Kılıçdaroğlu'ndan ses getirecek paylaşım: 'Yok dedikleri uçağı teknoloji festivalinde uçurdular'

Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın 'Uçağımız yok' açıklaması üzerine 'Yok dedikleri uçağı teknoloji festivallerinde uçurdular, yangınlarda uçuramadılar' açıklamasında bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın orman yangınlarında gelen eleştirilerle ilgili "envanterimizde söndürme uçağı yok" açıklamalarına yönelik Twitter hesabından  "Yok dedikleri uçağı teknoloji festivallerinde uçurdular, yangınlarda uçuramadılar." notuyla bir video paylaştı.

Kılıçdaroğlu, "Bunların her şeyi, hiç ettikleri 128 milyar dolar hikayesine benzemeye başladı. Var gibi lakin yok gibi de… Yok dedikleri uçağı teknoloji festivallerinde uçurdular, yangınlarda uçuramadılar." dedi. 

Videoda ise orman yangınlarından acı görüntüler ile Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin 'söndürme uçakları'na ilişkin tepki gören açıklamaları yer aldı.

Diğer taraftan Kılıçdaroğlu, 

"Türk Hava Kurumu'nun (THK), 2002’de yangınları söndürmek üzere 19 uçağı vardı. 19 pilotu vardı. Bu uçaklardan 4’ü İstanbul’da, 4’ü İzmir’de, 4’ü Çanakkale’de, 4’ü Edremit’te bekliyordu. 3 uçak da sürekli havada seyir, sefer halinde. Yangın çıkarsa hemen müdahale etmek için. Peki şimdi sormamız gerekiyor, 2002’de 19 pilot ve 19 yangın söndürme uçağımız varken neden şimdi yok? Nereye gitti bu uçaklar? Bana şu, örneğin, Allah aşkına bir Allah’ın kulu çıkıp anlatsın. Yangını söndürmek için ihaleye çıkılır mı ya? " açıklamasıyla iktidarı eleştirmişti. 

Politika