Lightyear, güneş enerjisiyle çalışan ilk elektrikli otomobilini tanıttı.

Lightyear, güneş enerjisiyle çalışan ilk elektrikli otomobilini tanıttı.

Elektrikli otomobil pazarı birkaç yıl öncesine kadar sadece Tesla gibi bu alana öncülük eden sadece bir kaç şirketin çok sayıda araç satabildiği, nispeten küçük bir pazarda.

Ancak her geçen yıl elektrikli otomobil satışları biraz daha arttı ve bugün artık bu pazara otomobil dünyasının geleceği olarak bakılıyor. Nitekim Mercedes, BMW, Ford gibi köklü otomobil üreticileri de gelecek planlarını elektrikli otomobiller üzerine kuruyor. Ancak bu alanda etkisini arttıran şirketler bu köklü otomobil üreticilerinden ibaret değil. Hızla büyüyen bu pazarda, yeni şirketler de aradan sıyrılarak kendi köşelerini kapmayı başarıyor. Elektrikli otomobil pazarında kendisine yer bulmaya çalışan bu şirketlerden biri de Hollanda merkezli otomobil şirketi Lightyear.

Şirket, bu hafta Hollanda’da düzenlenen bir etkinlikte, güneş enerjisinden güç alan ilk elektrikli otomobilini tanıttı. Lightyear 0 adını taşıyan bu aracın seri üretimine geçmeye hazır olduğu açıklandı. Full bataryayla yaklaşık 625 kilometre kesintisiz yol alabilen araç, bu 625 kilometrelik enerjinin yaklaşık 70 kilometresini güneş enerjisinden sağlayabiliyor.

lightyear 2 1

Lightyear 0’ı piyasadaki diğer elektrikli otomobillerden ayıran en önemli özelliği üstündeki güneş panelleri sayesinde enerjisinin bir kısmını güneş enerjisinden elde edebiliyor olması. Şirket bu özellik sayesinde elektrikli otomobil pazarında sıyrılmayı umuyor. Aracın üzerinde yaklaşık 5 metre karelik güneş paneli bulunuyor. Kıvrımlı tasarımıyla dikkat çeken bu panellerin patenti de Hollandalı şirketin elinde.

Şirket, özellikle çok uzun yol gitmek zorunda olmayan, şehir içinde seyahat eden kişiler için Lightyear 0’ın neredeyse şarj edilmeye ihtiyaç duymayan bir araç olabileceğini söylüyor. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre günde 35 kilometreden az yol yapan birisinin aracı hiçbir zaman şarj etmesi gerekmeyebilir. Elbette bunda yaşadığı bölgenin hava koşulları etkili olacak. Hollanda gibi havanın zaman zaman kapalı olduğu bir bölgede aracın iki aydan bir şarja takılması gerekebilir. Ancak İspanya ya da Portekiz gibi güneşli bölgelerde günde 35 kilometrenin altında yol yapan biri aracını yedi-sekiz ay şarj etmeden yoluna devam edebilir. Çünkü araç bu mesafe için gerekli enerjiyi zaten güneş enerjisinden depolamış oluyor.

Lightyear ilk aşamada sadece 946 araç üretecek. Bu araçlar yaklaşık 260 bin dolara satışa sunulacak. Bu yüksek fiyatı aracı ilk aşamada sürücüler için çok cazip bir otomobil yapmayabilir. Ancak şirket zamanla seri üretimine geçmesiyle birlikte bu fiyatı düşürecektir. Tabii eğer o noktaya kadar hayatta kalmayı başarırlarsa. Çünkü elektrikli otomobil pazarında rekabet hiç olmadığı kadar sıkı hale gelmiş durumda.

Apple ve Nike yeni bir işbirliği için anlaştı