Kriz çözüldü! AİHM'e seçilen Türk yargıç belli oldu

Kriz çözüldü! AİHM'e seçilen Türk yargıç belli oldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi üyeliğine, 2017’den bu yana İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevini yürüten Saadet Yüksel seçildi.Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki (AİHM)...

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi üyeliğine, 2017’den bu yana İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevini yürüten Saadet Yüksel seçildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki (AİHM) Türk yargıç seçimi sonuçlandı. Doç. Dr. Saadet Yüksel AİHM’ye yargıç seçildi. Yüksel, 2017’den bu yana İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Adalet Bakanlığı’nın konuyla ilgili yaptığı açıklamada oylamada 111 oy alan ve AİHM Yargıcı seçilen Doç. Dr. Yüksel’in Türkiye adına 9 yıl boyunca görev yapacağı bildirildi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medya hesabından AİHM Yargıcı olarak seçilen Saadet Yüksel’i kutladı.

AİHM

Saadet Yüksel, eski AKP Mardin Milletvekili ve Yeni Dünya Vakfı İstişare Kurulu Başkanı olan, hukukçu Prof. Dr. Cüneyt Yüksel’in kardeşi.

Ankara’nın geçen yıl gösterdiği adaylardan Selami Kuran’ın 27 Eylül 2018 tarihinde gerçekleşen mülakatta “yetersiz” bulunması sonrasında, Ekim 2018'de yargıç seçim süreci geçici olarak dondurulmuştu.

Yargıç adaylarıyla mülakatları gerçekleştiren Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) AİHM Yargıç Seçme Komisyonu, diğer iki aday için “geçer” oyu vermiş olsa da listenin blok halinde reddedilmesi yönünde görüş belirtmişti. Böyle bir senaryo Türkiye’nin AİHM yargıç seçim sürecini çok ileri bir tarihe sarkıtacağından, Selami Kuran nihai kararı verecek olan AKPM Başkanlık Divanına son anda dilekçe gönderip adaylıktan çekildiğini bildirmişti.

AKPM bu gelişme üzerine, listenin Selami Kuran’ın yerine yeni bir adayla 6 Mart 2019 tarihine kadar güncellenmesi için Ankara’ya süre vermişti.

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Son Dakika Haberleri