‘Korona bağışları vergiden düşürülmesin’

‘Korona bağışları vergiden düşürülmesin’

CHP, AKP'li Cumhurbaşkanı tarafından başlatılan kampanyaya yapılan bağışların, gelir vergisi ve kurumlar vergisi matrahından indirilmemesi için

CHP, AKP'li Cumhurbaşkanı tarafından başlatılan kampanyaya yapılan bağışların, gelir vergisi ve kurumlar vergisi matrahından indirilmemesi için kanun teklifi verdi.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç korona virüsü salgının yol açtığı sosyal ve ekonomik sorunlarla mücadele kapsamında Cumhurbaşkanı tarafından başlatılan kampanyaya yapılan bağışların, gelir vergisi ve kurumlar vergisi matrahından indirilmemesi için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi sundu.

TBMM Başkanlığı’na sunulan teklifin gerekçesinde, Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip Koronavirüs (COVID-19) salgınının kısa sürede birçok ülkeye yayıldığı, salgın hastalığın toplumsal sağlığın yanı sıra dünya çapında başta turizm olmak üzere çok sayıda sektörde faaliyetlerin durmasına ya da yavaşlamasına neden olarak büyük ekonomik kayıplara yol açtığına dikkat çekildi. Gerekçede, “Salgın ile mücadele kapsamında ülkemizde alınan tedbirler dolayısıyla da çok sayıda işyeri ve işletme faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmıştır. Bu durumdan en çok fiilen çalışarak geçimini sağlamak zorunda olan dar gelirli ve yoksul vatandaşlarımız ile küçük işletmeler etkilenmiştir. Yaklaşık 250 bin esnafın iş yeri kapanmıştır” denildi. Gerekçede şu değerlendirmelere yer verildi:

DEVLET MALİ SIKINTI İÇİNDE

Gerek tek adam rejiminin gerekse AKP döneminde hemen hemen her alanda uygulanan yanlış ve kötü politikaların yol açtığı ekonomik krizin etkilerini son iki yıldır ağır şekilde hisseden ülkemiz, salgına hazırlıksız yakalanmıştır. İsraf ve lüksün alışkanlık haline geldiği AKP iktidarları döneminde devlet yönetimine hakim olan yandaş kayırmacılığı, rant düşkünlüğü ve yolsuzluklar nedeniyle kamu kaynakları ziyan edilmiş Devlet mali açıdan sıkıntılı bir dönemi girmiştir. Salgınla ve yol açtığı sosyal ve ekonomik sorunlarla mücadele için yeterli kaynak bulamayan iktidar çareyi ‘Biz bize yeteriz Türkiyem’ sloganı ile bir bağış kampanyası başlatmakta bulmuştur. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 89. maddesinin birinci fıkrasının (10) numaralı bendi ile 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun 10. maddesinin birinci fıkrasının (e) bendine göre Cumhurbaşkanı tarafından başlatılan yardım kampanyalarına makbuz karşılığı yapılan ayni ve nakdi bağışların tamamı vergi matrahından indirilebilmektedir. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı tarafından başlatılan bağış kampanyasına yapılan bağışlar da vergi matrahından indirilebilecektir.

VERGİ KAYBI KAMPANYANIN AMACINA TERS

Yakın zamanda yaşanan Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yapılan bağış skandalı bu hükümlerin iktidara yakın kimi kişi ve kurumlarca vergi kaçırmak için kullanılabildiğini göstermiştir. Diğer yandan toplumsal dayanışmanın en üst seviyede olması gereken böyle bir dönemde söz konusu indirimler dolayısıyla devletin vergi kaybına uğratılması, bağış kampanyasının amacı ile de bağdaşmaz. Bu kapsamda, Kanun Teklifi ile Cumhurbaşkanı tarafından başlatılan Covid 19 bağış kampanyasına yapılan bağışların gelir ve kurumlar vergisi matrahından indirilmesinin önüne geçilerek, toplumsal dayanışmanın en fazla olması gereken bir dönemde devletin uğrayacağı vergi kaybının engellenmesi amaçlanmıştır.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi