Kremlin Sözcüsü Peskov: Putin ve Erdoğan, gözlem merkezinin Dağlık Karabağ dışında olması konusunda anlaştı

Kremlin Sözcüsü Peskov: Putin ve Erdoğan, gözlem merkezinin Dağlık Karabağ dışında olması konusunda anlaştı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bakü ile Erivan arasındaki ateşkesi izleyecek gözlem merkezinin Dağlık Karabağ dışında kurulması konusunda anlaştığını bildirdi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Russia Today (RT) televizyonuna demeç verdi. Peskov, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderleri arasındaki anlaşmanın imzalanması sürecinde 'Putin ve Erdoğan'ın temas kurup kurmadığı' sorusuna, "Elbette bu süreç sırasında temaslar oldu. Bu temas sonucunda gözlem merkezinin Dağlık Karabağ sınırları dışındaki Azerbaycan topraklarında konuşlandırılması konusunda anlaşma sağlandı" yanıt verdi. Sputnik'in aktardığına göre Peskov, gözlem merkezindeki askerlerin halihazırda Rus barış gücü tarafından sağlanan ve desteklenen ateşkes sürecini izleme faaliyetlerini gerçekleştireceğini ekledi.

NE OLMUŞTU?

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin imzaladığı anlaşmanın 3'üncü maddesi uyarınca Dağlık Karabağ'daki cephe hattı boyunca ve Laçin koridoru boyunca toplamda bin 960 asker, 90 zırhlı personel taşıyıcı, 380 otomobil ve özel araçtan oluşan Rus barış gücü konuşlandırılacak. Ateşkesin kontrolü için ise Rus-Türk gözlem merkezi kuruluyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus-Türk gözlem merkezinin insansız hava araçları (İHA) yardımıyla uzaktan görev yapacağını ve Türk gözlemcilerin Dağlık Karabağ'a girmeyeceğini ifade etmişti.  

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya