‘Komünist Başkan’dan anket açıklaması

‘Komünist Başkan’dan anket açıklaması

‘Komünist Başkan’dan anket açıklaması Kamuoyunda ‘Komünist Başkan’ olarak bilinen Fatih Mehmet Maçoğlu, Tunceli Belediye Başkan adaylığı nedeniyle kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt verdi. Son yapılan ankette HDP’nin gerisinde görüldüğü hatırlatılan...

Kamuoyunda ‘Komünist Başkan’ olarak bilinen Fatih Mehmet Maçoğlu, Tunceli Belediye Başkan adaylığı nedeniyle kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt verdi. Son yapılan ankette HDP’nin gerisinde görüldüğü hatırlatılan Maçoğlu, “Bizim kazanımımız onların kaybı değil, onların kazanımı bizim kaybımız değil. Biz dostlarımıza zafer ilan etmeyiz”

Tunceli Belediye Başkan adayı Mehmet Fatih Maçoğlu, Cumhuriyet’ten Kayhan Ayhan’a konuştu.

“Son yapılan ankette HDP’nin gerisinde görünüyorsunuz” hatırlatması üzerine şunları kaydetti:

“Bizimle HDP arasında geçiyorsa iyidir. O zaman hiç tartışmaya gerek yok. Çünkü bizim kazanımımız onların kaybı değil, onların kazanımı bizim kaybımız değil. Dost kurum dedim. Biz dostlarımıza zafer ilan etmeyiz. Biz zaferi dostlarımızla paylaşırız. Bizim geleneğimizin bu konuda dostlarıyla samimiyeti nettir. Sadece bir kurum için değil Türkiye’de ki bütün demokrasi kuvvetlerinin tamamı için söylüyoruz.”

Ayhan’ın diğer soruları ve Maçoğlu’nun yanıtları şöyle:

– Başkanlığınız döneminde yaptığınız projeler ses getirdi. “Komünist Başkan” olarak bir üne kavuştunuz…

Bu kadar kötü, bu kadar sıkıntılı bir dönemde galiba dünya yeniden tanımlanıyor. Sosyalistlere bir ihtiyaç duyulmaya başlandı. İyi yönetemeyen kapitalizme karşı, aydınlığa, iyiye olan özlemdir dile gelen. Bu süreçte devrimci, halkçı yönetim programları halkın çıkarlarını, ezilenlerin, yoksulların çıkarlarını savunduğundan kaynaklanıyor aslında biraz da. Artık dünyada tüm insanlar kendisini yönetimde görmek istiyor.

– Ovacık’taki projelerinizi Tunceli’de uygulayacağınızı söylüyorsunuz. Tunceli’ye dair projeleriniz neler?

Dersim’in tarım kenti olabilme ihtimali var. 7 ilçesi etrafı hayvancılığın da gelişebilme ihtimalinin olduğu yerler. Bütün bu yapılanların teknikle buluşabilme yeri olabilir Dersim. Bir de Dersim’in turizm potansiyeli yüksek. Turizme dair bir çalışma yapılabilir… O kadim toprakların kültürel dokusunu da geliştirmek gerekiyor. Doğal ürünlerin satıldığı mağazaları da 5-6 büyükşehire daha yaymayı hedefliyoruz. Talep nereden geliyorsa orada tüketim kooperatifleri kuruyoruz. Gelen karla hem öğrencilere burs hem bir sonraki dönem üretimi destekleme hem de eğer o bütçeye ulaşılırsa kreşlere, rehabilitasyon merkezlerine, tarımda kullanılacak makinelere kullanacağız.

– Ücretsiz ulaşım ve indirimli su Tunceli merkezde uygulanacak mı?

Bizler gittiğimiz her yerde o şehrin meclisleriyle yönetimini savunan insanlarız. Belediyesini aldığımız yerlerde halkın çıkarlarını savunmak gibi bir programımız söz konusu. Dolayısıyla tamamıyla suyun belediyenin çıkarı olmasında dolayı bundan vazgeçebiliyorsunuz. Su satılamaz, temel bir ihtiyaçtır. Ama kooperatifler kurulmuş esnaf sanatkârlar odasına bağlı alanlara dahil söz söyleyemiyoruz. Kooperatifleri kurulmamış alanlara dair belediyelerin sefer yapma hakkı söz konusu. Evet kooperatiflerin kurulmadığı mahallelerde öyle çalışmalar yapacağız. Ama Dersim aynı zamanda 150-200’e yakın minibüs hattının kooperatifin olduğu bir şehir. Biz bu arkadaşlarla oturup konuşacağız bu kararları alacağız. Onların da çıkarlarını halkın çıkarlarıyla paralel olarak düşüneceğiz. Çünkü onların da yaşamlarını sürdürebilmesi için bir çalışmanın olması lazım. Bunların hepsi halk meclislerinde tartışılacaktır.

– Sosyalist aday Alper Taş Beyoğlu Belediye Başkanlığı için yarışıyor. Düşünceniz nedir?

Alper başkanın o sosyalist anlayışı ve halk meclisleri ile ilgili açıklaması önemliydi. ‘Halkı yönetime koyacağız’ kelimesi. Terzi’den gelen 1970’lerin sonundaki o anlayışın bir ihtiyaç olarak görülmesi önemlidir. Alper başkanın seçilme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum.

– HDP’den teklif geldi mi?

Hiçbir siyasi partiden, hiçbir kurumdan, dernekten, STK’den bana teklif gelmedi. Benim kurumum Sosyalist Meclisler Federasyonu. Diğer tarafta Devrimci Güç Birliği adında dost kurumlarımız var. Kurum bunlarla ilgili görüşmeler yapmış ama sonuçta bir araya gelemediler. Biz dost kurumlarla karnaval havası içerisinde yarışacağız.

‘BİZ DE KAYYIMDAN ALACAĞIZ’

– HDP’den “biz burayı kayyımdan almak istiyoruz ancak Maçoğlu aday oldu” deniliyor?

Biz de kayyımdan alacağız (gülüyor).

"‘Komünist Başkan’dan anket açıklaması" haberi, 28 Şubat 2019 tarihinde yazılmıştır. Politika kategorisi altında bulunan ‘Komünist Başkan’dan anket açıklaması haberi 2019 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. ‘Komünist Başkan’dan anket açıklaması 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 22 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 09:25 Polat Çifti ve komşu gerilimi: "Seni öldüreceğiz, yaşatmayacağız"
 2. 09:20 Azra Gülendam Haytaoğlu’nu öldüren katilin avukatı, ‘dolandırıcılık’ suçundan tutuklandı
 3. 09:13 Erdoğan’ı yolsuzlukla suçlayan Ali Yeşildağ’ın Türkiye’ye iadesine onay
 4. 09:10 PÖH ekipleri devreye girdi: 7 yaşındaki oğlunu 12 saat boyunca rehin aldı, polisle çatıştı
 5. 09:04 Ayşenur Arslan: İmamoğlu mu diyeceksiniz yoksa Sisi mi?
 6. 08:56 Önce sınav yaptı sonra kadroyu iptal etti
 7. 08:52 Diyanet’ten otelde ‘sır’ toplantı
 8. 08:46 İkinci gizli tanıktan kritik ifadeler: Emniyet müdürleri mafyayla mekanlara çöktü
 9. 08:42 Settar Tanrıöğen'den haber geldi
 10. 08:39 Taner Ölmez oğlunun adını ilk kez açıkladı
 11. 08:33 'Erdoğan 3. kez aday olamaz' diyen hakim, meslekten ihraç edildi
 12. 08:27 CHP’den seçilince mazbatası verilmemişti: AK Parti’nin adayı oldu
 13. 08:23 Şevki Yılmaz, Atatürk anıtına gitmemek için 26 sahte rapor almış
 14. 08:16 İsmail Saymaz: 9 işçi toprak altında, şirket müdürü dışarıda
 15. 08:12 Aytunç Erkin yazdı: “O ilçede kim kazanacaksa o adaya yaklaşıyorlar”
 16. 08:08 Fehmi Koru: İktidarla muhalefetin güç gösterisinde kim önde
 17. 08:05 Soğuk geliyor: Meteoroloji’den çok sayıda kent için kar yağışı uyarısı
 18. 04:28 İzmir’de yaşanan tartışmada tabancayla göğsünden vurulan kişi hayatını kaybetti
 19. 04:22 Yapay zeka devrimi: Sora'nın medya sektöründeki çıkışı
 20. 04:11 Sahte ayakkabı alarmı: Sağlığınız ve cebinize dikkat!
Politika Haberleri