Kulis bilgisi: AK Parti, Bahçeli’nin açıklamaları sonrası 50+1 konusunda geri adım attı

Kulis bilgisi: AK Parti, Bahçeli’nin açıklamaları sonrası 50+1 konusunda geri adım attı

Bahçeli, 50+1 konusunu eleştirenelere Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Cemil Çiçek'in sözleri üzerinden tepki göstermişti

Temel Karamollaoğlu'nun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, cumhurbaşkanı seçilebilmesi için gerekli “yüzde 50+1” şartından şikâyet ettiğini aktarmasının ardından, Erdoğan’ın konuyla ilgili olarak Adalet ve Kalkınma Partisi MKYK toplantısında bunu doğruladığı belirtildi. Ancak Erdoğan'ın, Karamaollaoğlu'nun kullandığı “Mahsurlu olduğunu anladık” şeklindeki bir ifadeye yer vermediği, “Temel Bey’le yüzde 50+1 üzerine konuştuk ancak diğer söylenenlerin hiçbiri doğru değil” dediği ifade edildi.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre; Adalet ve Kalkınma Partisi kulislerinde “Eğer anayasa değişikliği gündeme gelirse muhalefet de güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmasını ön plana koyar. Sadece yüzde 50+1 değil, diğer maddelerde de TBMM’de değişiklik istenir. Bu durum Türkiye’yi yeni bir açmaza sürükler. O yüzden revize yok” yorumları yapılıyor.

Ne olmuştu?

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşme sonrası, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 oy şartından şikayet ettiğini aktarmıştı.

Karamollaoğlu'nun sözlerinin ardından siyasette 50+1 tartışması başlamıştı.  

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, konuya ilişkin olarak, "Anayasa toplantısında 50 +1'in hem bugün hem de gelecekte önemli sıkıntılara sebebiyet vereceğini ve Türkiye'yi bir kaosa sürükleyeceğini söyledim yine söylüyorum.  Bu sözlerim iktidar ya da muhalefet yanlısı değil. Söylediğim cümleler gayet açık.  50 + 1 ciddi problem çıkarıyor.  Gelecekte de çıkaracak." açıklamasını yapmıştı.

MHP lideri Bahçeli de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cemil Çiçek'in açıklamasını  "kuşku verici" olarak yorumlamış, "Bu tuhaf ve tahrip gücü yüksek sözlerin benzerini, Türkiye'nin istikrarsızlığa gömülmesini, siyasi anlaşmazlıkların içine düşmesini isteyen çevreler de ileri sürüyor. Sayın Çiçek, sizin kafanızda, dilinizin altında sakladığınız bir oran var mıdır? Varsa ne zaman açıklamayı düşünüyorsunuz? Açıkla da bilelim, niyetini öğrenelim. Türkiye'nin kaostan, işgalden, imhadan kıl payı kurtulduğunu ne çabuk hafıza kayıtlarından çıkardınız. Buradan ne yapmaya, kimlere şirin görünmeye çalışıyorsunuz?" diye konuşmuştu.

 "Bu sistemin demokratik meşruiyet temeli, yüzde 50 + 1'dir"  diyen Milliyetçi Hareket Partisi lideri Bahçeli, "Yüzde 50+1 oyla Cumhurbaşkanı seçilmesi, çoğulcu demokrasinin dünyaya emsal teşkil edecek bir şekildir. Milletvekili seçmiyoruz, belediye başkanı seçmiyoruz, cumhurun bütününü temsil edecek Cumhurbaşkanı seçiyoruz. Yüzde 50+1 oyu eleştirenleri anlayışla karşılamamız, bunu felaket olarak yorumlayan karamsarları makul bulmamız abesle iştigaldir" diye ifade etmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem