Meliha Okur’dan önemli iddia: Merkez Bankası değişimi önceden yazıldı

Meliha Okur’dan önemli iddia: Merkez Bankası değişimi önceden yazıldı

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınmasını değerlendiren Gazeteci Meliha Okur, önemli bir iddia ortaya attı.

Gazeteci Meliha Okur, 'Bir Twitter hesabı Merkez Bankası Başkanın değişebileceğini söyledi. Ertesi gün bu tweet silindi" dedi .

Karar TV'de katıldığı bir canlı yayında Türk Lirası'ndaki değer kaybı ve Merkez Bankası Başkanlığındaki görev değişimi hakkında konuşan Meliha Okur, kulislere yansıyan havanın 200 baz değil, 350 baz puan artışı yapılabileceği yönünde olduğunu kaydetti.

HESAP KİME AİT?

Baz artışının sürpriz olduğuna dikkat çeken Okur şöyle devam etti: "Bu sürpriz yabancı yatırımcı için de yerli yatırımcı için de büyük bir hamleydi. Ama orada önemli bir şey daha oldu. O da, Bu toplantıdan yarım saat sonra bir Twitter hesabı çıktı. S.U. isimli bir Twitter hesabından Merkez Bankası başkanının değişebilme iddiasının konuşulduğuna ilişkin bir tweetti bu. Yabancı yatırımcı ve yerli yatırımcı bu tweeti okudu ama çok fazla üzerinde durmadı. Borsada hafif ibrede bozulma olmuştu. Ertesi gün olduğunda bu tweetin devre dışı bırakıldığını gördük, silinmişti. Ardından olanları biliyorsunuz. Bu bir tweet, bu bilgiyi görüyorum biliyorum ben. Yalnız ben değil, finansın birçok aktörü de biliyor. Birileri bu gelişmeleri önceden haber aldı. O yüzden birileri borsada hisselerle ilgili o yükselişi aldı, 7,19lara gelmiş dolarla da yatırımını yaptı. Cumartesi sabaha karşı da Merkez Bankası değişikliği sürpriz bir biçimde geliverdi. Birileri güzel para kazandı."

"NACİ AĞBAL NİYE GİTTİ?"

Ağbal'ın para politikasındaki duruşu ve enflasyonla mücadele etmek istemesi nedeniyle görevden alındığını iddia eden Okur, "Naci Ağbal niye gitti? Naci Ağbal ortodoks politikaları sonuna kadar savunduğu için gitti. Yani 'Enflasyonla mücadele' dedi, 'Sıkı parasal duruş' dedi. Asıl tartışmamız gereken sıkı parasal duruştur." diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi