Koronavirüs yeniden tırmanışa geçti!

Koronavirüs yeniden tırmanışa geçti!

Johns Hopkins Üniversitesi’nin yaptığı analize göre, günlük yeni vaka sayısının 90 binlerden 100 bine çıkışı 30 gün sürdü. Koronavirüs tırmanışa geçti.

Dünya çapında koronavirüs vaka sayısı tırmanışa geçti. Johns Hopkins Üniversitesi’nin yaptığı analize göre, günlük yeni vaka sayısının 90 binlerden 100 bine çıkışı 30 gün sürdü. Ancak 20 Mayıs’ta 102 bin olan sayı 14 günde 130 bini aştı. 3 Haziran'da 130 bin 400’le rekor kırdı. Artış, Güney Amerika, Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden kaynaklanıyor.

Zeynep'in katili tutuklandı!

Tüm dünyanın mücadele etmeyi sürdürdüğü koronavirüs pandemisinin ilerleyişi ülkeler arasında da farklılık gösterdi. Tüm dünyada koronavirüs tırmanışa geçti ve Çin, ABD, İngiltere, İtalya, İspanya ile Fransa'da vaka sayısı yavaşlarken, özellikle Güney Amerika, Orta Doğu ve Afrika'da yayılım hızlandı.

[caption id="attachment_173313" align="alignleft" width="1000"] CNN'nin Johns Hopkins Üniversitesi'nden aktardığı veriler.[/caption]

Libya, Irak, Uganda, Mozambik ve Haiti'de veriler, bilinen vakaların sayısının her hafta iki katına çıktığını gösteriyor. Brezilya, Hindistan, Şili, Kolombiya ve Güney Afrika'da vakalar iki haftada bir ikiye katlanıyor.

ORTA VE GÜNEY AMERİKA'DA ZİRVEYE ULAŞMADI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sağlık Acil Durum Programı Genel Müdürü Dr. Mike Ryan'da Orta ve Güney Amerika'nın vaka sayısında henüz zirveye ulaştığını düşünmediğini söyledi.

Brezilya, Perşembe günü 30.000'den fazla yeni vaka kaydetti ve  can kaybı 34.000'den fazla oldu.

Güney Kore, Almanya ve Çin gibi ilk dalgayı atlatan bazı ülkeler, normalleşme süreciyle birlikte ikinci bir dalga riskiyle karşı karşıya kaldılar.

Koronavirüs pandemisinin ortaya çıkışından itibaren verileri yayınlayan Worldometers sitesi, dünya genelindeki son durumu 6,866,121 vaka, 398,535 ölüm şeklinde bildirdi. Sitede hangi ülkede kaç vaka olduğu ve can kayıpları bilgisi yer alıyor. Vakaların en yoğun görüldüğü ülkeler ise şöyle:

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüs, kuşlarda ve memelilerde hastalıklara sebep olan ve Coronaviridae familyasının iki alt familyasından birini oluşturan virüslerdir. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan virüs, nezle vakalarının önemli bir bölümüne yol açmasıyla birlikte, aralarında MERS-CoV, SARS-CoV ve COVID-19 (2019-nCoV)'un bulunduğu bazı nadir koronavirüs çeşitleri ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir.[1] Koronavirüsler ineklerde ve domuzlarda ishal, tavuklarda ise üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya