Mahkeme kararı: İhraç edilen akademisyenin paylaşımları hakaret değil eleştiri

Mahkeme kararı: İhraç edilen akademisyenin paylaşımları hakaret değil eleştiri

Ankara Üniversitesi’ndeki ihraçlar nedeniyle eleştirilen Rektör Erkan İbiş, kendisi hakkındaki sosyal medya paylaşımlarının engellenmesi için mahkemeye başvurdu. Mahkeme, paylaşımların büyük bölümünü ifade özgürlüğü...

Ankara Üniversitesi’ndeki ihraçlar nedeniyle eleştirilen Rektör Erkan İbiş, kendisi hakkındaki sosyal medya paylaşımlarının engellenmesi için mahkemeye başvurdu. Mahkeme, paylaşımların büyük bölümünü ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirdi.

Ankara 8’inci Sulh Ceza Hâkimliği tarafından verilen kararda, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş hakkında Twitter üzerinden paylaşılan mesajlar arasında Hukuk Fakültesi’ndeki görevinden ihraç edilen akademisyen Dr. Cenk Yiğiter’in paylaşımları da vardı.

Yiğiter’in paylaşımlarıyla ilgili olarak verilen kararda, İbiş’in “Kişilik haklarını ihlal eden ifadeler olmadığı, haber, yorum ve eleştiri niteliğinde olduğu kanaatine varılarak talebin reddine karar verdi'' denildi.

Yiğiter, Twitter’dan kararı, “@profdrErkanibis bazı tweetlerim için mah.den erişim engeli talep etmiş, mah. ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirerek talebi reddetmiş'' diyerek duyurdu.

Akademisyen Cenk Yiğiter hakkında son bir yıl içinde 6 soruşturma açıldı. Mahkemenin cezaya gerek olmadığı yönünde karar verdiği paylaşımlar ise şu şekilde: 

Önceki ve Sonraki Haberler
Eğitim