KOS’tan ‘Kuzey Ormanları tümüyle, Muhafaza Ormanı ilan edilsin’ çağrısı

KOS’tan ‘Kuzey Ormanları tümüyle, Muhafaza Ormanı ilan edilsin’ çağrısı

Kuzey Ormanları Savunması, “Kuzey Marmara Muhafaza Ormanı” ilan edilsin çağrısı yaptı. Açıklamada, "İstanbul'a su yetiştirmek için İğneada Longozları'na ve Karanlık Vadi'ye baraj yapılması da bu bölgelerin ölüm fermanı"...

Kuzey Ormanları Savunması, “Kuzey Marmara Muhafaza Ormanı” ilan edilsin çağrısı yaptı. Açıklamada, "İstanbul'a su yetiştirmek için İğneada Longozları'na ve Karanlık Vadi'ye baraj yapılması da bu bölgelerin ölüm fermanı" olarak nitelendi.

Kuzey Ormanları Savunması (KOS), "Kuzey Marmara Muhafaza Ormanı" ilan edilmesi amacıyla başlattıkları kampanyaya ilişkin basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasını Kuzey Ormanları Savunması adına Seda Elhan ve Türkiye Ormancılar Derneği adına Ahmet Kılıçaslan okudu.

"Trakya, İstanbul ve Anadolu'nun; su, nefes, yaşam kaynağı olan Kuzey Ormanları 'Muhafaza Ormanı' ilan edilerek mutlak korumaya alınmalı, her türlü rant ve yağma projesine derhal kapatılmalıdır" denilen açıklamada, sadece bir haftada aralığında bile Kuzey Ormanları'nın 6 ayrı mevkiine tahrip projeleri planlarının basında yer adığı hatırlatıldı.

Açıklamada özetle şunlar söylendi:

"İğneada Longozları ve Karanlık Vadi için ölüm fermanı"

"Trakya, İstanbul ve Anadolu'nun; su, nefes, yaşam kaynağı olan Kuzey Ormanları 'Muhafaza Ormanı' ilan edilerek mutlak korumaya alınmalı, her türlü rant ve yağma projesine derhal kapatılmalıdır.

"Sadece geçtiğimiz bir hafta aralığında bile Kuzey Ormanları'nın 6 ayrı mevkiine tahrip projeleri planlandığı basında yer aldı.

"Bir tanesi, üzerine köprü, otoban ve havalimanı yaparak su kaynaklarını kuruttukları İstanbul'a su yetiştirmek için İğneada Longozları'na ve Karanlık Vadi'ye baraj yaparak su altında bırakacakları haberiydi. Bu, eşsiz güzellikteki iki cennetin ölüm fermanı demektir.

"İmar barışı, yağma yasasıdır"

"Bir diğeri Kuzey Ormanları'nın pek çok noktasında, 'boş' bulunan alanların etrafı çit çekilerek işgal edildiği haberleriydi. Bu imar barışı isimli yağma yasasının yeni bir "ormana hücum" dalgasını tetiklediğini göstermektedir. Osmanlının son devrinde bile Kuzey Ormanları'nın atlı muhafaza birliklerince korunduğunu biliyor muydunuz?

"Kuzey Ormanları Marmara'nın en önemli yaşam kaynağı"

"Bir diğeri an itibariyle Kuzey Ormanları'nın Kocaeli mevkilerini tahrip edip parçalamakta olan 'Kuzey Marmara Otabanı' isimli yağma projesine gereken inşaat malzemesinin, yine inşaat sahasına yakın orman alanlarını tıraşlayıp taş ocağı açılarak karşılanacağı haberiydi'

"Bir diğeri Kuzey Ormanları'nın eşsiz güzelliklerinden biri olan yaklaşık 200 milyon yaşındaki Ballıkayalar Kanyonu'nun içinden otoban geçirileceği haberiydi.

"Sadece bir hafta içinde Trakya, İstanbul ve Anadolu'nun yegane su ve nefes kaynağı olan Kuzey Ormanları'na planladıkları saldırıların boyutu bölgede yaşayan toplum geleceğinin nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu göstermeye yeterlidir.

"Eşsiz bir ekosistemler birliği olan Kuzey Ormanları, Marmara bölgesinin en büyük ve en önemli yaşam kaynağıdır.

"Birlikte savunmaya çağırıyoruz"

"Trakya'da, İstanbul ve Anadolu'da yaşayan tüm komşularımızı, aklı ve vicdanını doğaya, topluma adamış bilim insanlarını, yerel yöneticileri, bisiklet ve yürüyüş topluluklarını, üreticileri ve kooperatifleri... asırlardır bize nefes olan, su olan, huzur ve umut olan Kuzey Ormanları'nı birlikte savunmaya çağırıyoruz.

"Biz aşağıda imzası bulunan kişi ve kuruluşlar olarak Bakanlar Kurulu'nun Kuzey Ormanları'nı tümüyle "Muhafaza Ormanı" ilan ederek mutlak korumaya almasını, her türlü rant ve yağma projesine derhal kapatmasını talep ediyoruz.

"Orman varsa yaşam var."Muhafaza Ormanlarının Ayrılması ve İdaresi Hakkındaki Yönetmeliğin 3. ve 4. Maddesi aşağıda verilmiştir:

Sürekli Ayrılma:

Madde 3- Bir Ormanın, maki ve fundalığın veya sahipli yerin sürekli olarak muhafaza ormanına ayrılabilmesi için bu alanların:

a) Çığ, arazi kayması ve erozyon nedeni ile bir afetin oluşması muhtemel yerlerde bulunması,

b) Yerleşim merkezlerinin çevre sağlığını olumlu yönde etkilemesi

c) Kara ve demiryolları ile yerleşim yerlerini toz ve kum fırtınalarına karsı koruması

d) Baraj, göl ve nehir yataklarının dolmasını engellemesi

e) Yurt savunması için korunmasının zorunlu görülmesi

f) Muhafaza ormanlarının tamamlanması için bunlara eklenmesi lazım gelen sahipli yerlerden olması, esas ve şarttır.

Öncelik:

Madde 4- Bir ormanın, maki ve fundalığın veya sahipli yerin sürekli olarak muhafaza ormanına ayrılabilmesi için 3. maddedeki şartlardan en az birinin mevcudiyeti yeterlidir. Bu şartlardan hepsini veya birkaçını bünyesinde toplayan yerler muhafaza ormanına ayrılmada öncelik kazanır.

Destekleyen Kurumlar:

Türkiye Ormancılar Derneği

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

Kadıköy Kent Dayanışması

Kuzey Ormanları Savunması

Hayvanlara Adalet Derneği

Empati Derneği

Koşuyolu Çevre Gönüllüleri

Diren Büyükçekmece

Bahçeşehir Gölet Gönüllüleri

Sarıyer Kent Dayanışması

Adalar Savunması

Validebağ Savunması

Gaziosmanpaşa Barınma Hakkı Meclisi

İstanbul Kent Savunması

Bakırköy Kent Savunması

Süresiz olarak yeni imzalara açıktır...