Korona ilacına ilk onay

Korona ilacına ilk onay

ABD merkezli ilaç şirketi Merck'in Kovid-19 etkilerini ve ölüm oranlarını yüzde 50 oranında azaltan ilaç çıkardı. İlaca ilk kullanım onayını Britanya verdi.

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Kurumu, ilacın testi pozitif çıkanlarda 5 gün süreyle kullanılması tavsiyesinde bulundu.

ABD merkezli ilaç şirketi Merck, ağızdan alınan koronavirüs (Kovid-19) ilacına onay veren ilk ülke oldu. Britanya'nın İlaç ve Sağlık Bakımı Ürünleri Düzenleyici Kurumu (MHRA), Merck ile Ridgeback Biotherapy tarafından Kovid'e karşı ortaklaşa geliştirilen antiviral oral hapı onayladığını duyurdu.

Dünya çapında 5,2 milyondan fazla insanı öldüren pandemiyle mücadeleye yönelik tedaviler, şimdiye kadar esas olarak aşılara odaklandı. İngiltere Molnupiravir’e onay veren dünyadaki ilk ülke olurken, İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleyici Kurumu ilacın koronavirüs testi pozitif çıkması beklenen kişiler tarafından, semptom başlangıcıyla 5 gün süreyle kullanılması gerektiğini önerdi.

Merck'in, geçen ay açıklanan verilerine göre, hastalığın erken döneminde verildiğinde ciddi Kovid-19'u ağır geçirme riski en yüksek olan kişiler için ölüm veya hastaneye yatırılma şansını yarı yarıya azaltabileceğini ortaya koydu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık