Metin Feyzioğlu: Türkiye’nin tapusunu Türk milleti vermeyecektir

Metin Feyzioğlu: Türkiye’nin tapusunu Türk milleti vermeyecektir

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Fethiye'de düzenlenen panelde, Nisan ayında yapılacak olan Başkanlık referandumuyla ilgili uyarılarda bulundu.TÜRKİYE'NİN TAPUSUNU TÜRK MİLLETİ VERMEYECEKTİROdatv’den Murat...

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Fethiye'de düzenlenen panelde, Nisan ayında yapılacak olan Başkanlık referandumuyla ilgili uyarılarda bulundu.

TÜRKİYE'NİN TAPUSUNU TÜRK MİLLETİ VERMEYECEKTİR

Odatv’den Murat Söktü’nün haberine göre Prof. Dr. Süheyl Batum, Fethiye'de halkla buluştu. Muğla Barosu tarafından gerçekleştirilen ''Anayasa değişikliğini tartışıyorum’ konulu panele katılmak üzere ilçeye gelen Feyzioğlu ve Batum'u, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı karşıladı. Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi'nde konuşan Feyzioğlu siyasi parti kavgası yapmadıklarının altını çizerek şunları söyledi.

"Nisan’dan sonra Allah’ın izniyle ''hayır’ çıktıktan sonra isteyen istediği yere gider oyunu verir. Bu bir parti meselesi değil. Nisan’daki meselemiz Türkiye’nin tapusunu kim olduğunu gelecekte de bilemeyeceğimiz kişiye verip vermeyeceğimiz. Türkiye’nin tapusunu Türk milleti vermeyecektir. Türk Milleti Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusunu savaş meydanlarında bedel ödeyerek kendi kanıyla almıştır. Bu tapunun bedelini şehit kanıyla ödemiştir. Türkiye’nin korkunç bir terör sarmalına düşmesinin, Orta Doğu’nun ateşini, yangınını Türkiye’yi kavurmaya başlamasının sorumluluğunu yanlış dış politika, kadroları liyakata göre değil, adamına göre doldurma hırsı ve bin tane yanlışlığın ortaya çıkardığı tartışmasız bir konudur."

FETÖ’YE DİKKAT ÇEKTİ

Metin Feyzioğlu sözlerine 15 Temmuz'daki FETÖ darbe girişimini anlatarak şöyle devam etti:

"Bugün hangi noktadaysak size, millete güvenerek söz veriyorum. Yarın çok daha iyi bir noktada olacağız. Milletimizin vatanını parçalatmayacağını kendisinin de tüm operasyonlara rağmen bölünmeyeceğini biz yaşayarak gördük. 15 Temmuz’da arkalarında büyük güçlerin olduğunu düşündüğümüz bir örgüt Türkiye’yi iç savaşa sürüklemek için kanlı bir savaş yaptı. Belki devamı da gelecekti. Türk milleti herkesi şaşırtan bir sağduyuyla iktidarı muhalefeti her kanadı bir anda birleşti. Küresel kuklacılar şaşırdı kaldı. Bu millet nasıl birleşti dediler. Büyük bir oyunu bozduk."

VİCDANLARINIZA SESLENİYORUM

"Buradan herkesin vicdanına sesleniyorum. 15 Temmuz’da ve hemen sonrasında Türkiye ben taraflıyım sadece kendi siyasi partimi temsil ederim diyen bir başkanın eline bırakılmış olsaydı size soruyorum iktidarı muhalefeti koşup meydanlara Türkiye’yi parçalatmayız diyebilir miydi? Türkiye’nin milli birliğini, vatanın bölünmez bütünlüğünü ancak ve ancak biz tarafsızlığına bağlı bir Cumhurbaşkanı sayesinde sağlayabiliriz. Bu sebeple Cumhurbaşkanlığı makamını buradan alıp aşağıya siyasi parti genel başkanı seviyesine indirmek Türkiye Cumhuriyeti ve kültürüne, Türk milletinin geleneklerine ve milli birlik beraberlik ihtiyacımıza kesinlikle aykırıdır. İşte bu sebeple milletimiz bunu kabul etmeyecektir."

BEHÇET SAATCI İLE BİR ARAYA GELDİ

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Süheyl Batum ve beraberindeki heyet Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ile bir araya geldi. Saatcı toplantıda şunları söyledi:

“Sizler ülkenin içinde bulunduğu durumu dikkate alarak, büyük bir fedakarlıkla Anadolu’yu dolaşıyorsunuz. İnsanımızı bu anlamda bilgilendirmek, onları uyarmak için aynı Milli Mücadele yıllarında yapıldığı gibi özel bir görev üstlenmişsiniz. Bu anlamda yolunuz açık olsun. Başarılar diliyorum. Biz de farklı düşünmüyoruz. Anayasa dediğimiz olayı hukukçuların yanında konuşmamızın bir anlamı yok ama geniş bir tabana dayanır. Yüzde 40-50’lerde yapılmaması gerekir. Zaten gelinen noktaya bakıldığında bizi idare eden yönetim ne istiyor da yapamıyor ki? Türkiye’nin barışa, hoşgörüye, paylaşıma ve ortak akla ihtiyacı olduğu bir dönemde, savaştığımız bir ortamda, ülkeyi daha da ikiye bölecek böyle bir girişimden en kısa sürede vazgeçilmesi, ütopik de olsa benim düşüncemdir. Yani yarın sabah ülkeyi idare edenler kalksalar “Biz yanlış yapıyormuşuz, bu anayasa değişikliğinden, referandumdan vazgeçtik. Özür diliyoruz'' deseler ülke bir rahatlayacak. Her sabah kalktığımızda omuzlarımızdaki yükün, daha da ağırlaştığını hissederek güne başlıyoruz. Bu psikolojide bu toplum ne kadar daha gider onu bilemiyorum. Ama gerçekten sizin gibi demokrasi kahramanlarının çabalarını biliyor ve destekliyorum. Allah yolunuzu açık etsin. Buraya geliyorsunuz ve odamızda bizi ziyaret edip bir kahvemizi içmek istiyorsunuz. Bu gösterilen bir nezakettir. Bu özel tavrı gösteren, insanları saygıyla selamlıyorum'' ifadelerini kullandı. Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ise Başkan Saatcı’ya daveti için teşekkür ederken, “Fethiye’de, milli ve manevi duyguların zirvede olduğu bir kentte Anayasa çalışması yapmanın gururunu taşıyoruz. Bu dönemde doğruyu söylemek, insanın üzerinde bir namus borcu. Hakkın yolunda, halkın yolunda hizmet etmek için mücadele ediyoruz. Gelip geçene hakikaten anlattık. Buradan da yolumuz Denizli’ye oradan Çivril’e, önümüzdeki hafta nasipse Çorum’a, Amasya’ya, daha sonra Zonguldak’a Trabzon’a, Malatya’ya, Adıyaman’a düşecek. Türkiye’nin her köşesine gidip üstümüze düşeni yapacağız. Bu devlet bizi okuttu. Bizi belli yere getirdi. O yüzden bu devlete, millete borcumuzu ödemek namus borcudur.