KRİZİ BİZ YARATMADIK, FATURASINI ÖDEMEYECEĞİZ KESK, 18 ve 19 Aralık’ta Diyarbakır, İzmir, İstanbul ve Ankara’da protesto eylemi yapacak

KESK, iktidarın ekonomi politikalarını protesto etmek amacıyla dört ilde yapmayı planladığı bölge mitinglerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), iktidarın ekonomi politikalarını, 18 Aralık’ta Diyarbakır ve İzmir, 19 Aralık’ta da İstanbul ve Ankara’da düzenleyeceği bölge mitingleriyle protesto edeceğini duyurdu. KESK, “Baskılara boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Krizi biz yaratmadık, faturasını ödemeyeceğiz. İktidar derhal istifa etmeli, erken seçim kararı almalıdır” açıklaması yaptı.

KESK adına açıklamayı, MYK üyesi Gönül Kural Şimşek okudu. Açıklama şöyle:

“Olağanüstü günlerden geçiyoruz. İktidar emeğe, emekçilere, çiftçilere, esnafa, kadınlara, gençlere, halka karşı adeta ekonomik darbe yapıyor. Göz göre göre ve sonucunu bildikleri ekonomik politikalarla emeği ucuzlatıyor, işsizliği, güvencesizliği artırıyor, yaşam koşullarını dayanılmaz hale getiriyorlar. İktidar çevresi ve bir avuç vurguncu, fırsatçı, rantçı kapitalist dışında hepimiz kaybediyoruz. Her güne yeni zamlarla uyanıyoruz. Temel ihtiyaçlarımızı karşılayamaz olduk. Enflasyon aldı başını gidiyor. TÜİK’e göre yüzde 19,89, bağımsız araştırmacılara göre yüzde 50 civarındadır. 2021 için geçerli olan yeniden değerleme oranı yüzde 9,11 iken 2022 yılında rekor bir artışla yüzde 36,2 yapıldı. Bu zam, cebimizdeki yangının 2022 yılında daha da büyüyeceği, temel yaşam giderlerimizi karşılayamaz hale geleceğimizin habercisidir. Ücretlerimiz enflasyonun altında ezildi. Maaşlarımız ve alım gücümüzü eridikçe eriyor.

“EV KİRALAYAMAZ, KİRALADIĞIMIZI DA ÖDEYEMEZ OLDUK”

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin bağıtlandığı 22 Ağustos 2021 tarihinde, yani daha 3 ay önce, Merkez Bankası döviz kuruna göre 8,4572 TL olan dolar, dün itibariyle 12,6595 TL olmuştur. TL, dolar karşısında ağustos ayından bu yana yüzde 49,6 değer kaybetmiştir. Enflasyon artışı da dikkate alındığında, yandaş konfederasyonla 2022 yılı için yüzde 5 yüzde 7, 2023 yılı için yüzde 8 yüzde 6 olarak yapılan maaş artışı, şimdiden hükmünü yitirmiştir. Ev kiralayamaz, kiraladığımızı da ödeyemez olduk. Bin bir emekle büyüttüğümüz gençler barınacak yurt bulamıyor. Ucuz işgücü kaynağı görülen kadınlara yönelik şiddet kadın kırımı boyutuna ulaştı.

“İŞSİZLERİN SAYISI 10 MİLYONA YAKLAŞTI”

İktidar, bir yandan istihdam yaratacak yatırımlar yapmıyor, bir yandan çalışanların da işsiz kalmasına yol açacak politikaları hayata geçiriyor. İşsizlik aldı başını gidiyor. İşsizlerin sayısı 10 milyona yaklaştı. Gençler ve kadınlarda işsizlik oranı daha fazla. İşsiz kaldığımızda ise İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işsizlik parası alamıyoruz. Çünkü fondaki paralar sürekli patronlara aktarılıyor. 2017-2021 yılları arasında Fon’dan işverenlere doğrudan aktarılan destek ve teşvikler, yine işverenlere eğitim programları için ayrılan 10 milyar TL eklendiğinde 62 milyar TL’yi geçiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre; 2020 yılında, kayıtlı işçilerin yüzde 42’si asgari ücretle çalışıyor. Yani 2020 verilerine göre 15 milyon 203 bin 423 kayıtlı çalışan işçiden 6 milyon 390 bin 19’u açlık sınırının altındaki asgari ücretle çalışıyor. 9 milyonu aşkın yaşlılık aylığı alan emekli ile 4 milyon civarındaki hak sahibi emekliler de açlık sınırında yaşıyor. Görüldüğü ve yaşandığı üzere nüfusun büyük bölümü insanca yaşam koşullarının çok uzağında, açlık sınırının çok yakınında yaşam mücadelesi veriyor!

“ÜLKEYİ UÇURUMUN KENARINA GETİRDİLER AMA ‘İSTİFA’ SESİNİ DUYMAK BİLE İSTEMİYORLAR”

Bildiğiniz üzere Asgari Ücret Komisyonu 1 Aralık’ta, yani yarın toplanıyor. Bu görüşmelerde açlık sınırında yaşayan milyonlar için insan onuruna yaraşır bir ücretin belirlenip belirlenmeyeceğini hep birlikte göreceğiz. Mesele kaynak olmaması değil, iktidarın ve sermayenin tercihleridir. Bize olmayan kaynaklar, silahlanmaya savaşa gidiyor. O nedenle barış hepimizin acil talebi. Bize olmayan kaynaklar, hazine garantili KOİ projeleri aracılığıyla yandaş müteahhitlere gidiyor. Bize olmayan kaynaklar, TÜGVA, TÜRGEV, Ensar, İlim Yayma Cemiyeti gibi vakıflara ve cemaatlere gidiyor. Bize bir maaş bile çok görülürken kaynaklar birkaç maaş birden alan iktidarın bürokratlarına, eşe-dosta gidiyor. Biz fakirleşirken onlar zenginliklerine zenginlik katıyor. Bir avuç azınlık dışında artık kimsenin dayanacak gücü kalmadı. Nefes alamaz hale geldik. Bıçak kemiğe dayandı. Toplumsal öfke ve tepki giderek büyüyor. Bakınız, son günlerde tüm illerde çeşitli protestolar gelişmeye başladı ve iktidar ciddi şekilde ürktü. Ne zaman iktidarı kaybetme korkusu yaşasalar hemen baskıya, algı operasyonlarına, gündem saptırmalarına, kutuplaşma yaratacak politikalara başvuruyorlar. Krize karşı yapılmak istenen birçok eylem ve etkinlik ya yasaklanıyor ya da kitleselleşmesinin önüne geçmek için her türlü yola başvuruyorlar. Ülkeyi uçurumun kenarına getirdiler ama ‘istifa’ sesini duymak bile istemiyorlar. Dünyada olmayan bir şey icat ederek ‘hükümet istifa’ demeyi suç kategorisine eklediler. Alın size yeni bir katalog suç. Tüm protesto gösterilerinde ne zaman ‘hükümet istifa’ sloganı atılsa müdahale ediyorlar, gözaltına alıyorlar.

“İKTİDAR DERHAL İSTİFA ETMELİ, ERKEN SEÇİM KARARI ALMALIDIR”

Bir kez daha söyleyelim; baskılara boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Krizi biz yaratmadık, faturasını ödemeyeceğiz. İktidar derhal istifa etmeli, erken seçim kararı almalıdır. Bunu sadece buradan değil meydanlarda da söylüyoruz, söyleyeceğiz. Bu çerçevede konfederasyonumuz ‘Geçinemiyoruz! İnsanca yaşam, emekten ve halktan yana bütçe için omuz omuza’ şiarıyla 18 Aralık 2021’de Diyarbakır ve İzmir, 19 Aralık 2021’de İstanbul ve Ankara olmak üzere 4 ilde bölge mitingi yapacaktır. Bölge mitinglerimizde sadece kamu emekçilerinin değil krizden etkilenen tüm kesimlerin seslerini duyurmasını ve taleplerini dile getirmesini amaçlıyoruz. Sizler aracılığınızla kamu emekçilerine, işçilere, işsizlere, güvencesiz çalışanlara, kadınlara, emeklilere, esnaflara, gençlere, ‘geçinemiyoruz’ diyen tüm kesimlere seslenmek istiyoruz: 18 Aralık 2021 Diyarbakır ve İzmir, 19 Aralık 2021 İstanbul ve Ankara’da yapacağımız mitinglerde hep birlikte itirazımızı ve sesimizi yükseltelim. Hep birlikte ‘işsizliğe, yoksulluğa hayır, emekten, halktan yana bütçe istiyoruz’ demek için 18 Aralık 2021 Diyarbakır ve İzmir, 19 Aralık 2021 İstanbul ve Ankara’da buluşalım.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Emek