Linç edenlere dokunmayıp Iraklıları sınır dışı eden Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı o tweet sonrası resmi hesabını kapattı

Linç edenlere dokunmayıp Iraklıları sınır dışı eden Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı o tweet sonrası resmi hesabını kapattı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden turist olarak geldikleri Trabzon'da "Kürdistan" yazılı atkı ile fotoğraf çektiren kafileye saldıranların yerine...

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden turist olarak geldikleri Trabzon'da "Kürdistan" yazılı atkı ile fotoğraf çektiren kafileye saldıranların yerine linç girişimine uğrayanları gözaltına aldıran Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı tepkiler sonrası resmi twitter hesabını kapattı.

Trabzon’un Çaykara ilçesinde Uzungöl’de turist, üstünde 'Kürdistan' yazan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayraklı atkılarla fotoğraf çektirmek isterken çevredeki insanların linç girişimine uğradı. Olay sonrasında Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı linç girişimine uğrayan turistleri gözaltına aldırdı.

TRABZON CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI AÇIKLAMASI TEPKİ ÇEKTİ

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada '' Kuzey Irak’tan gezi amacıyla,ilimiz Çaykara/Uzungöl Mahallesine gelen gruptan 9 kişinin “Kürdistan” yazılı atkı ile fotoğraf çekinmeleri nedeniyle çıkan olayla ilgili soruşturma başlatılmış olup, ifadeleri alınan şahıslar sınırdışı edilmek üzere ilgili birimlere teslim edilmiştir. '' ifadelerine yer verildi.

VALİLİK'TEN DE AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Söz konusu olayla ilgili Trabzon valiliğinden de bir açıklama geldi. Valilik Kuzey Irak'tan 50 kişilik bir turist kafilesinin geldiğini, aralarında bulunan 9 kişinin üzerinde Kürdistan yazılı atkı ile fotoğraf çektirmesine bölge halkının tepki gösterdiğini açıkladı.

Açıklamada, "İlimiz Çaykara ilçesi Uzungöl mahallesinde bugün 11:00 sularında Kuzey Irak’tan bölgemize gezi amacıyla gelen 50 kişilik Irak uyruklu gruptan 9 kişi, üzerinde Kürdistan yazılı atkı ile fotoğraf çekildikleri sırada yöre halkı tarafından kendilerine tepki gösterilerek kısa süreli arbede yaşanmıştır. Olaya kolluk kuvvetlerimiz tarafından müdahale edilerek vatandaşlarımız sakinleştirilmiş ve durum kontrol altına alınmıştır. Olayla ilgili olarak Çaykara Cumhuriyet Savcılığınca 9 Irak uyruklu şahıs hakkında gözaltı işlemi yapılarak adli tahkikata başlanılmıştır." ifadeleri yer aldı.

TEPKİLER ÜZERİNE TRABZON CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI MAVİ ONAYLI TWITTER HESABINI KAPATTI

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kendisie ait resmi twitter hesabından yaptıkları 'sınır dışı edildiler' açıklamasından sonra sosyal medya kullanıcıları tepki gösterdi. Artan tepkiler sonrasında Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı mavi onaylı resmi twitter hesabını kapattı.

MAVİ ONAYLI NE DEMEK? MAVİ TİK YA DA MAVİ ROZET NEDİR?

Kullanıcıların genellikle mavi tık olarak adlandırdığı mavi onay rozeti ya da Twitter'da kamuoyunun ilgisini çekebilecek bir hesabın orijinal olduğunu insanların bilmesini sağlar. Rozet hesap profilinde ismin yanında, arama sonuçlarında ise hesap adının yanında yer alır. Profil veya tema rengi özelleştirmelerine bağlı olmaksızın, her zaman aynı renktedir ve aynı konuma yerleştirilir. İsimlerinin yanında tik bulunmayan ancak rozeti profil fotoğrafı, başlık fotoğrafı veya kişisel bilgiler gibi başka bir yerde gösteren hesaplar onaylanmış hesap değildir. Mavi onay tikleri Twitter tarafından yerleştirilmelidir ve bir rozeti profil fotoğraflarının, arka plan fotoğraflarının bir parçası olarak ya da onaylandıklarını ima etmek üzere herhangi bir şekilde kullanan hesaplar kalıcı olarak askıya alınabilir.