Mal varlığına FETÖ'den dolayı el konulan Soylu'nun yanında çalışmış kişi sordu: Sen FETÖ'cü müsün Süleyman Soylu?

Mal varlığına FETÖ'den dolayı el konulan Soylu'nun yanında çalışmış kişi sordu: Sen FETÖ'cü müsün Süleyman Soylu?

Son dönemde özellikle kendi partisinden sıkça eleştiri olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun İBB teftişi sonrası kullandığı 'Siz, FETÖ'cü olduğu için ihraç edilen bir kişiyi kendi şirketinize alır mısınız" sözleri gündemde.

ABC Gazetesi

28 Aralık 2021'de Efe Çaman, FETÖ'cü Erkam Tufan ile birlikte canlı yayına katıldı. 
Erkam Tufan, Süleyman Soylu'nun İBB teftişi için söylediği 'Siz, FETÖ'cü olduğu için ihraç edilen bir kişiyi kendi şirketinize alır mısınız' sözlerini hatırlattı.
Çaman da şunları söyledi:

Efe Çarman: Ya arkadaş, beni FETÖ'cü diye 770 kişilik listeye aldın. Ben senin (Soylu) 2007-2008 yılları arasında Dış Politika Danışmamındım. Beni sen seçtin. Beni Genel İdare Kurulu'na (GİK) aldın. Sen FETÖ'cü müsün? Ben idare mi ediyordum seni? Ben imamın mıydım senin?
Ben senin o dönem cemaatle nasıl ilişkilerde olduğunu çok iyi biliyorum. Bunları çıkıp anlatsam başın belaya girer senin Süleyman Soylu. Ben hiç bir  zaman cemaatten olmadım ama, sen cemaatten randevu alabilmek veya cemaatin gazetesinde röportaj yapsınlar diye 10 takla atıyordun. Şahitlerim var.
Süleyman Soylu!
Sen insanlara FETÖ'cü diye çamur atıyorsun, hiç alakası olmayan bir hareket var, bu hareket eğer bir suça bulaşmışsa koy kanıtını ortaya arkadaş. İsimleri zikrederek onları karalama. Sen bunların başısın. O zaman beni niye aldın? 220 kişi içine beni koyduysan 2007-08 ben seninle yakın çalışıyordum, ilk başta senin FETÖ'cü olman lazım.
Bugünkü İçişleri Bakanı çok tehlikeli bir insan Erkam Bey.
Erdoğan'dan daha tehlikeli. Neden biliyor musunuz?
Erdoğan'ın istikameti belli. Onun ne olduğunu zaten biliyoruz. Süleyman Soylu kamufule olmuş bir adam.

Soylu'nun bakanlığı dönemindeki FETÖ operasyonu ve 'ihanet'

Sedat Peker'in iddialarına yanıt veremeyen, Sezgin Baran Korkmaz ile bağlantısı konusunda sessiz kalan, 10 bin dolar alan siyasetçiyi açıklayamayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 3 gün önce İBB'ye yapılan teftiş ile ilgili “Siz, FETÖ'cü olduğu için ihraç edilen bir kişiyi kendi şirketinize alır mısınız" açıklamasında bulundu.

Soylu'nun bu sözleri FETÖ konusundaki 'ihanet' sözlerini hatırlattı. 

Cumhuriyet'ten Furkan Karabay'ın haberine göre, Soylu, 18 Temmuz 2020'de CNN Türk canlı yayının telefonla bağlanmış ve Bir tek FETÖ’cüyü göreve getirmişsem, bir tek FETÖ’cü göreve geldiyse ve bu söylenmiyorsa bu, ülkemize ihanettir. Ben getirmişsem ben ihanet ediyorumdur" demişti.

Soylu'nun, “Bir tek FETÖ’cüyü göreve getirmişsem ihanet ediyorum" sözlerinden birkaç ay sonra 100’e yakın kaymakam ve vali yardımcısının FETÖ’den görevden alındığı ortaya çıkmıştı. Görevden alınan isimler arasında Soylu’nun İçişleri Bakanlığı döneminde atananların bulunuyordu.
2020'deki vali ve kaymakam operasyonlarından bir yıl sonra bir operasyon daha düzenlendi. Operasyon sonucunda 53 mülki idare amirinin "FETÖ ile bağlantıları olduğu" gerekçesiyle devletle ilişiği kesildi.

Soylu, İmamoğlu kazanınca ağlamıştı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kasım ayında BBN Türk’te Talat Atilla ve Tamer Korkmaz’ın sunduğu Perde Arkası’nın bu haftaki konuğu oldu. Soylu, 2019 İBB seçimlerine ilişkin gelen bir soruya ”Ben İstanbul seçimini kaybettiğimizde ağladım” ifadesini kullandı.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika