Kirada çifte kontrat dönemi

Kirada çifte kontrat dönemi

Hükümetin bir gece yarısı önergesiyle kira zamlarını yüzde 25'e sabitlemesi kira fiyatlarını adeta patlattı.

Zam sınırlamasından endişe eden ev sahipleri ilandaki kiralık ev ve işyeri kira bedellerine hiç hesapta yokken yüzde 35 ila yüzde 50 zam yaptı. Zam oranı bazı bölgelerde yüzde 100'lere dayandı. Kiraya getirilen zamma karşı eş sahipleri yeni yollar ararken, kirada çifte kontrat döneminin başlayabileceği konuşuluyor.

Sözcü'nün haberine göre, düzenlemeyi değerlendiren Emlak Müşaviri Salim Taşçı, uygulamayı “Kaş yapayım derken göz çıkarmak” deyimiyle yorumladı. Kanun değişikliği duyulur duyulmaz kiralık ev fiyatlarına adeta zam yağdığını belirten Taşçı, “Ev sahipleri çift haneye koşan yüksek enflasyona rağmen kira zammının yüzde 25'le sınırlanmasına razı olamıyor. Düzenleme duyulur duyulmaz yeni ilandaki 2 bin liralık evlerin kirası 3 bin liraya, 3 bin liralık evler 4 bin liraya çıktı. Bazı bölgelerde artışlar çok daha yüksek oldu” dedi.

"Çifte kontratla vergi kaybı yaşanır"

Yüzde 25 zam sınırından kurtulmak isteyen ev sahiplerinin 10 yıldır oturan kiracılarını 3 ay önceden haber verip çıkarmaya başlayacağını anlatan Taşçı, “Çıkmak istemeyen kiracı ev sahibiyle çifte kontrat yapıp enflasyona uyumlu zammı kabul eder. Çifte kontratla vergi kaybı yaşanır. 5 yıllık kiracılara tahliye davaları yağar. Yağmaya da başladı. Tuzu kuru ev sahipleri evini kiralamaz, boş bekletir. Geçimini kira geliriyle sağlayanlar çok zor duruma düşer. Herkes kira zammını enflasyona uyarlamak için uğraşır, kiracının da ev sahibinin de rahatı kalmaz” diye konuştu.

"Ev sahipleri ile kiracı kavgaları başlayacak"

Önümüzdeki günlerde ev sahibi-kiracı kavgalarının başlayacağını, tahliye davalarının patlayacağını ifade eden Salim Taşçı, yüzde 25'e sabitlenen kiralar nedeniyle piyasanın kötü etkileneceğini vurguladı. Taşçı, kiralık ev sayısının azalacağını ve ev kiralarının daha da artacağını belirtti.

Ev sahipleri ile kiracılar arasında kira artış oranı üzerinde yaşanan tartışmaların, yeni düzenleme ile çözülmesinin kolay olmayacağı ifade ediliyor.

2022 verilerine göre 15 milyon 840 bin olarak hesaplanan İstanbul nüfusu, barınma ihtiyacını karşılamakta giderek daha zorlanıyor. İstanbul Planlama Ajansı'nın verilerine göre de İstanbul'da yaşanan kira krizi derinleşirken, yeni kiracılar için ortalama kira bedeli 6 bin 360 liradan hesaplanıyor.

İstanbul'da T24'ün görüştüğü emlakçılar "Daha önce böylesini görmedik" dedikleri kira krizini pandemiden kentsel dönüşüme, öğrencilerden nüfus patlamasına kadar çeşitli sebeplere bağlıyor. Ev sahiplerinden ödeyemeyecekleri kira taleplerini duyan kiracılar ise "Ekonominin hali" diyerek ev sahipleriyle ortak bir noktada anlaşmaya çalışıyor.

Yurt pahalılığı nedeniyle ev arayan öğrenci "Evsiz kalacağım" derken, kirası beklemediği oranda artan kiracı "Başka ev bulamam" diyerek istenilen fiyatı kabul ediyor. Emlakçılar da fahiş kiraların sürdürülebilir olmadığını vurguluyor.

(Gözde Yel-Melis Karaca)
 

Ekonomi