Merdan Yanardağ’dan RTÜK’e: İstediğiniz kadar ceza kesin devam edeceğiz

İktidarın sopası haline gelen RTÜK, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddialarını haberleştiren TELE1, KRT, Flash TV ve Halk TV’ye para cezası verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, TÜRGEV ve Ensar Vakfı üzerinden ABD’ye para aktarılması ile ilgili iddialarını haberleştiren TELE1, KRT, Flash Haber ve Halk TV’ye oy çokluğuyla tavandan yüzde 3 para cezası verdi. Kurul ayrıca TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın demokratik düzen içerisinde hukuk önünde RTÜK’ün haksız cezalarının hesabının sorulacağı sözleri üzerinde TELE1’e bir ceza daha verdi. Merdan Yanardağ, iktidarın sopası haline gelen RTÜK'e tepki gösterdi

Merdan Yanardağ, herhangi bir ülkede bir ana muhalefet liderinin açıklamalarının yayımlanmasının ceza sebebi olamayacağını vurgulayarak bu durumun ancak diktatörlüklerde görülebilecek bir anlayış olduğunu dile getirdi. Yanardağ, RTÜK’ü eleştirilmesi üzerine TELE1’e verilen ceza hakkında, “Hukuk önünde demokratik yollar ile hesap vereceksiniz bundan kaçamayacaksınız’ dedik. Şimdi somut bir soru var. Hukuk önünde hesap vereceksiniz demek suç mu?” dedi.

Türkiye’de en çok ceza verilen TV kanalının TELE1 olduğunun altını çizen Yanardağ’ın konuşması şöyle:

“Beklenen oldu. RTÜK, bağımsız medya kuruluşlarına tarihte örneği görülmemiş ancak diktatörlüklerde rastlanabilecek bir anlayış ile ceza kesti. Cezanın sebebi canlı yayımladığımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun videosu. Her ülkede ana muhalefet liderinin yaptığı açıklamalar düzenlenen ve etkinlikler medya kuruluşlarının birinci derecede ilgi alanına girer. Kaldı ki bu videonun önemli olduğu CHP yönetimi tarafından gün boyu duyurulmuştu. Bizatihi Kılıçdaroğlu’nun kendisi söyledi. Şu ünlü ‘bir kaçış planının anatomisi’ başlıklı açıklama. Bu açıklama için TELE1, KRT, Flash TV ve Halk TV’ye en yüksek seviyeden gelirlerinin yüzde 3’ü oranında para cezası kestiler. Kanuna göre bu para cezası biz itiraz etsek bile mahkeme sonuçlanana kadar yatırılmak zorunda. Mahkeme kazanılırsa ancak iade edebiliyorlar. Fakat TELE1’e ayrıca bir ceza daha verdiler. RTÜK’ü eleştirdik diye ceza verdiler.

“TROLLERİN TAMAMINA YAKINI ORTALAMA ZEKANIN ALTINDA”

Şimdi bu troller tamamına yakını ortalama zekanın altındalar. Cahiller ve bilgisizler. Onlar 18 Dakika’da RTÜK’ü eleştirdiğim bölümü almışlar “hesap vereceksiniz” dediğim o bölümü alıp yaymaya başlamışlar. “Hukuk önünde demokratik yollar ile hesap vereceksiniz bundan kaçamayacaksınız” dedik. Şimdi somut bir soru var. Hukuk önünde hesap vereceksiniz demek suç mu? O zaman bu suçsa biz hakkımızı sokakta arayalım. Bunu mu teşvik ediyorsunuz? Ne yapmaya çalışıyorsunuz. Hangi yoldan söyleyecektik? Bir emir ile hareket ettikleri çok belli.

“BELLİ Kİ TALİMAT ALMIŞLAR”

Video yayımlanmış hemen bir gün içinde rapor hazırlatılıyor. Rutin çarşamba toplantısı yerine pazartesi toplanıp ceza kesiyorlar. Belli ki talimat aldılar. bu bağımsız kuruluş falan değil. Eğer 2023’te Türkiye demokratik ve adil seçimlere gider ve bu iktidar değişirse ki değişecek yapılması gereken ilk iş RTÜK’ü dağıtmak onu olması gerektiğini koordinasyon kurulu kurmak ve anti demokratik kararlara imza atan Anayasa ve yasaları çiğneyen RTÜK üyeleri ve başkanları hukuk önünde hesap sormaktır. Bunun neresi suç?

“İSTEDİĞİNİZ KADAR CEZA KESİN.  TEKRARLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Bunu bir kez daha tekrarladım. İstediğiniz kadar ceza kesin. Bunu tekrarlamaya devam edeceğiz. RTÜK’ü eleştirmek nasıl suç olabilir? Siz ihsas-ı rey diyebileceğimiz daha rapor çıkmadan uzman raporları gelmeden kurul toplanmadan kanallara ceza kesileceğini kamuoyuna duyurdunuz. Tartışma bile yok. Ceza kesilecek diye duyurdunuz. RTÜK’ün yapısı öyle partilerin aldığı oy oranına göre temsilci atılıyor. Bu kurul bağımsız olabilir mi? Adalet ve Kalkınma Partisi ve MHP’nin çoğunluğu var. lakin bunlar toplamda azınlığa düşmüş durumda. Yüzde 70 iktidarı istemiyor. Ama RTÜK’ü ellerinde tutmuşlar. Bakın yüzde 70’i destekliyor olsa bile bu kurullar bağımsız olmalıdır. Mahkeme yerine koymuşlar kendilerini. RTÜK’ü eleştirdik diye rapor tutup ceza veriyorlar kararı yine RTÜK veriyorlar. Ayıptır hiç değilse mahkemeye başvurun. Bir üçüncü kurum tarafları dinler ondan sonra karar verir. Mahkeme RTÜK savcı onlar avukatta onlar gardiyan da onlar infaz memuru da onlar. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir hukuk düzeni olmaz. Kaldı ki RTÜK mahkeme gibi karar veriyor. Tehdit yok eleştiri var. Hukuk dışına çıktınız bunu gelecekte hukuk önünde hesap verirsiniz diyoruz buna tehdit diyor. Biz eleştiri olarak görüyoruz. Bu bir rezalettir.

“TELE1 EN ÇOK CEZA ALAN TV KANALI. BU BİZİM ONUR SİCİLİMİZDİR”

Bize ikinci cezaya verdiler. TELE1 diğer kanallara göre açık ara ile en çok ceza alan TV kanalı. Bu bizim onur sicilimizdir. Gelecekte biz bunu ceberut rejime boyun eğmedik kanıtı da bunlar diye tarihin önüne kamuoyunun önüne süreceğiz.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Medya