Mansur Yavaş: Ankara, yurtdışından buğday ithal ettirmeyi ortadan kaldıracak kapasitede

ABB Başkanı Mansur Yavaş, Polatlı'da muhtarlar ile bir araya geldi. Yavaş, Ankara'nın tarım arazisi genişliğine dikkat çekerek, Türkiye'nin 600 bin ton buğday ürettiğini ve Ankara'nın tek başına bunu karşılayacak kapasitede olduğunu söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, Polatlı'da muhtarlar ile bir araya geldi.

Mansur Yavaş, Ankara'nın tarım arazisi genişliğine dikkat çekti ve Türkiye'nin 600 bin ton buğday ithal ettiğini söyleyerek, "Yani Polatlı'nın Gölbaşı, Bala arasındaki yerlerde ekilen buğdaylar yurtdışından buğday ithal ettirmeyi ortadan kaldıracak kapasite" içerisinde olduğunu söyledi. Yavaş, çiftçinin desteklenmesinin önemini vurgulayarak, "Yeter ki üretin. Elinizde kalırsa da satın alırız." ifadelerini kullandı.

Ayrıca Mansur Yavaş, Polatlı'daki asbestli su borularının değişimi için yaptığı çalışmaları hatırlattı ve projeyi zamanında bitereceklerini açıkladı.

ABB Başkanı Mansur Yavaş'ın Polatlı'da muhtarlar toplantısında yaptığı ve ABB TV'de yayımlanan konuşması şöyle:

"Seçilir seçilmez tarımı desteklemek için çalışmalara başladık. Ankara'nın çok büyük arazisi var yüzde 97'si boş. İnsanlara yeni bir meslek belli yaştan sonra öğretemezsiniz ama en iyi bildiği işe destek olarak onların para kazanmasını, üretime katılmasını sağlarsınız. Ankara halkından aldığımız parayı gidip Hans'a George'a değil kendi hemşehrilerimize Ahmet abiye, Mehmet abiye, Cemal abiye vereceğiz kendi köylülerimize kazandıracağız demiştim. Ben şunu söyledim benim en büyük projem Ankara halkını zengin etmek. Polatlı için su getirirken ne kadar uğraştığımızı gördünüz. Şu anda 21 kilometresi bitti. Hızla geri kalan da devam ediyor. Taahhüt ettiğimiz tarihte de inşallah biteceğiz. Türkiye şu anda 600 bin ton buğday ithal ediyor. Yani sadece Polatlı'nın Gölbaşı, Bala arasındaki yerlerde ekilen buğdaylar yurtdışından buğday ithal ettirmeyi ortadan kaldıracak kapasite, yeter ki onların desteklenmesi lazım. Yeter ki üretin. Elinizde kalırsa da satın alırız. "

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi