Mahkemenin gerekçeli kararı: Pınar Gültekin, Cemal Metin Avcı'ya şantaj yaptı; öldürme 'canavarca hisle' değil

Mahkemenin gerekçeli kararı: Pınar Gültekin, Cemal Metin Avcı'ya şantaj yaptı; öldürme 'canavarca hisle' değil

Mahkemenin gerekçeli kararı: Pınar Gültekin,... Pınar Gültekin'i öldüren Cemal Metin Avcı, haksız tahrik indirimi almış, cezası 23 yıla düşürülmüştü

27 yaşındaki üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in 2020 yılında Cemal Metin Avcı tarafından öldürüldüğü ve "haksız tahrik" indirimi ile katile 23 yıl hapis cezası verilen davada gerekçeli karar açıklandı. Kararda, Cemal Metin Avcı’nın, Pınar Gültekin’i varilde yakmaya çalışmasının "canavarca hisle veya eziyet çektirme" amacıyla yapılmadığı savunuldu.

Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Pınar Gültekin cinayetine ilişkin olarak görülen davada Cemal Metin Avcı'ya haksız tahrik indirimi ile 23 yıl hapis cezası verilmesine yönelik kararın gerekçesini açıkladı. 

Kararda, Pınar Gültekin'in Cemal Metin Avcı'ya şantaj yaptığı ve tehdit ettiği öne sürüldü. Karada, Cemal Metin Avcı'nın cinayeti Pınar Gültekin'in haksız davranışlarından duyduğu öfke ile işlediği savunuldu. Ayrıca, haksız tahrik hükümlerinin uygulanma şartlarının tamamının gerçekleştiği ve "kuşkuya yer olmadığı" ifade edildi. 

Kararın gerekçesinde şöyle denildi:

"Böylelikle tanık Ceren'in aşamalarda alınan yeminli beyanları, maktulün kız kardeşi Sibel Gültekin'in mahkememizce hükme esas alınan Ula İlçe Jandarma Komutanlığında alınan beyanı, taraflar arasında para yatırma tarihleri dışında hiçbir görüşme bulunmadığı ve maktulün hesabına kartsız para yatırma işlemlerinin sanık tarafından gerçekleştirildiği hususlar hep birlikte değerlendirildiğinde; maktulün sanık Cemal Metin'i aralarındaki evlilik dışı ilişkiyi eşine ve çevresine söyleyeceğinden bahisle tehdit ederek sanık Cemal Metin'den menfaat temin ettiği, maktulün söz konusu eylemlerinin öğretide ve yargısal içtihatlarda açıklama tehdidi ile menfaat temini olarak tanımlanan TCK'nın 107. maddesinde düzenlenen şantaj suçunu oluşturduğu, TCK'nın 107. maddesinde düzenlenen ve konusu suç oluşturan fiillerin ise haksız bir davranış olduğunun izahtan vareste olduğu, sanık Cemal Metin'in de maktulün söz konusu haksız fiil içeren davranışlarından duyduğu öfke ile maktule yönelik söz konusu suçu işlediği dikkate alındığında mahkememiz yargılamasına konu somut olayda TCK'nın 29. maddesinde düzenlenen haksız tahrik hükümlerinin uygulama şartlarının tamamının gerçekleştiğinin kuşkuya yer vermeyecek şekilde sabit olduğu gözetilerek mahkemece sanık hakkında verilen cezada TCK'nın 29. maddesi uyarınca indirim yapılmıştır." 

Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir de gerekçeli kararın açıklanması sonrası Pınar Gültekin'in hayattayken yakıldığını hatırlattı. Epözdemir, "Bu da Pınar Gültekin'in diri diri yakılmadığına dair manüplatif iddiaların gerçek dışı olduğuna ilişkin Adli Tıp Raporu. Bakalım utanacak mısınız?" diye sordu. 

Ne olmuştu? 

Muğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan sanık Cemal Metin Avcı hakkında Muğla 3. ağır ceza mahkemesinde görülen 13. duruşmada karar verildi. Sanık Cemal Metin Avcı, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Cemal Metin Avcı'ya verilen müebbet hapis cezası "haksız tahrikle" 23 yıla indirildi.

 

"Mahkemenin gerekçeli kararı: Pınar Gültekin, Cemal Metin Avcı'ya şantaj yaptı; öldürme 'canavarca ." haberi, 25 Haziran 2022 tarihinde yazılmıştır. 25 Haziran 2022 tarihinde de güncellenmiştir. Yargı kategorisi altında bulunan Mahkemenin gerekçeli kararı: Pınar Gültekin, Cemal Metin Avcı'ya şantaj yaptı; öldürme 'canavarca .. haberi 2022 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Mahkemenin gerekçeli kararı: Pınar Gültekin, Cemal Metin Avcı'ya şantaj yaptı; öldürme 'canavarca .. 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Yargı konusunda 22 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Ezgi Bozkurt Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 04:28 İzmir’de yaşanan tartışmada tabancayla göğsünden vurulan kişi hayatını kaybetti
 2. 04:22 Yapay zeka devrimi: Sora'nın medya sektöründeki çıkışı
 3. 04:11 Sahte ayakkabı alarmı: Sağlığınız ve cebinize dikkat!
 4. 04:03 Rüyaların gizemli dünyasını keşfedin
 5. 03:39 AB, Rusya'ya yeni yaptırım paketiyle birlikte ilk kez Çinli şirketleri de dahil ediyor
 6. 03:35 Beşiktaş'a Fenerbahçe'nin yıldızı transfer oluyor!
 7. 03:31 Macron'dan Ermenistan kararı geldi: Silah desteğini sürdürecek
 8. 03:22 Borrell, Gazze'de yaşanan insani felaketi durdurma çağrısı yaptı
 9. 03:16 İsrail askeri savcısı Yerushalmi konuştu: "Gazze'deki bazı uygulamalar suç niteliği taşıyor"
 10. 02:16 Yavuzyılmaz paylaştı: Anagold madeninin altından geçen fay hattı haritadan silinmiş!
 11. 01:43 Anagold Madencilik’in Türkiye Müdürü Demirci maden faciasıyla ilgili ifade verdi
 12. 01:43 Ankara'da hava durumu: Yarın sıcaklık dalgalanmaları yaşanabilir
 13. 01:38 Araştırmalara göre mutluluğun sırrı: "Aile"
 14. 01:32 İliç Toprak Kayması: Bakan Özhaseki İncelemelerde Bulundu
 15. 01:23 Fenerbahçe, Portekiz'in süper yıldızını kadrosuna katıyor!
 16. 01:19 Güvenlik ve Mutluluk Dengesi: Türkiye’nin TÜİK Raporu İncelemesi
 17. 01:10 Sağlık Alanında Yapılan Yeni Düzenlemeler TBMM’de onaylandı
 18. 01:09 Beşiktaş İsviçre'de yeni Quaresma'yı buldu: Transferde hareketlilik başladı!
 19. 01:05 ABD uçağında bomba paniği: Uçak acil iniş yaptı
 20. 01:02 Ronaldinho’nun Adada Şovu: Futbol Arenası Survivor’da!
Yargı Haberleri