Mahfi Eğilmez yazdı: Yeni önlemler üzerine

Mahfi Eğilmez yazdı: Yeni önlemler üzerine

Mahfi Eğilmez yazdı: Yeni önlemler üzerine ''Kur korumalı mevduat hesabının devreye girmesiyle gerileyen USD/TL kuru, bu uygulamanın da tartışılır hale gelmesiyle birlikte yavaş yavaş yeniden yükselince ekonomi yönetimi bazı önlemler açıklanacağı mesajını verdi.''

Kur korumalı mevduat hesabının devreye girmesiyle gerileyen USD/TL kuru, bu uygulamanın da tartışılır hale gelmesiyle birlikte yavaş yavaş yeniden yükselince ekonomi yönetimi bazı önlemler açıklanacağı mesajını verdi. Bu mesajla birlikte gerileyen kur, alınan önlemler açıklandıktan sonra yeniden yükselmeye başladı.  

Açıklanan önlemlerin özeti

Gelire endeksli senet (GES) çıkarılıyor: Yalnızca adı açıklanan ve henüz içeriği belli olmayan bu araç konusunda piyasada konuşulanlara göre bu borçlanma senetlerinin seçilmiş birkaç kurumun gelirine endeksli olarak ihraç edileceği anlaşılıyor. Bu senetler için getiri oranının yüzde 25 ile 30 arasında olacağı tahmin ediliyor.

Devlet tahvili ile herhangi bir geliri karşılık göstermeden borçlanmak varken, Osmanlı’nın borçlanamaz hale geldikten sonra Rüsum-u Sitte adı altında bir takım vergileri karşılık göstererek Galata Bankerlerinden borçlanması gibi bir yöntemin niçin tercih edildiğini anlamak zor. Tek açıklaması ödenecek olan getiriye faiz adını vermemek gibi görünüyor.

Kredilere sınırlamalar getiriliyor: BDDK, ihtiyaç kredileri kullanımı yoluyla kredi genişlemesinin sınırlandırılmasını amaçlayarak tüketici kredilerinde geri ödeme süresini kısalttı. Bununla birlikte 50 bin liranın altındaki tüketici kredilerinin 36 ay olan vadesini değiştirmedi. Çünkü bu tutarın altındaki krediler daha çok kredi kartı borçlarının ödenmesinde kullanılıyor. Bunun yanı sıra 25 bin lira üzerindeki kredi kartı limitlerinde de yüzde 40 oranında asgari ödeme miktarı getirilerek sınırlandırma pekiştirildi

Kredilere uygulanan zorunlu karşılık oranında değişiklik: Merkez Bankası 23 Nisan 2022 tarihli kararla KOBİ kredileri, esnaf kredileri, tarımsal krediler gibi bazı istisnalar dışında kredilere de zorunlu karşılık uygulamaya başlayarak selektif kredi politikasına geçiş yapmıştı. Bu düzenlemede nakdi ticari kredilere yüzde 10 zorunlu karşılık uygulanıyordu. Alınan yeni kararla birlikte bu oran yüzde 20’ye yükseltildi. Böylece enflasyonu yükselttiği düşünülen kredi genişlemesine set çekilmesi düşüncesi yaşama geçirilmiş oldu. Doğal olarak bu düzenleme büyüme üzerinde olumsuz etki yaratacak. Hükümetin enflasyon ve büyüme arasındaki seçimde tercihi şimdiye kadar büyümeden yana olmuştu. Bu kararla birlikte ya o düşünceden vaz geçiliyor ya da ortada bir çelişki söz konusu.   

Yabancıya swap imkanı yeniden açılıyor: Yabancı yatırımcıların Türk Lirası'na erişimi bir süreden beri oldukça sınırlı tutuluyordu. BDDK’nin dün açıklanan kararında, henüz ayrıntıları açıklanmamış olmakla birlikte, ‘yurt dışı yerleşiklere tahsisli swap imkânının getirilmesi’ ifadesine yer verilmiş bulunuyor. Piyasa yorumcuları bu düzenlemeyi; açığa satış yapılmayacağı taahhüdüyle gelen yatırımcılara TL'ye erişim imkânı sağlanabileceği şeklinde yorumluyor.

Sermaye Piyasası Kurul ücretlerinde indirimler yaptı: SPK, dün aldığı kararla halka arzlar ve yurtdışına hisse arzlarında alınan kurul ücretlerinde indirime gitti. Böylece halka arz yoluyla şirketlere sermaye sağlanması özendirilmiş oluyor.

Değerlendirme

Bu önlemler açıklanmadan önce USD/TL kuru 17,20’lerdeydi, önlem açıklanacağı duyulduktan sonra 16,80’in altına geriledi, önlemler açıklandıktan sonra yeniden 17,20’lere geldi. Arada inişler olduysa da bu düşülerin açıklanan önlemlerden dolayı olmaktan çok döviz piyasasına yapılan müdahale satışlarıyla olduğu tahmin ediliyor. Demek ki piyasalar kuru düşürmek amacıyla alınan bu önlemlerin kuru ve dolayısıyla enflasyonu düşüreceğine ikna olmamış.

Ekonomi politikası ikiye ayrılır: Maliye politikası ve para politikası. Maliye politikasının üç önemli alt politikası vardır; vergi politikası, harcamalar politikası ve borçlanma politikası. Bunlar arasında en etkili olanı vergi politikasıdır. Para politikasının da üç alt politikası vardır; açık piyasa işlemleri, zorunlu karşılıklar ve faiz politikası. Bunlar arasında en etkili olanı faiz politikasıdır.

Napolyon, kaybedilen bir savaştan sonra komutanları toplamış ve savaşı niçin kaybettiklerini sormuş. Komutanlardan birisi: ‘birçok nedeni var’ demiş ve saymaya başlamış: ‘Birinci nedeni barut bitti’ deyince Napolyon komutanı susturmuş: ‘Gerisini saymana gerek yok.’

Eğer faiz politikasını etkin bir biçimde kullanmıyorsanız enflasyon sorununu çözemezsiniz.

 

"Mahfi Eğilmez yazdı: Yeni önlemler üzerine" haberi, 10 Haziran 2022 tarihinde yazılmıştır. 10 Haziran 2022 tarihinde de güncellenmiştir. Ekonomi kategorisi altında bulunan Mahfi Eğilmez yazdı: Yeni önlemler üzerine haberi 2022 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Mahfi Eğilmez yazdı: Yeni önlemler üzerine 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Ekonomi konusunda 22 Haziran 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 19:18 Türkiye'nin Gıda Sektöründe Devi İflas Etti: Şubeler Kapatılıyor, Binlerce Kişi İşsiz Kalacak!
 2. 19:09 E-Devlet Üzerinden Akrabalarınızı Silebileceğiniz İddiasına Resmi Açıklama Geldi!
 3. 19:09 Akaryakıtta Büyük Zam Kapıda: 3 Gün Sonra 5 Liralık Artış Geliyor!
 4. 18:41 Çakırgöl’de Trabzon-Gümüşhane turizm yolunda
 5. 18:32 Gürcistan ile Çekya Berabere
 6. 18:29 Heyecanla Beklenen An: Haluk Bilginer ABD Dizisinde Başrolde!
 7. 18:17 Kadrolar belli oldu: Türkiye-Portekiz maçı için heyecan dorukta
 8. 17:55 Türkiye'de Vergi Kuralları Baştan Aşağı Yenileniyor: Yeni Paketle Gelen Değişiklikler!
 9. 17:43 Ünlü Oyuncunun Lüks Evini Görenler Hayran Hayran Baktı!
 10. 17:30 Yetkililerden Uyarı: Bu Ödemeyi Sakın Yapmayın! Geriye Dönük İade Geliyor
 11. 17:30 Fenerbahçe'den Bomba Transfer Listesi: Morata, Lauriente, Çağlar, Moise Kean ve Daha Fazlası!
 12. 17:30 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Açıkladı: Hangi Alana Vergi Geliyor?
 13. 17:29 Çalışma Hayatında Hızlı Değişim: 2025'in Trend Meslekleri
 14. 17:29 Karadeniz'in Renk Değişimi Dikkat Çekti: NASA'dan Önemli Açıklama
 15. 17:29 BtcTurk Siber Saldırı Altında: Kripto Para Piyasası Sarsıldı, Zararlar Ne Olacak?
 16. 16:55 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz yarın Cezayir yolcusu
 17. 16:35 Gazze'de bir haftada 4 çocuk daha "açlıktan" hayatını kaybetti
 18. 16:26 Celine Dion dakikalarca alkışlandı!
 19. 16:22 Ehliyet Düzenlemesi: Artık B Sınıfı Ehliyet Sahipleri için Yeni Kolaylık!
 20. 16:21 JK Rowling, İşçi Partisi'nin Trans Hakları Tutumunu Sert Bir Dille Eleştirdi!
Ekonomi Haberleri