Konsolosluk, KHK ile ihraç edilen akademisyenin hiçbir talebini kabul etmiyor

Konsolosluk, KHK ile ihraç edilen akademisyenin hiçbir talebini kabul etmiyor

Konsolosluk, KHK ile ihraç edilen akademisye... Pasaportu iptal edildiği için Türkiye’ye de dönemeyen Ersoy, Türkiye’de yapması gereken resmi işlemler için avukata ve yeğenine vekalet vermek için 28 Şubat’ta Londra Başkonsolosluğu’na başvurdu. Başkonsolosluktaki notere...

Pasaportu iptal edildiği için Türkiye’ye de dönemeyen Ersoy, Türkiye’de yapması gereken resmi işlemler için avukata ve yeğenine vekalet vermek için 28 Şubat’ta Londra Başkonsolosluğu’na başvurdu. Başkonsolosluktaki notere vekaletname vermek isteğini ileten Ersoy’un KHK ile ihraç edildiğini söylemesi üzerine, kendisine avukat vekâleti dışında vekâlet düzenleyemeyecekleri, bunun benzer durumda olan kişiler için bakanlık iznine tabi olduğu ve bu konuda bakanlığa izin talep eden bir dilekçe yazabileceği bildirildi.

Üstelik avukatlık vekâletini de kendi hazırladıkları çok sınırlı bir matbu formatta verebileceklerini ve Ersoy’un üniversitedeki odasının boşaltılması ve üzerine zimmetli ofis araç ve gereçlerinin teslimi ile adına mal bildiriminde bulunması konularının vekâlete yazılamayacağı söylendi.  Mülkiye Haber’den Nurettin Öztatar imzalı habere göre Görevli bütün bunları anlattıktan sonra Ersoy’a pasaportunun yanında olup olmadığını sorarak, yanındaysa kendisine vermesini istedi.

İki yıl önce sattığı ve alacağının tamamını tahsil ettiği bir mülkün satış sırasında üzerine konan ipoteğin kaldırılması için yeğenine vekâlet vermek istediğini söyleyen Ersoy’a bunun da mümkün olmadığı söylendi.

Görevliye bunun anayasal hakkı olduğunu belirterek, bu uygulamayı neye dayanarak yaptıklarını soran Ersoy’a “Dışişleri Bakanlığı’nın bu konuda bir genelgesi olduğunu ve ona istinaden bu uygulamayı yaptıkları'' söylendi. Söz konusu genelgenin bir kopyasını isteyen Dr. Ertan Ersoy’un bu talebi de reddedildi.

Sınırlı avukat vekâletini alıp noterlikten ayrılan Ersoy, yaşadıklarını aktarmak üzere konsolosla görüşmek istedi. Bir süre bekletilen Ersoy’a, konsolosun başkonsolosla toplantıda olduğunu ve toplantının uzun süreceği söylendi. Burada da ilgili genelgenin bir kopyasını veya Resmi Gazetede yayınlandığı tarihi ve sayıyı isteyen Ersoy’a genelgenin gizli bir genelge olduğu ve Resmi Gazetede yayımlanmadığı bilgisi verildi.

Bu yanıt üzerine tekrar notere giden Dr. Ertan Ersoy, bakanlığa izin verilmesi konusunda dilekçe yazarak teslim etti.

Türkiye’ye gitmek zorunda olduğunu ancak pasaportu iptal edildiği için gidemediğini belirterek yeni bir pasaport alıp alamayacağını soran Ersoy’a, sadece Türkiye’ye giriş yapabilmek için geçici bir pasaport verebilecekleri fakat girdikten sonra bunun hükümsüz olacağı, yani çıkış yapamayacağı bildirildi. Ersoy’un bu yanıtın da kendisine yazılı olarak verilmesi talebi de reddedildi.

"Konsolosluk, KHK ile ihraç edilen akademisyenin hiçbir talebini kabul etmiyor" haberi, 01 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır. 01 Mart 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Eğitim kategorisi altında bulunan Konsolosluk, KHK ile ihraç edilen akademisyenin hiçbir talebini kabul etmiyor haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Konsolosluk, KHK ile ihraç edilen akademisyenin hiçbir talebini kabul etmiyor 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Eğitim konusunda 28 Mayıs 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 00:33 Dünya Çapında En Fazla Dinlenen Türk Kadın Sanatçıları 2023'te Belirlendi!
 2. 00:29 Aziz Yıldırım: :'İkinci olduk bunlar eğleniyor'.dedi!
 3. 00:28 Sırtındaki Hançeri Açıklayan Kılıçdaroğlu: Kurultaydan Sonra İlk Kez Konuştu
 4. 00:22 Alex de Souza'dan Türk Takımı İle Dev Anlaşma!
 5. 00:19 Kayseri’de Filistin’e destek gösterisi yapıldı!
 6. 00:15 24. Şampiyonluk Galatasaray’a 250 Milyon TL Getirdi!
 7. 00:14 Ankara'da, İsrail'in Refah'a yönelik saldırısı protesto edildi
 8. 00:09 Yavaş’ın sözleri sosyal medyayı salladı: "Sadece kısırlaştırmak yeterli değil"
 9. 00:06 Joshua King, Fenerbahçe'den ayrıldığını duyurdu
 10. 00:03 Otomotiv Devi 2. El Araçları Yenileyip Türkiye'de Satışa Çıkardı: 300 Bin TL'ye Bile Otomobil Var!
 11. 00:00 Şampiyonluk kutlamasında Icardi'den Dzeko'ya gönderme: "Orjinali geliyor orjinali!"
 12. 23:58 BM Genel Sekreteri Guterres açıkladı: İsrail'in Filistin kampına düzenlediği saldırıyı kınadı
 13. 23:41 Netanyahu'dan saldırıyla ilgili tartışmalı savunma: Onlarca Filistinli yanarak hayatını kaybetmişti
 14. 23:37 Cristiano Ronaldo sezonu yeni rekorlarla bitirdi!
 15. 23:32 Galatasaray'ın Büyük Hatası: Yetenekli Golcüyü Bedavaya Gönderdiler!
 16. 23:30 Merkez Bankası'ndan bankalara yeni dolar talimatı geldi
 17. 23:27 Fenerbahçe'de ayrılık haberi: Ne yazık ki kulüpteki zamanım sona erdi
 18. 23:23 Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'tan Transfer Stratejileri: Güçlü Bir Takım İçin İpucu Verdi
 19. 23:20 Icardi gene yaptı yapacağını! Mauro İcardi göndermesi!
 20. 23:12 MEB YKS deneme sınavı: YKS 2024 deneme sınavı neticeleri ne zaman?
Eğitim Haberleri