Koronavirüs aşısı için müthiş teşvik kampanyası: Aşı olana 1 milyon dolar ödül

Koronavirüs aşısı için müthiş teşvik kampanyası: Aşı olana 1 milyon dolar ödül

ABD'nin Ohio eyaletinde Kovid-19 aşı kampanyasını hızlandırmak için çekiliş kararı alındı. Buna göre, aşı olan kişiler arasından 5 kişiye 1'er milyon dolarlık nakit para ödülü verilecek.

ABD'nin Ohio Eyaleti'nin Valisi Mike DeWine, koronavirüs aşısını teşvik etmek için ödül sistemi getirdi.

DeWine, ödülün sadece aşı olan yetişkinler için geçerli olacağını belirtti. DeWine, 5 kişiden ilk talihlinin 26 Mayıs günü açıklanacağını söyledi. Böylelikle 26 Mayıs'tan itibaren 5 hafta boyunca her hafta çekiliş yapılacak ve her haftanın kazanını 1 milyon dolar ödül kazanacak.

Çekiliş sonucu ödenecek tutarın federal hükümettin koronavirüs yardım fonları aracılığıyla karşılanacağı belirtildi.

Kazananlar, Ohio'nun halka açık seçmen kayıt veritabanından seçilecek. Oy vermek için kayıtlı olmayan ancak çekilişe dahil olmak isteyenlerin, önümüzdeki haftalarda kullanıma açılacak bir web sitesi üzerinden kayıt olabileceği duyuruldu.

Türkiye'de koronavirüs aşısında son durum ne?

Bugüne kadar tedarik edilen CoronaVac aşısının miktarı 26 milyonu geçerken 30 milyon BioNTech aşısının da Haziran ayında Türkiye’ye getirilmesi planlanıyor.

Sağlık Bakanlığının dört aşamalı aşı takviminde birinci aşamada yer alan 65 yaş ve üstü vatandaşlar, sağlık çalışanları, yaşlı, engelli ve koruma evlerinde kalanlar ile buralarda çalışanların aşılamaları tamamlandı.

İkinci aşamada yer alan 60 yaş ve üzeri bireyler ile üçüncü aşamada yer alan bazı kronik hastaların aşılanması devam ediyor.

Her aşamada yer alan farklı yaş ve meslek gruplarının aşılanmasının ardından dördüncü aşamada koronavirüs aşısı, “sırası geldiği halde zamanında aşı yaptıramayanlara” uygulanacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından tedarik süreçlerinin hızlandırılmasıyla birlikte Haziran ayında 40 yaş üstü, Temmuz ayında da 20 yaş üstü aşılamanın başlatılması yönünde planlama yapıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık