Küresel ısınma havayı karartıyor

Küresel ısınma havayı karartıyor

Küresel ısınma nedeniyle dünya 1988 yılına kıyasla metrekare başına yarım watt daha az ışık yansıtıyor. Yani küresel ısınma, havayı karartıyor!

New Jersey Teknoloji Enstitüsü'nden araştırmacılar, Ay'ı aydınlatan dünya ışığını gözlemleyerek Dünya'nın yansıtma gücünü ölçtüler. Çalışma için 1998'den 2017'ye kadar yaklaşık 20 yıllık veri toplandı.

ScienceAlert'te yer alan bilgiye göre; ölçümler, Dünya'nın 1998'e kıyasla metrekare başına yaklaşık yarım watt daha az ışık yansıttığını gösterdi. Bu, Dünya'nın yansıtma gücünde yüzde 0,5'lik bir azalmaya eşdeğer. Gezegenimiz şu an, kendisine ulaşan Güneş ışığının yaklaşık yüzde 30'unu yansıtma gücüne sahip.

Dünya'nın parlaklığı, hem ona ulaşan Güneş ışığının miktarına hem de gezegenin yansıtıcılığına bağlı. Ancak küresel ısınmaya bağlı okyanus ısınmaları, daha az parlak bulut üretilmesine, bu da  daha az Güneş ışığının uzaya geri yansımasına neden oluyor. Şimdi araştırmacılar, önümüzdeki yıllarda daha kapsamlı ölçümler yapılması için çağrıda bulunuyor.

Önceki araştırmalarda ısınan bir gezegenin daha büyük bir yansıtma yaratacağı ve böylece ısınmanın bir kısmını azaltacağı umulmuştu. Ancak sonuçlara göre ışığın azalması, ısınmayı azaltmak yerine artırıyor. Bu da gezegenin geleceği için daha büyük bir tehlike anlamına geliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekoloji