Market torbasında 'rüşvet' iddiası: Katar’ın eski Başbakanı, Prens Charles'a 3 milyon euro verdi mi?

Market torbasında 'rüşvet' iddiası: Katar’ın eski Başbakanı, Prens Charles'a 3 milyon euro verdi mi?

İngiliz tahtının varisi Prens Charles’ın eski Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir es Sani’den özel görüşmeleri sırasında çanta ve market torbası içinde 3 milyon euro nakit para aldığı öne sürüldü.

Prens Charles'ın adı açıklanmayan eski bir danışmanı, söz konusu durumla ilgili “Herkes bu durumdan çok rahatsızdı” dedi.

İngiliz tahtının varisi olan 73 yaşındaki Prens Charles’ın “Londra’yı satın alan kişi” lakaplı eski Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir es Sani’den çanta ve market torbası içinde 3 milyon euro nakit para aldığı iddia edildi.

İngiltere’de yayımlanan Sunday Times, Şeyh Hamad’ın market torbası ve çantayla ayrı zamanlarda birer milyon euro teslim ettiğini yazdı.

Eski Katar başbakanının, Prens Charles’ın konutu Clarence House’ta 2015’te 1 milyon euro verdiği de öne sürüldü. Konuttaki iki danışmanın, 500 euroluk banknotları elle saydığı yazıldı.

3 milyon euronun, Prens Charles’ın 1979’da kurduğu Galler Prensi Yardım Fonu’nun (The Prince of Wales’s Charitable Fund) hesabına yatırıldığı ifade edildi.

HERKES BU DURUMDAN ÇOK RAHATSIZDI
Prens’in adı açıklanmayan eski bir danışmanı, “Herkes bu durumdan çok rahatsızdı” dedi ve yapabilecekleri tek şeyin parayı sayıp bankayı aramak olduğunu aktardı.

Habere göre ödemelerin yasadışı olduğuna dair bir bilgi yok.

Galler Prensi Yardım Fonu’nun mütevelli heyeti başkanı Ian Cheshire, 2015’teki bağışı doğruladı. Bağışçıyla ilişkinin incelendiğini ve daha sonra onay verdiklerini söyleyen Cheshire, söz konusu kişinin isteği üzerine paranın nakit olarak verildiğini söyledi.


Clarence House sözcüsü sürecin uygun şekilde ilerlediğinden emin olduklarını savundu.

LONDRA’YI SATIN ALAN KİŞİ
“Londra’yı satın alan kişi” lakabıyla bilinen Şeyh Hamad, BK’nin başkentinde büyük yatırımlar yapmasıyla ünlü.

Guardian, Prens Charles ve Şeyh Hamad’ın ilişkisinin yıllar öncesine dayandığının öne sürüldüğünü yazdı. İkili hakkındaki iddialardan biri, Londra’daki Chelsea Kışlası’nın 3 milyar sterlin karşılığında Katar devleti destekli Qatari Diar tarafından düzenlenmesi planına Prens Charles’ın karışmasıyla ilgili.


Buna göre Galler Prensi, planın rafa kaldırılması için 2010’da Şeyh Hamad’la görüşmüştü. Kışlayla ilgili düzenleme daha sonra iptal edilmişti.

SUUDİ İŞ İNSANINA DA RÜŞVETLE VATANDAŞLIK İDDİASI
Prens Charles’ın kurduğu “The Prince’s Foundation”a Suudi iş insanı Bin Mahfuz’un 1,5 milyon sterlinlik bağış yaparak vatandaşlık elde ettiği iddiası gündem olmuştu. Derneğin yöneticisi olan ve Charles’ın yakın arkadaşı Michael Fawcett, olayın basına yansımasından sonra istifa etmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya