Li̇seli̇lerden, depremzedeler i̇çi̇n güneş enerji̇li̇ ve işildakli taşinabi̇li̇r şarj ci̇hazi

Li̇seli̇lerden, depremzedeler i̇çi̇n güneş enerji̇li̇ ve işildakli taşinabi̇li̇r şarj ci̇hazi

İZMİR'in Buca ilçesindeki Buca Necla Tevfik Karadavut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğretmen ve öğrenciler, depremzedeler için çeşitli boyutlarda güneş enerjili ve ışıldaklı taşınabilir şarj aleti (powerbank) üretiyor.

İZMİR'in Buca ilçesindeki Buca Necla Tevfik Karadavut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğretmen ve öğrenciler, depremzedeler için çeşitli boyutlarda güneş enerjili ve ışıldaklı taşınabilir şarj aleti (powerbank) üretiyor. Kendisi de Adıyamanlı olan okul müdürü Haci Murat Özkılınç, İmkanlarımız dahilinde meydana getirilen bu güç kaynaklarını zelzele bölgesine yolladık. Bir şarj cihazımız averaj 4 telefon şarj edebiliyor. Taşınabilir şarj aleti aynı zamanda güneş enerjisiyle ortalama 6 saatte doluyor. Bölgeden bu mevzuda pozitif dönüş alınca isabetli bir iş yaptığımızı anladık dedi.

Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen yıkıcı depremlerin peşinden tüm Türkiye, bölge için seferber oldu. Gıdadan çadıra, ısıtıcıdan çocuk bezine kadar depremzedelerin temel gereksinim malzemelerinin karşılanması için vatandaşlar harekete geçti. İzmir'de Buca Necla Tevfik Karadavut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, bu kapsamda depremzedeler için çeşitli boyutlarda güneş enerjili ve ışıldaklı taşınabilir şarj aleti üretimine başladı. İlk etapta üretilen ortalama 300 şarj aleti afet bölgesine gönderildi.

'BİR ŞARJ CİHAZIMIZ ORTALAMA 4 TELEFON ŞARJ EDEBİLİYOR'

Yaptıkları araştırmada depremzedelerin taşınabilir şarj aleti gereksinimi bulunduğunu tespit ettiklerini belirten okul müdürü Haci Murat Özkılınç, Konuyla ilgili Ar- Ge emek vermesi yaparak, taşınabilir şarj aleti yapmak için harekete geçtik. Şarj aleti aynı zamanda ışıldaklı. Elektrik mevzusunda yaşanabilecek sıkıntılara karşı güneş enerjisi sistemi de ekledik. İmkanlarımız dahilinde meydana getirilen bu güç kaynaklarını zelzele bölgesine yolladık. Bir şarj cihazımız averaj 4 telefon şarj edebiliyor. Taşınabilir şarj aleti aynı zamanda güneş enerjisiyle ortalama 6 saatte doluyor. Bölgeden bu mevzuda pozitif dönüş alınca isabetli bir iş yaptığımızı anladık dedi.

'DURMAYACAĞIZ, ÇALIŞACAĞIZ'

Deprem bölgesindeki vatandaşların aileleriyle daha rahat yazışma kurabilmesi için derslik dostlarıyla beraber çalıştıklarını belirten 9'uncu derslik talebesi Zeynel Cem Karakaş (16), Depremden sonrasında üzüldüm. Okulda bu şekilde bir etkenlik yapılacağını öğrenince gönüllü olmak istedim diye konuştu.

10'uncu derslik talebesi Kaan Koçal (16) ise, Depremden sonrasında hepimiz benzer biçimde biz de yastayız. Deprem sonrası dostlarım ve öğretmenlerimle elektronik kısmı öğrencileri olarak taşınabilir şarj aleti üretimine başladık. Üretmeye devam edeceğiz ifadelerini kullandı.

9'ncu derslik talebesi Muhammed Emir Avcı (16) da Günde averaj 2-4 saat çalışıyoruz. Depremzedeler için bir şeyler yapmak iyi hissettiriyor, katkı sağladığımız için seviniyoruz. Üretim sürecek. Durmayacağız, çalışacağız dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.