'Kumpas' hakimine 10 yıl hapis!

Ergenekon Davası eski mahkeme başkanlarından Hasan Hüseyin Özese'ye, FETÖ üyeliği suçundan yargılandığı davada, 'Silahlı terör örgütü üyeliği'

Ergenekon Davası eski mahkeme başkanlarından Hasan Hüseyin Özese'ye, FETÖ üyeliği suçundan yargılandığı davada, 'Silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

FETÖ’nün kumpas davalarından "Ergenekon davasına” bakan ve Genelkurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ’u da yargılayan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanlığını yapan eski hâkim Hasan Hüseyin Özese, “Silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya Hasan Hüseyin Özese tutuklu bulunduğu cezaevinden Sesli Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada talepte bulunan Özese geçtiğimiz ay karara çıkan Ergenekon davasının gerekçeli kararına değinerek, “İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi yazdığı gerekçeli kararda, ‘Ergenekon soruşturmaların tamamının ortada hiç bir şey yokken ortaya atılmış tamamen uydurulmuş delillere dayandığına dair de elde somut deliller yoktur’ şeklinde bir karar verdi. Bu bile Ergenekon davasında sahte delillerin kullanılmadığını gösteriyor. Bu kararın mahkemeniz tarafından incelenmesini talep ediyorum” dedi. Mahkeme heyeti bu talebi reddetti.

‘Terör örgütleriyle ilişkim olmadı’

Duruşmada son kez savunma yapan Özese, “Ben 32 yıl boyunca hâkimlik şeref ve haysiyetiyle çalıştım. Türk milleti adına karar verdim. Kimsenin işine karışmadım, kimseyi işime karıştırmadım. Kimseden talimat almadım, üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Somut suç vakası yoktur. FETÖ/PDY ile hiçbir ilgim yok. Bylock kullanmadım, nasıl kullanıldığını da bilmiyorum. Ben, eşim, çocuklarım hiçbir şekilde FETÖ dershanelerine gitmedik, okullarında kalmadık. Himmet adı altında bağış, yardım yapmadım. FETÖ gazete ve dergilerine abone olmadım. Benim, eşimin, çocuklarımın Bank Asya’da hesabı yoktur. Üzerimde 1 dolar bulunmamıştır. FETÖ/ PDY'den kimseyi tanımam, tanıdığım hâkim ve savcılar resmi kimlikleri ile tanırım” dedi. Hayatı boyunca terör örgütleri ile ilişkisi olmadığını aktaran Özese, “Baktığım davalarda anayasal düzeni korumaya çalıştım. Cebir ve şiddete hayatım boyunca karşı oldum. Tanıkların benim aleyhimde somut bir beyanları yoktur. Suçsuz olduğumun kanıtıdır bunlar. Allah'tan başka korkum yok. Beraatime karar verilmesini talep ediyorum” diye konuştu.

Savunmasında sosyal demokrat olduğunu iddia eden Özese, Ergenekon davasında verdiği tutukluluk kararlarının ise doğru olduğunu savundu. Duruşma savcısı ise sanık Özese’nin, “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 7,5 ile 15 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talebini tekrarladı. Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, Özese’yi, “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mehmet Ali Çelebi hatırlattı: Bugün tarihin sesi gür çıktı!

Ergenekon davası sürecinde yargılanan isimlerden CHP İzmir Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Mehmet Ali Çelebi, duruşmasında Hasan Hüseyin Özese ile arasından geçen bir diyaloğu hatırlatarak, "FETÖCÜ Ergenekon hakimi Hasan Hüseyin Özese bugün terör örgütü üyeliğinden 10 yıl ceza aldı. Özese, Silivri duruşmasında bana "bağıra bağıra savunma yapıyor" dediğinde "ben askerim sesim gür çıkar" demiştim. Hasan Hüseyin Özese bugün tarihin sesi gür çıktı!" dedi.