Kiraladiği iş yerini sigorta için inceletince, kolonlardaki hasar ortaya çıktı

Kiraladiği iş yerini sigorta için inceletince, kolonlardaki hasar ortaya çıktı

AVCILAR'da 4 ay ilkin kiraladığı iş yerini sigortalatmak için binada araştırma yaptıran Nursel Keklik, bodrum katındaki kolonlarda betonun dağıldığını, demirlerin korozyona uğradığını görünce, tahliye sonucu aldı.

Avcılar'da 4 ay ilkin kiraladığı iş yerini sigortalatmak için binada araştırma yaptıran Nursel Keklik, bodrum katındaki kolonlarda betonun dağıldığını, demirlerin korozyona uğradığını görünce, tahliye sonucu aldı. İş yeri sahibi, kira sözleşmesindeki sürenin tamamlamadığını gerekçe göstererek dava açtı. Keklik, "Deprem olmasa da yıkılabilecek bir binanın içindeyiz. Burası tam anlamıyla tabut, mezarımızdayız" dedi.

Nursel Keklik, Merkez Mahallesi Cami Sokak'ta bir iş yerini, tekel bayii olarak işletmek suretiyle 1 Kasım 2022 tarihinde kiraladı. Yaklaşık 3 hafta ilkin iş yerini sigortalatmak isteyen Keklik, bodrum katından başlayarak araştırma yaptırdı. Sigorta şirketi çalışanları binanın bodrum katındaki kolonlarda deniz kumu kullanıldığı anlaşılan betonun dağıldığını, demirlerin korozyona uğradığını belirledi. Nursel Keklik bu tespik sonrası iş yerini tahliye sonucu aldı. İş yeri sahibi ise kira sözleşmesindeki sürenin tamamlanmadığı nedeni öne sürülerek dava açtı.

"MEZARLIK BURASI"

Binanın zelzele olmasa da yıkılacak durumda bulunduğunu ifade eden Nursel Keklik, "Bu nedenle sözleşmeyi feshettik, karşı taraf kabul etmedi. İş yeri sahibinin avukatı, 'Kontratınız var, çıkacaksanız yerinize bir kiracı bulmak zorundasınız. Mal sahibinizi mağdur edemezsiniz' dedi. Enkazın altında kalmış olarak öleceğiz korkusuyla çıkıyoruz, başkasını iyi mi bu riske sokalım. Mühürlenecek burası. Karşılıklı dava açtık. Avcılar Belediyesi 2-3 gün içinde binaya bilirkişi gönderecek. İş yerini boşaltıyoruz. Burası tam anlamıyla tabut. Binadaki insanlarla beraber mezarımızdayız" dedi.

"KİRALAMADAN ÖNCE ZEMİN KATLAR KONTROL EDİLMELİ"

Avcılar Belediyesi binanın bodrum katına kullanım ruhsatı vermediğini, bu nedenle kapalı olan o bölüme bakamadığını özetleyen Keklik, "Sigorta şirketi talepte bulununca orayı açtırıp fayansları kırdırdık, demirciye kestirdik, inip baktık. Kolon, üç kiriş kesilmiş içinden plastik borular geçirilmiş. Kolonlarda derinlemesine ortalama 6 santim derinliğindeki çatlaklar var" şeklinde konuştu. Can güvenliği olmadığını belirterek tahliye sonucu verdikten sonrasında, iş yeri sahibinin 9 aylık kirayı öğrenim edeceğini söylediğini ifade eden Keklik, "Biraz da tehditkar konuştu. Bu ülkede kanun var, inşaat oldukça anladığım bir alan değil fakat kesinlikle kullanım dışı bir demirden bahsediyoruz. Tuttuğunuz benzer biçimde dağılan bu demire güvenip, burada yaşamak mümkün değil. Mal sahibimiz binanın sağlam bulunduğunu iddia ediyor. Para kazanma uğruna bu biçim bölgeleri lütfen kiraya vermesinler. Bir işletme ya da mülkü kiralarken lütfen zemin katını kesinlikle denetim etsinler. Tüketici para ödüyoruz, bizim de haklarımız var" ifadelerini kullandı.

Görüntü dökümü:

-Nursel Keklik ile röportaj

-Nursel Keklik, kolondaki çürük demir ve betonu gösterirken

-Kesik kirişlerden ve kolonlardan görüntüler

-Kamyona yüklenen Keklik'e ilişik iş yerindeki eşyalar

-Delik kirişten görüntüler

-İçinden plastik boru geçen kirişten görüntüle

-Genel ve detay görüntüler

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.