Mehmet Perinçek'ten Büyük Sovyet Ansiklopedisi’ne sansür

Mehmet Perinçek'ten Büyük Sovyet Ansiklopedisi’ne sansür

Gazete Yolculuk'ta yer alan habere göre, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in oğlu Mehmet Perinçek’in Ermeni Soykırımı’nı konu aldığı “150 Belgede Ermeni Meselesi'' kitabında yer verdiği Büyük Sovyet Ansiklopedisi’ndeki...

Gazete Yolculuk'ta yer alan habere göre, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in oğlu Mehmet Perinçek’in Ermeni Soykırımı’nı konu aldığı “150 Belgede Ermeni Meselesi'' kitabında yer verdiği Büyük Sovyet Ansiklopedisi’ndeki konuya ilişkin makaleyi sansürleyerek çarpıttığı ortaya çıktı.

Akademisyen Candan Badem, Mehmet Perinçek’in kitabında yer verdiği makalenin Rusça orijinal hallerini ve çevirisini karşılaştırarak sosyal medyada paylaştı. Badem, yayımladığı tweet dizisinde “Karanlık Perinçek taifesi Ermeni meselesinde Bolşevikleri İttihatçı katillerle aynı safta gösterebilmek için Büyük Sovyet Ansiklopedisi’ndeki makaleyi sansürlüyor! Bunlar meydanı boş mu sanıyor? Nasıl olsa orijinaline kimse bakmaz diye mi düşünüyorlar acaba?'' diye yazdı.

Badem’in yayımladığı belgeler ve paylaştığı mesajlar sırasıyla şöyle:

1- Büyük Sovyet Ansiklopedisi Ermeni Sorunu maddesi, sayfa 32-33te 3 yerde (…) işareti var. Bir yerde ise işaret yok ama ben atlamayı saptadım. Acaba bu atlanan 4 yerde ne vardı da Perinçek kitabına almadı?

2- Perinçek’in kitabına almadığı birinci boşlukta Büyük Sovyet Ansiklopedisi yazarı V. Gurko-Kryajin, Abdülhamid’in Ermeni meselesini bitirmek için Ermenileri bitirme politikasından ve Ermeni pogromları için Hamidiye alaylarını kurmasından söz ediyor.

3- Perinçek’in kitabında sayfa 32’de sansürlediği 2. pasajda yazar V. G-K. Abdülhamid’in Ermenilere uyguladığı kitlesel kıyımlarından, 1894-1896 katliamlarından söz ediyor.

4- Sayfa 33’te 2. satırda işaretlediğim yerde yazar G-K. 1908 devrimi sonrası 1909 Adana katliamını anlatıyor, mahdum Perinçek burayı da sansürlemiş, üstelik bu kez (…) işareti de koymamış!

5- Yine sayfa 33te ortada (…) işaretli sansürlü yerde yazar “Türk'' hükümetinin Ermenileri planlı ve herkesi kapsayacak biçimde yok etmeye başladığını, güvenilmeyen Ermeni nüfusu tehcir bahanesiyle örgütlü ve olağandışı şiddette bir kıyım yaptığını yazıyor.

6- Mustafa Perinçek’in kitabında sayfa 34-35’te de birini gizlediği 3 sansürlü pasaj daha var. Önce Perinçek’in kitabından o sayfaları görelim.

7- Sayfa 34, 5. satırdaki Perinçek’in gizli sansüründe “özellikle Kars ve Erivan illeri ve Azerbaycan’ın Ermeni nüfusu zarar gördü'' cümlesi yok edilmiş.

8- Sayfa 34teki 2. sansürlü pasajda yazar Bakü’nün Sovyetize oluşu sayesinde “Daşnak çetelerinin sıkıca yuvalandığı Karabağ’daki'' Ermeni halkının yok olmaktan kurtulduğunu yazıyor.

9- Sayfa 35’teki sansürlü pasajda yazar Fransızların Kilikya’dan vazgeçmesinden sonra Ermeni pogromlarının yeniden başladığını ve Ermeni nüfusunun ancak acınası kalıntılarının Suriye, Kıbrıs ve Mısır’a kaçtığını yazıyor.

10- Sayfa 36-37de de iki adet sansürlü pasaj var. Önce Perinçek’in kitabından o sayfaları görelim:

11- Sayfa 36’daki sansürlü pasajda yazar Kazım Karabekir ordusunun yolu üzerindeki Ermeni nüfusu yok ettiğini yazıyor.

12- Sayfa 37’de metnin sonundaki son sansürlü pasajda ise yazar Avrupa devletlerinin Ermeni nüfusunun Mardin, Ayntab ve Urfa’daki son kalıntılarının yok edilişini ve kovulmasını soğukkanlılıkla izlediğini yazıyor.

“İşte böyle. Karanlık Perinçek taifesi Ermeni meselesinde Bolşevikleri İttihatçı katillerle aynı safta gösterebilmek için Büyük Sovyet Ansiklopedisi’ndeki makaleyi sansürlüyor! Bunlar meydanı boş mu sanıyor? Nasıl olsa orijinaline kimse bakmaz diye mi düşünüyorlar acaba? Taşnak çetesinin katliamlarına dair değil 150, 150 bin belge de yayımlasan 1915’te İttihatçı çetenin Ermenilere uyguladığı toplu, ayrımsız ve örgütlü kıyımı, yani soykırımı açıklayamazsın, mazur gösteremezsin! Sapla samanı karıştıramazsın! Bolşevikleri kendine yoldaş edemezsin! Bu arada Büyük Sovyet Ans. yazarı “sonuç olarak 300 bin kişi öldürüldü'' derken Perinçek bunu “sonuç olarak savaşta 300 bin kişi öldürüldü'' diye çevirmiş (Perinçek, agy, sf 33) ve araya metnin Rusça aslında olmayan “savaşta'' sözcüğünü eklemiş. Tahrifata bakar mısınız!''

Hubbard Yapay Zeka

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 21:50 MasterChef ödül oyununu kim kazandı? 1 Aralık MasterChef All Star 100.000 TL büyük ödül kimin oldu? Dilara'ya sert tepki!
 2. 21:00 Gazeteci Murat Ağırel: Selin Ciğerci ve Gökhan Çıra hakkında soruşturma başlatıldı
 3. 20:50 MasterChef All Star'da bir ilk! Somer Şef stüdyodan kovdu: Yemek yapmayanların burada işi yok
 4. 20:10 ŞAHANE HAYATIM 4. BÖLÜM FULL İZLE TEK PARÇA! Şahane Hayatım hangi gün? Fox TV yayın akışı
 5. 20:10 Sosyal medya ünlüsü Tayyar Öz ve Özlem Öz çiftinin tüm mal varlıklarına el konuldu
 6. 20:00 ARKA SOKAKLAR 652. BÖLÜM KANAL D CANLI! Arka Sokaklar saat kaçta? Son bölüm özeti ve Kanal D yayın akışı
 7. 20:00 KIZILCIK ŞERBETİ 41. BÖLÜM CANLI İZLE! Kızılcık Şerbeti saat kaçta, hangi kanalda? Son bölüm özeti
 8. 19:51 Borsa haftayı yükselişle tamamladı
 9. 19:49 Antalya'da istinat duvarı çöktü: 1 çocuk hayatını kaybetti
 10. 19:46 Volodimir Zelenskiy kış aylarında Rusya ile savaşta yeni bir aşamaya geçileceğini bildirdi
 11. 19:43 Seçil Erzan dosyasında ismi geçen AKP'li belediye meclis üyesi disipline sevk edildi
 12. 19:30 YALI ÇAPKINI 48. BÖLÜM STAR TV CANLI! Yalı Çapkını saat kaçta başlayacak? Son bölüm özeti
 13. 19:22 Beşiktaş kulübü başkan adayı Hasan Arat taraftarlarla bir araya geldi
 14. 19:19 Mahir Polat, yerel seçimlerde aday olmak için İBB'den istifa etti
 15. 19:15 Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan AA kameramanı Savvaf için taziye mesajı
 16. 19:11 İtalya'dan iklim krizinden etkilenen ülkelere yönelik fona 100 milyon euroluk katkı
 17. 19:10 ATEŞ KUŞLARI 33. BÖLÜM İZLE! Ateş Kuşları yeni bölümde neler olacak? ATV yayın akışı
 18. 19:09 Mehmet Büyükekşi'den Euro 2024 açıklaması
 19. 19:07 Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'dan sanatçı Can Gürzap için taziye mesajı
 20. 19:02 ABD'de Ekim ayında inşaat harcamaları beklenenden fazla arttı
Politika Haberleri