Malavi’de eşi ölen kadınlar cinsel ilişkiye sokuluyor

Malavi’de eşi ölen kadınlar cinsel ilişkiye sokuluyor

Doğu Afrika ülkesi Malavi’de kocası ölen, kürtaj olan kadınlar ve kız çocukları ergenlik çağına girdiklerinde sözde “temizlenmeleri” için para karşılığında cinsel ilişkiye sokuluyor.

BBC’den Ed Butler’in haberine göre bu erkek cinsel ilişki işçilerin halk arasında “sırtlan” deniyor ve kadınlarla ilişki kurmaları tecavüz değil “temizlenme” olarak görülüyor. Bu geleneğin “tecavüz”ü meşrulaştırması bir yana, en büyük etkilerinden biri de cinsel yolla geçebilen hastalıkların süratle yaygınlaşması.

KOCASI ÖLEN KADINLARLA İLİŞKİYE GİRİYOR

Aniva adlı adam Malavi’nin güneyindeki Nsanje bölgesindeki köyün önde gelen “sırtlan”larından. Malawi’nin güneyindeki bazı toplumlarda bu kişiler para karşılığında sözde cinsel “temizlik” işleri yapıyorlar. Örneğin bir adam öldüğünde, gömülebilmesi için önce karısının “sırtlan” ile cinsel ilişkide bulunması gerekiyor. Aynı şekilde bir kadın kürtaj olmuşsa yine sözde “temizlenmek” için bu kişiyle beraber oluyor.

KAÇ KADININ HAMİLE KALDIĞINI BİLMİYOR

Yaşı hakkında muğlak konuşan Aniva 40’lı yaşlarında gibi görünüyor. Şu anda iki karısı var ve ikisi de onun bir sırtlan olarak ne iş yaptığını biliyor. Aniva şu ana kadar 104 kadınla para karşılığında cinsel ilişkide bulunduğunu söylüyor. Bildiği kadarıyla 5 çocuğu var. Cinsel ilişkide bulunduğu kadınların kaçının hamile kaldığını ise bilmiyor.

7 İLA 10 DOLAR ARSINDA ÜCRET ALIYOR

Yaşadığı bölgede kendisi gibi 10 sırtlan bulunduğunu, her köyde mutlaka böyle bir kişi olduğunu anlatıyor. Her bir “temizlik” işlemi için kendilerine 7 ila 10 dolar karşılığı bir para ödeniyor.