Meral Aksener: 'Başıma' silah dayasalar Cumhur İttifakına girmem mümkün değil

KRT'de katıldığı canlı yayın programında bomba açıklamalar yapan İYİ Parti lideri Akşener Erdoğan'a "Saray’a girdiler çıkış yok.. O insanların sesini duymuyorlar." diye seslendi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'evine dön' çağrısına yanıt verdi. Akşener, ''Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminde Cumhur İttifakı’nın içinde yer almamız mümkün değil! Başıma silah dayasalar mümkün değil'' ifadelerini kullandı. 


İYİ Parti Lideri Meral Akşener KRT TV'de. Çiğdem Akdemir soracak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener yanıtladı.

Meral Akşener'in konuşmasından satır başları şöyle;

"Ben iki kez karantina uyguladım. Test sonuçlarım negatif çıktı. Biz, 26 Mart'ta vatandaşlarımıza ne söylediysek onu uygulama mecburiyetinde olduğumuz için gerçekten 14 gün boyunca iki kere herhangi bir kişi ile dışarıdan kimseyle görüşmeden karantina uyguladım. Daha sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca beni aradı, ‘Geçmiş olsun’ dedi. Daha sonra da Sağlık Bakanlığı’nın doktorları polis arkadaşımızı takip etti. Sağlık Bakanı’na teşekkür ederim."Biz şimdi farklı bir muhalefet anlayışına sahibiz diyoruz. sonra diyoruz ki doğrusu bu. Buyurun bizim önerdiklerimiz yerine getirebilirsiniz. Biliyoruz ki o fayda siyasi iktidarı olsa bile önce, millet. Sadece eleştirip gagalayarak gezmiyoruz. Yani biz daha çok faydalı olur bu durum millete diyoruz. Bazı şeyler üç hafta ya da iki hafta en başında yapılabilseydi, bu sınırların kapatılması, İran ve diğer ülkeler de yapılabilseydi, Umre’ye gidecek olan insanlarla ilgili alınan önlemler… Şimdi bunlara bütün olarak baktığınızda bazı kararları hızlı almanız gerekiyor." 

SALGININ EKONOMİYE ETKİLERİ

"Hangi erkek berberine girdiysek söylenen şu: ‘Müşteri çok düştü. Herkes makine aldı evde yapıyor diyorlar.’ Şimdi esnafları geziyorum. Esnaf yanıyor Çiğdem Hanım yanıyor… Durum pandemi öncesi de aynıydı. Şimdi diyolardı ki ozaman, ‘Elektrik paraları çok yüksek geliyor. İşin içinden çıkamıyoruz kışın. Doğalgaz parasında felaket zorlanıyoruz. Kiraların stopajlarıyla ilgili bu iktidar bir şey yapsın. Yanımızda çalıştırdığımız insanların sigorta yatırdığımız 1160 lira.’ Yani o ile çalışan kişinin maaşını düşürmek istemiyor. Çünkü maliyet çok arttı buna karşılık, müşterinin alım gücü düştü ve çığ gibi bir işsizlikle karşı karşıyayız. Sanayi bölgesi diye bilinen, ben daha önce zengin il ve ilçeleri dolaştım Sanayi bölgesi olarak tanımlanmış ilçelerimizde işsizliğin çığ gibi olduğunu… Mesela Afgan ve Suriyelilerin çalıştırıldığını ve biraz daha maaşı artmış kişilerin işten çıkarıldığını öğrendik ve bunları işte grup konuşmalarımızda ortaya koyduk. Bunun adını da bir ‘Memleket Meselesi’ diye koyduk. 

"SARAY'A GİRDİLER, O İNSANLARIN SESİNİ DUYMUYORLAR"

Şimdi bu seferde pandemi geldi Meclis’te ‘Milletin Kürsüsü’ diyerek toplumun çeşitli kesimlerinin partimizle ilgisi olmayan sözcüleri çıkarıp, gerçek kişilerle o olayı öğrenmelerini sağlamaya çalışıyor. Mesela medyanın problemini konuştuğumuzu varsayalım sizi çağırdım veya bir başka arkadaşı acı çeken bir gazeteci bir medya mensubunun çağırdım. Siz içerden bilerek birebir yaşayarak anlattınız. Dolayısıyla orada her çıkan arkadaşımız mutlaka ‘Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Cumhurbaşkanım’ diyerek seslendi. Saray’a girdiler çıkış yok.. O insanların sesini duymuyorlar. Şimdi ilçeleri geziyorum Çiğdem Hanım ağlarsınız. Bakın çok genç bir kadınla karşılaştım. Eşine iş istedi 9 aydır kocası işsizmiş. ‘Nasıl geçiniyorsunuz kızım?’ diye sordum. ‘Geçinemiyoruz’ dedi. Gündelik işleri gidiyormuş. Bebekleri de var. ‘Et alıyor musunuz?’ dedim bunlar böyle kulaktan kulağa konuşuyoruz. Dedi ki, ‘Çocuğuma haftada 2 kere 50 gram et alıyorum.’ Böyle şeyler, böyle hayatlar var. 

ERDOĞAN'A BUZDOLABI GÖNDERMESİ

Sayın Erdoğan, seçilene kadar Taş Devri’nde yaşıyorduk. Buzdolabı çamaşır makinesi biliyorsunuz yani Taş Devri’nde yaşıyorduk. Sayın Erdoğan, seçilinceye kadar ambulansların olmadığı dönemde, yani anlayacağın Taş devrinde yaşıyorduk. 

Erdoğan'ın buzdolabı satışlarıyla refah seviyelerinin yükseldiğini iddia etmesine Meral Akşener, 'Ağam bizle eylenir' diye yanıt verdi.

BERAT ALBAYRAK’IN ‘DOLARLA MI MAAŞ ALIYORSUNUZ?’ SÖZLERİNE YANIT"

Berat Albayrak’ın açıklamalarını ciddiyetsizlikle karşılıyorum. Dolarla maaş alan adam, doların artmasından niye endişe duysun, bir kamyon para alıyor. Türk parasının değeri düşüyor. Peki siz doların inmesiyle çıkması ile ilgili olarak yani sizi beni ilgilendirmediğini, yani bizim dolarla işimiz olmadığı için söylüyoru: Derdimiz yok, peki ama benim aldığım deterjanın fiyatı artıyor. Benim aldığım günlük ihtiyaçlarından bahsediyorum. O elektrik parasının uçması sebebiyle diyelim ki toruna bir dondurma aldık, onun da fiyatı uçuyor.Türkiye'nin özellikle kobilerin ihracat yapsın veya yapmazsın bütün hammaddelerinin çoğunluğu ithal. Ya siz bir üretim modeli geliştirmemişsiniz yani kalkınmaya sürdürülebilir kalkınma diye bir vizyonunuz dahi yok.""Dolar arttıkça para halktan çıkıyor. Bunu bilmeyen Bakan, Ekonomi Bakanı olmuş." 


BUGÜN SEÇİM OLSA EKONOMİYİ DÜZELTMEK NE KADAR SÜRER?

Türkiye'nin birşeyler yapmaya istekli nüfusu var ama iktidar da heves yok.

Demokrasiyi bir siyasetçi ve siyaset grubu liyakatı, akraba kayırmadan kaçmayı uygularsa herşey düzelir.

KPSS'DE SORULARIN ÇALINMASI

Siz sınavlardaki soruların çalınmasına izin verdiniz.

Sınavı emeğiyle kazanankarı mülakatta elediniz.

Cenab-ı Allah kul hakkını önemser ama bunlar umursamıyor.

MERKEZ BANKASI BAĞIMSIZ OLMALI

TUİK ve Merkez Bankası bağımsız olmadıkça ekonomi düzelmez. Vesayete son verilmeden hiç birşey düzelmez.

CUMHUR İTTİFAKININ İÇİNDE YER ALAN VATAN PARTİSİ AYASOFYA'NIN AÇILMASINA KARŞI

Ben 'Ayasofya'yı ibadete açın ama siyasete açmayın' dedim.

AYASOFYA İÇİN VERDİĞİMİZ ÖNERGEYİ AKP REDDETTİ"

Cumhur İttifakı’nın, Muhalefet Ayasofya'nın cami olarak açılmasını karşısında duruyor gibi bir tavır var. Biz daha önce gündeme getirince, ‘Böyle bir adım atılabilir’ diyerek biz bir araştırma önergesi verdik.Yani bu konuyu daha açılması gerektiğini yanında durduğumuzu ama yolunu yöntemini tespit etmemiz gerektiğini söyledik. Çok ilginçtir ki Cumhuriyet Halk Partisi ile milletvekilleri de ‘Evet’ oyu verdi. AKP reddetti. HDP çekimser kaldı. Meclis’in durumunu söylüyorum. Şimdi bireysel olarak birileri birkaç kişi çıkış yapmış olabilir. Solun Ayasofya açılmasın diye bir tavrı yoktu. "Ben 'Ayasofya'yı ibadete açın ama siyasete açmayın' dedim." 

MİLLET İTTİFAKINDA HDP VAR MI?

HDP ile ne benim ne partimin müzakeresi yoktur.

HDP'ye de haksızlık olur onların da öyle bir talebi olmadı. Dirsek teması bile yok.

CHP İLE İTTİFAK 

CHP'ye büyükşehirlerde ittifak konusunda biz teklif götürdük. Benim şahsım yönünde İstanbul'un AKP'den alınması önemliydi. Keza Ankara'da da Mansur beyin adaylığını destekledim ve istedim.

HDP SEÇMENİ BELEDİYELERDE AKP VE CHP'YE OY VERİR

Büyükşehirlerde belediye seçimlerinde seküler Kürtler CHP'ye oy verir. Örneğin; Maltepe ve Kartal buna örnektir.

Dindar Kürtler de AKP'ye oy verir ama genel seçimde bu kişiler HDP'ye oy verir.

MUHARREM İNCE'DEN TELİF HAKKI İSTEDİ

Sayın İnce'nin memleket masası fikri benimdi. Şu anda CHP'de olan bir isim, eğer partisinden ayrılırsa da başarılar dilerim.

DEVA Partisi ve Gelecek Partisini Millet İttifakında görmek isterim

Ali Babacan'a hayırlı olsun ziyaretinde bulundum.
Hayata bakış açımızı anlattık.
Ben sayın Erdoğan ile de yaptığım tüm görüşmeleri basınla paylaştım. Gizlimiz yok. 
Haftaya da Gelecek Partisini ziyaret edeceğiz

CUMHUR İTTİFAKI’NIN ÇAĞRISINA YANIT: İYİ PARTİ'NİN CUMHUR İTTİFAKI'NA GİRMESİ MÜMKÜN DEĞİL

"Sayın Devlet Bahçeli, aslında 6 ayda bir bizim partimize bir davet çıkarıyor. Ama hep beni hariç tutardı şimdiye kadar. İlk defa şahsen beni davet etti. Bu ev sözü yani özellikle kocaman yazılmış ‘ev’ sözü ‘MHP'ye dön’ anlaşıldı.Fakat ben o mesajı benden ziyade Sayın Erdoğan'a yönelik bir parmak sallama gibi algıladım. Dün mü önceki gün mü yapılan açıklamanın da aynı şekilde yapıldığını düşünüyorum. Parlamenter sistemle ilgili aynısını düşünüyorum. Çünkü, ben de cevap olarak dedim ki Sayın Erdoğan'a, ‘Ya ortağınla biraz ilgilen, biraz ilgisiz kalındığı zaman dönüp her seferinde bize bir şey söylüyor.’ Erdoğan benim mesajımı algıladı. Benim eve dönme çağrısını tercüme etti. 'Eve dön' çağrısında evi MHP olarak değil Cumhur İttifakı olarak tanımladı. Sayın Bahçeli'nin neyi kastettiği meçhul kaldı.Biz İYİ Parti’yi kolay şartlar altında kurmadık. İYİ Parti’yi bir ev olarak düşünürsek son derece zorlukla kurulmuş, helal lokma yediğimiz bir ev. Bizim evimiz 83 milyondur. Milletimizin sinesidir.Benim partimin HDP ile herhangi bir bağı yoktur. Tekrardan söylüyorum. Benim partimin HDP ile herhangi bir teması, görüşmesi yoktur. İYİ Parti'nin Cumhur İttifakı'na geçmesi mümkün değildir. 

TÜRKİYE AKDENİZ'DE OLMALI

Türkiye'nin çıkarları için Doğu Akdeniz'de olmalıyız. Ancak daha önce bu çalışmaları yapan askerleri Balyoz'dan tutuklandı. Son örneği de Cihat Yaycı'nın görevden alınmasıdır.

"Meral Aksener: 'Başıma' silah dayasalar Cumhur İttifakına girmem mümkün değil" haberi, 14 Ağustos 2020 tarihinde yazılmıştır. 15 Ağustos 2020 tarihinde de güncellenmiştir. Politika kategorisi altında bulunan Meral Aksener: 'Başıma' silah dayasalar Cumhur İttifakına girmem mümkün değil haberi 2020 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Meral Aksener: 'Başıma' silah dayasalar Cumhur İttifakına girmem mümkün değil 2023 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 06 Aralık 2023 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 20:19 Beşiktaş, Fenerbahçe derbi maçının bilet fiyatlarını açıkladı
 2. 19:17 ABD'de mortgage faizleri yaklaşık 4 ayın en düşük seviyesine geriledi
 3. 19:00 Fabrikada çökertme havuzuna düşen stajyer öğrenci hayatını kaybetti
 4. 18:34 Rusya: Ukrayna’ya ait Su-25 ve Mig-29 savaş uçaklarını vurduk
 5. 18:32 Borsa günü düşüşle tamamladı
 6. 18:00 Grand Theft Auto 6 için beklenen fragman geldi
 7. 17:51 Kargo kolileriyle kaçak sigara sevkiyatı yapmaya hazırlanan 4 kişi yakalandı
 8. 17:26 Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü-Sabiha Gökçen arası HIZRAY projesini açıkladı
 9. 17:25 İYİ Parti’de bir istifa daha
 10. 17:20 CHP'ye 15 bin 464 adaylık başvurusu yapıldı
 11. 17:00 İstanbul’da ev ve iş yerlerine araç şarj istasyonu kurulum süresi 1 güne iniyor
 12. 16:36 Putin'in Orta Doğru ziyaretinde füzelerle donatılmış 4 Rus SU-35 savaş uçağı eşlik etti
 13. 16:00 Catchy, şehir içi ulaşımın geleceğini yeniden inşa edecek
 14. 15:54 Tanju Özcan'dan "İYİ Parti" açıklaması: Bolu özelinde bir birliktelik sağlanacağını düşünüyorum
 15. 15:40 Nevşehir merkezli 76 ilde "dolandırıcılık ve rüşvet" operasyonu: 234 gözaltı
 16. 15:23 Destici: Asgari ücret yılda iki kez tespit edilmeye devam edilmeli
 17. 15:21 İslam Memiş, altın alamayanlara 2023'ün son fırsatını açıkladı
 18. 15:07 Meral Akşener 2024 asgari ücreti için Ocak ve Temmuz talebini açıkladı
 19. 15:03 Erdoğan: "Dostum Kiryakos, sen bizi tehdit etmiyorsan biz seni tehdit etmiyoruz"
 20. 15:01 Nevşehir merkezli sahte belge operasyonunda 234 şüpheli yakalandı
Politika Haberleri