Nüwa şehri Mars'ta 250.000 kişiye ev sahipliği yapacak

Mars'ta 250.000 kişinin yaşaması için Nüwa adlı bir şehir tasarlandı. Tasarım şimdiden büyük ilgi görüyor.

Uzay ajansları Mars'a insansız uzay araçları gönderip araştırmaları yoğunlaştırır ve uzay şirketleri gözünü Mars'a dikerken, gelecekte insanların Mars'ta yaşaması için şehir konseptleri de tasarlanıyor. Bu tasarımlardan biri de son zamanlarda çok ilgi gören Nüwa şehri.

Mars Society'nin geçtiğimiz Şubat ayında düzenlenen Mars şehri tasarımı yarışmasına çeşitli ülkelerden 175 ekip katıldı. Bu ekiplerden biri de ABIBOO ve SONet kurduğu, Nüwa adlı şehri tasarlayan ve yarışmada ilk 20'ye kalmayı başaran ekip.

Mars'ta bir uygarlık kurulacak

Nüwa şehri ne yeraltına inşa ediliyor ne de yer üstündeki kubbelerin altına. Şehir, Mars'ın Tharsis bölgesindeki Tempe Mensa tepesine kurulacak. Nüwa, bu tepenin altında olacak ama uçurumun kenarındaki pencerelerle Mars manzarasını izleme olanağı da sunacak. Ayrıca bu şekilde hem güzel bir manzaraya sahip olurken hem de uzaydan gelen radyasyondan korunabilecek.

Ekip aslında beş şehirden oluşan bir uygarlık tasarladı. Nüwa bu şehirlerden başkent olanı. İlk dört şehir birbirlerine yakın sayılabilecek bir mesafede. Abalos şehriyse biraz uzakta olacak, çünkü kuzey kutbunda su çıkarma görevini üstlenecek.

Nüwa ‘da kenardaki çıkıntılar dışarıdaki manzarayı izlemenize olanak tanıdığı gibi kendi içinde de hoşça zaman geçirebileceğiniz yeşil alanlar barındırıyor. (Resim kaynağı: ABIBOO Studio / SONet)

Nüwa, insanların ihtiyaç duyduğu her şeyi barındıracak

Nüwa şehrinde sadece evlerin Mars'a bakan manzaraları yok, insanların sosyalleşebileceği ve yeşil bir manzara görebileceği parklar da uçurum kenarına çıkıntılara kurulacak.

Şehir, dikey kent bahçeleri ile kendi gıda ihtiyacını karşılayacak. Elektrik ihtiyacı ise nükleer enerji ve tepenin üstündeki güneş tarlaları ile karşılanacak.

Şehrin kurulu olduğu uçurumun yukarısında güneş panelleri var. Bu paneller enerji ihtiyacının bir kısmını karşılıyor. (Resim kaynağı: ABIBOO Studio / SONet)

Hedef 2054

Şehrin inşasına 2054'te başlanması bekleniyor, fakat bu tarih bilim ve teknolojideki gelişmelerle değişebilir. Mars'ta 25,5 metrekarelik bir ev sahibi olmak ve Mars'a gidiş bileti almak isteyen herkes 300.000 ABD Dolarını gözden çıkarmak zorunda. Fakat gelecekte uzaya çıkmanın kolaylaşmasıyla bu rakam düşebilir.

Nüwa'nın ilk 10 yılda 10.000 kişilik bir nüfusa ulaşması, 50. yıldaysa 200.000 kişiyi aşıp Dünya'dan bağımsız bir uygarlığa dönüşmesi hedefleniyor. O zamana kadar dünya üzerinde bazı test şehirleri kurulup konsept her yönüyle sınanacak.

Şehir konseptini incelemek için ABIBOO'nun sitesindeki bu sayfaya göz atabilirsiniz. Ayrıca bu haberin üstündeki videoyu izleyebilirsiniz.

 

Kaynak:Ecom World

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji