Meksika marihuananın keyfi kullanımını ve sınırlı yetiştirilmesini serbest bıraktı

Meksika marihuananın keyfi kullanımını ve sınırlı yetiştirilmesini serbest bıraktı

Meksika'da, marihuananın keyfi kullanımı ve sınırlı miktarda yetiştirilmesi serbest bırakıldı. Savunanlar; uyuşturucu bağlantılı şiddet olaylarının azalacağını söylüyor. Karşı çıkanlar ise bunun çok uluslu şirketlere yarayacağı görüşünde.

Orta Amerika ülkesi olan Meksika’da yüksek mahkeme, keyfi olarak marihuana kullanımına izin verdi. Yapılan oylamada, marihuananın keyfi kullanımını ve saksıda sınırlı miktarda yetiştirilmesini serbest bırakan teklif 3’e karşı 8 oyla kabul edildi. Bu karara göre saksıda yetiştirmek isteyen Meksikalılar, Sağlık Bakanlığına izin için başvurabilecek.

Independent Türkçe’nin aktardığı habere göre; marihuananın etkisindeyken araba kullanımına ya da diğer riskli aktivitelerin yapılmasına izin verilmeyecek. Çocukların bulunduğu ortamda kullanılması da yasak olacak.

Söz konusu kararı destekleyenler; bu karar sonrası uyuşturucu ile bağlantılı şiddetin azalacağını söylüyor. Zira marihuananın illegal olması nedeniyle ticaretinin ve yetiştirmesinin de kontrolü kartellerin elindeydi. Karşıt görüşlüler ise; bu uygulamayla çiftçilerin veya tüketicilerin değil, çok uluslu şirketlerin yarar sağlayacağını savunuyor.

Etiketler :