hukukunu savunmaktır. AKP’nin belediye başkanlarının zorla istifa ettirilmesine de karşı çıktık. “Bu sandığa, halka darbedir” dedik. Biz herkesin hakkını savunuyoruz, biz hukukun üstünlüğüne inan bir partiyiz. İnsanları tehdit etmek, seni tutuklatacağım, savcılar harekete geçti diyerek tehdit etmek demokrasilerde yoktur.

  Demokrasinin olmadığı yerde baskı, totoriter rejim olur. Ben istediğimi tutuklatırım, kimse yan yana yürüyemez, yürürse coplarım dağıtırım diyemezsiniz demokrasilerde.

  ‘YASA DIŞI İŞ YAPANLARA ÇETE DENİR’

  YSK üyelerine çete dediğim için beni mahkemeye verdiler, tazminat istiyorlar. Yaptıkları yasa dışıydı. Yaşa dışı iş yapanlara çete denir. Çete dedim, çete demeye de devam edeceğim. İstanbul seçimi iptal edilince bazı arkadaşlar boykot yapalım, bazı arkadaşlarımız yürüyelim dediler. Ben halkın ferasetine güveneceğiz dedim. Nitekim öyle de oldu. Fark atarak seçimi kazandık.

  Haksız, hukusuz şekilde belediye başkanlarının görevden alınmasını doğru bulmuyorum. Biz birlikte huzur içinde yaşayacağız. İstanbul’da aştık göreceksiniz tepede de aşacağız.

  Nazı ne güzel demiş, “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, yaşamak bir ağaç gibi kardeşçesine” bizler de böyle yaşayacağız.

  MANAS ZİYARETİ

  Manyas Belediye Başkanı Tancan Barçin’i de ziyaret eden Kılıçdaroğlu, belediye binasında Manyaslılarla bir araya geldi.

  Belediye binasında parti üyeleri ve meclis üyeleri ile kısa bir toplantı yapan Kılıçdaroğlu, ardından belediye önünde vatandaşlara hitap etti.

  Kılıçdaroğlu, Türkiye’ye çok değişik bir siyaset anlayışı getirdiklerine dikkat çekerek, “Öncelikle Manyaslılara merhaba demek istiyorum. 31 Mart yerel seçimlerinde başarılı bir sonuç elde eden Başkanımız Tancan Barçin’i tebrik ediyorum. Ancak bu başarı yetmez.

  ‘BİZ İKTİDAR OLACAĞIZ’

  Biz iktidar olacağız. Bunun için ülkedeki siyaset anlayışını değiştiriyoruz. Bizim siyaset anlayışımızda ötekileştirme, dışlama, hor görme yok. İnsanların tercihlerine saygı göstererek birleştirici olacağız. Bunu siyaset anlayışı ile İstanbul’u kazandık. İnanıyorum ki bizi iktidara getirecek olan da işte bu anlayıştır” dedi.