Mars'ın güney kutbunun altında düzinelerce göl bulunuyor olabilir

Mars'ın güney kutbunun altında düzinelerce göl bulunuyor olabilir

Komşu gezegen Mars üzerinde devam eden araştırmalar, gezegenin güney kutbunun altında düzinelerce gölün var olabileceğini ortaya çıkardı.

Mars'ın güney kutbunda göller var

2018'de Mars'ın güney kutbunun altında bir tuzlu su gölünün varlığına dair kanıtların olduğu keşfedilmişti. Bu sonuca Avrupa'nın Mars Express uzay aracı tarafından toplanan radar verileri analiz edilerek ulaşılmıştı.

Aynı çekirdek araştırma ekibi, görünür gölün etrafındaki geniş bir alanda yeraltını incelemek için aynı Mars Express aracını kullanarak kısa bir süre sonra bulguları takip etti. Bilim insanlarının geçen yıl bir çalışmada bildirdiğine göre, bu çalışma, her biri yaklaşık 6 mil (10 km) genişliğinde üç yeraltı gölü için daha kanıt buldu.

Göllerin sayısı artabilir

Şimdi, farklı bir ekip verilere çok derin bir dalış yaptı. NASA'nın Güney Kaliforniya'daki Jet İtiş Laboratuvarı'ndan (JPL) Arizona Eyalet Üniversitesi doktora öğrencisi Aditya Khuller ve MARSIS eş baş araştırmacısı Jeffrey Plaut, MARSIS'in Mars güney kutup bölgesinden 15 yıl boyunca yaptığı 44.000 gözlemi analiz etti. (MARSIS, İtalyan Uzay Ajansı ve JPL tarafından inşa edildi.)

İkili, çok çeşitli yatay ve dikey mesafelerde gömülü göller olarak yorumlanan dördüne benzer düzinelerce radar yansıması buldu. Ancak yeni bulunan sinyallerin çoğu yüzeye nispeten yakın, sıvı suyu desteklemek için çok soğuk görünen yerlerde görüldü.

Renkli noktalar, parlak radar yansımalarının Mars'ın güney kutup kapağında ESA'nın Mars Express yörünge aracı tarafından tespit edildiği bölgeleri temsil ediyor. Bu tür yansımalar daha önce yeraltı sıvı suyu olarak yorumlanmıştır, ancak yaygınlıkları ve yüzeye yakınlıkları başka bir şey olabileceğini göstermektedir. (Resim kredisi: ESA/NASA/JPL-Caltech)

Plaut yaptığı açıklamada "bu sinyallerin sıvı su olup olmadığından emin değiliz, ancak orijinal kâğıdın bulduklarından çok daha yaygın görünüyorlar." dedi. "Ya Mars'ın güney kutbunun altında sıvı su yaygındır ya da bu sinyaller başka bir şeyin göstergesidir."

Bu kadar çok nispeten sığ gölü soğuk Mars'ta donmaktan ne alıkoyabileceği belirsiz.

Aynı açıklamada Khuller, "Ancak, güney kutbunda son zamanlarda volkanizma için gerçekten güçlü bir kanıt görmedik, bu yüzden volkanik aktivitenin bu bölgede yeraltı sıvı suyunun bulunmasına izin vermesi olası görünmüyor." dedi.

Kaynak:Space.com

Etiketler :