Korona virüsüne ilişkin flaş gelişme! Uçak ve tren seferleri durdu

Korona virüsüne ilişkin flaş gelişme! Uçak ve tren seferleri durdu

ABD dahil başka ülkelere sıçramaya başlayan korona virüsünün Çin'de çıkış yeri olan Wuhan’dan dışarıya uçak ve tren seferleri durduruldu. Çin'den yapılan açıklamada ''Bulaştığı ve hasta ettiği insanların sayısı...

ABD dahil başka ülkelere sıçramaya başlayan korona virüsünün Çin'de çıkış yeri olan Wuhan’dan dışarıya uçak ve tren seferleri durduruldu. Çin'den yapılan açıklamada ''Bulaştığı ve hasta ettiği insanların sayısı 470'i geçti, ölenlerin sayısı 9'dan 17'ye fırladı.'' denildi.

Çinli yetkililer grip-zatürre benzeri semptomları olan, insandan insana bulaşan ve ölümcül etkileri bulunan Korona virüsünden kaynaklanan salgını kontrol etmekte zorlanıyor. Çin'de korona virüsünün bulaştığı ve hasta ettiği insanların sayısı 470'i geçti, canını aldıklarının sayısı 17'ye ulaştı.

Uçak ve tren seferleri durduruldu

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, ölümlerin artması üzerine virüsün ilk görüldüğü yer olan Wuhan şehrinden dışarıya uçak ve tren seferleri durduruldu.

Birkaç saat içinde 9'dan 17'ye fırladı

Salgının merkezi olan Hubei eyaletinin 11 milyon nüfuslu başkenti Vuhan'da yüzlerce kişi, virüs bulaşması nedeniyle tedavi altına alındı.

Hepsi Hubei'de gerçekleşen ölümlerin sayısı birkaç saat içinde 9'dan 17'ye fırladı.

Yeni yıl tatiline denk geldi

Vuhan'da seyahat kısıtlamaları uygulanıyor, ulaştırma merkezlerinde sağlık taramaları yapılıyor.

Çinli yetkililer, ülkenin ay takvimine göre yeni yıl bayramı yüzünden bir uçtan diğer uca hareketlilik yaşanmasının, bulaşma riskini artırdığına dikkat çekti. Alarm durumu, bazı Çinlileri seyahatlerini iptal edip evde oturmaya yönlendirdi.

Küresel olağanüstü hal ilanı gündemde

Uzmanlara göre çıkış yeri yaban hayvanlarının yasadışı şekilde satıldığı bir pazar olan koronavirüsü (nCoV), ABD gibi bazı ülkelere de sıçradı.

Ülke dışına seyahat eden Vuhanlı yolcular virüsü şimdiye kadar Güney Kore, Japonya, Tayland, Avustralya ve ABD’ye taşıdı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ/WHO), salgınla ilgili uluslararası olağanüstü hal ilan edip etmeme konusunu görüşmek üzere bugün toplanıyor.

Trump: Virüse karşı planımız hazır

ABD Başkanı Donald Trump, Çin'e seyehati sonrası ülkenin kuzey batısındaki Seattle'da bir kişinin virüse yakalandığını belirterek, virüsün ülkeye yayılmaması için hazırda bir planlarının olduğunu açıkladı.

Belirtileri

Şiddetli akut solunum yolu sendromuna (SARS) yüzde 80 benzerliği bulunan yeni tip koronavirüsü, solunum, hapşırma ve öksürme durumlarında hava yoluyla bulaşıyor. İlk belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, solunumda zorluk ve ishal şeklinde ortaya çıkarken ileri safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliğine neden oluyor, nihayetinde ölümle sonuçlanıyor.

Henüz ilacı, aşısı yok

İlk önce deniz ürünlerinden insanlara, sonrasında insandan insana bulaşma özelliğine sahip olduğu belirtilen virüse karşı kullanılabilecek herhangi bir ilaç ya da aşı bulunmuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya