'Mahkemeler, gazeteciliğin nasıl yapılacağını belirleyemez'

'Mahkemeler, gazeteciliğin nasıl yapılacağını belirleyemez'

'Mahkemeler, gazeteciliğin nasıl yapılacağın... Anayasa Mahkemesi (AYM), ''Amirallere Suikast Davası’sanıklarından Mehmet Orhan Yücel’in, hakkında çıkan haberleri kaldırmak için yaptığı başvuruda kararını verdi.  Kararda, “Mahkeme, AYM veya derece mahkemeleri, gazetecilik...

Anayasa Mahkemesi (AYM), ''Amirallere Suikast Davası’sanıklarından Mehmet Orhan Yücel’in, hakkında çıkan haberleri kaldırmak için yaptığı başvuruda kararını verdi.  Kararda, “Mahkeme, AYM veya derece mahkemeleri, gazetecilik mesleğinin nasıl yapılması gerektiğini ve gazetecilerin haber verme tekniğini belirleyemez'' dendi.

Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre  karara konu olan haberde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda çalışan bazı isimlerle emekli Deniz Kuvvetleri personelinin 2009’da bir araya gelerek Deniz Kuvvetleri eski komutanları Metin Ataç ile Eşref Uğur Yiğit’e suikast düzenlemeyi planladıkları, bunun için yapılacak operasyonların detay ve tarihlerini iletecek kişi olarak da Yücel’in isminin geçtiği iddiaları yer aldı.

''Amirallere Suikast Davası’ sanıklarından Yücel, bir gazetede hakkında çıkan haberler nedeniyle ''şeref ve itibarın korunması hakkının ihlal edildiği’ iddiasıyla dava açtı. Yücel’in davacı olduğu yerel mahkeme, haberlerden dolayı kişilik haklarının zedelendiği iddiasıyla Yücel’e 10 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Ancak yerel mahkemenin verdiği karar, Yargıtay tarafından bozuldu. Yargıtay, kararını şöyle gerekçelendirdi: “Haberde yer alan bilgilerin Ergenekon iddianamesinde yer aldığı, yazının gerçek ve güncel bir konuya ilişkin olması nedeniyle yayımlanmasında kamu yararı bulunduğu ve kişilik haklarına saldırı oluşturabilecek bir yoruma da yer verilmediği…''

Yargıtay’ın kararı üzerine Yücel, hakkında çıkan haberlerin kaldırılması için AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. AYM, Yücel için verdiği kararda basın özgürlüğünü hatırlattı.

AYM kararında şöyle dendi: 

“Anayasa Mahkemesi veya derece mahkemeleri, gazetecilik mesleğinin nasıl yapılması gerektiğini ve gazetecilerin haber verme tekniğini belirleyemezler. Zira bir düşüncenin en iyi hangi üslup ve biçimle aktarılacağına bizzat düşünceyi dile getirenler karar verebilir. Bu bağlamda Anayasa’nın 26’ncı Maddesi’nin sadece ifade edilen haber ve fikirlerin içeriğini değil aynı zamanda bunların nakledilme biçimlerini de koruduğu hatırda tutulmalıdır.

"Somut olayda derece mahkemeleri, davalının basın özgürlüğü ve bu bağlamda ifade özgürlüğü ile başvurucunun şeref ve itibarının korunması hakları arasında bir dengeleme yapmıştır. Yargıtay bozma kararı ve bozmaya uyan ilk derece mahkemesi kararlarında, haberlerin genel çıkarı ilgilendiren bir tartışmaya katkı sunup sunmadığını dikkate almış; ayrıca haberin yapıldığı şartlar üzerine de eğilmiştir. Derece mahkemeleri davaya konu gazete haberinde geçen olayların gerçekliği meselesine eğilmiş ve haberde geçen olayların ''görünür gerçekliğe uygun’ olduğuna karar vermiştir. Mahkeme ayrıca, başvuruya konu haberlerde geçen ifadeleri değerlendirmiş ve bu ifadelerin hukuka uygunluk sınırlan içinde kaldığına karar vermiştir.''

"'Mahkemeler, gazeteciliğin nasıl yapılacağını belirleyemez'" haberi, 01 Mayıs 2018 tarihinde yazılmıştır. 01 Mayıs 2018 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan 'Mahkemeler, gazeteciliğin nasıl yapılacağını belirleyemez' haberi 2018 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. 'Mahkemeler, gazeteciliğin nasıl yapılacağını belirleyemez' 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 22 Mayıs 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 23:45 Saraylı Tatlısı: Geleneksel Osmanlı Lezzetinin Zarif Yansıması
 2. 23:41 Bireysel Emeklilik Sistemi 1 Trilyon Lirayı Aştı: İstikrarlı Büyüme Devam Ediyor
 3. 23:37 Bakan Şimşek: Enflasyon Artacak Ancak Yıl Sonunda İndirim Yolunda
 4. 23:34 Perinthos Antik Kenti'nde Gemi Batığı Keşfi: Binlerce Yıllık Geçmişin Sırları
 5. 23:30 Emirates Uçağı Mumbai'de Flamingolara Çarptı: 39 Flamingo Öldü
 6. 23:26 FIFA'nın 120. Yıl Kutlaması: Paris'te Futbolun Coşkulu Buluşması
 7. 23:23 Kayserispor Başkanı Ali Çamlı, Sahaya Girişi ve Açıklamalarıyla PFDK'ya Sevk Edildi
 8. 23:17 Gazze'de Su Krizi Derinleşiyor: İsrail Saldırıları İçme Suyu Erişimini Engelliyor
 9. 23:11 III. Amenhotep'in Yüzü: Tarihsel Bir Atılımın Yansıması
 10. 23:06 Çaydan sonra kahveye de rekor zam geldi: Gram fiyatı şaşırttı!
 11. 23:06 Hastanelerde Uzaktan Muayene Dönemi Başladı: SGK Ücretleri Karşılıyor!
 12. 22:57 Fatih Terim, Denizbank'a 1 Milyon Dolarlık Dava Açtı!
 13. 22:51 Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 15 il için sarı kodlu sel uyarısında bulundu!
 14. 22:50 ABD'nin Orta Bölgesinde Felaket- 20 Hortum Birden Vurdu: Çok Sayıda Can Aldı!
 15. 22:46 Reuters, Türkiye'nin son 15 yılda yaşadığı kayıpların telafi edilemeyeceğini ifade etti
 16. 22:46 Yeni Kaledonya'da Şiddet Olayları Tırmanıyor: Okullar ve İş Yerleri Kundaklandı
 17. 22:45 Maçın ardından büyük bir kaos yaşandı!
 18. 22:44 Türkiye'nin Sanayi Devinden Şok İflas! Kimse Beklemiyordu!
 19. 22:42 AKP Adıyaman İl Başkanı istifasını verdi
 20. 22:39 Avrupa Otomobil Pazarında Yükseliş: Nisan Ayı Satışları Arttı
Gündem Haberleri