Metin Feyzioğlu’ndan ‘İstanbul Sözleşmesi’ çıkışı

Metin Feyzioğlu’ndan ‘İstanbul Sözleşmesi’ çıkışı

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla feshedilen İstanbul Sözleşmesi’nin gözden geçirilerek yeniden imzalanması gerektiğini söyledi.

TBMM Kadına Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması Komisyonu’na katılan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla feshedilen İstanbul Sözleşmesi ile ilgili, “Usulen ve esasen tekrardan gözden geçirilip, Sayın Cumhurbaşkanımız ve yüce Meclis tarafından yeniden imzalanması yoluna gidilmeli” dedi.

Feyzioğlu, “Rahatsızlık duyulan maddeler varsa yorum şerhi koyup Türkiye’nin duyduğu sıkıntı, o maddeleri nasıl anlaması gerektiği beyanı yapılabilir. Böylece hem iç hem de dış kamuoyuna şiddetle mücadelede çok kararlı bir mesaj vermiş oluruz kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

Televizyonlardaki dizilerde yer alan ayrımcı dilden kurtulmak gerektiğini de söyleyen Feyzioğlu, kadın-erkek eşitliğinin temel alınması gerektiğini ifade etti. Feyzioğlu, ilk şiddet fiilinden itibaren sistemin müdahale etmesi gerektiğine işaret ederek, “Bakanlıklar ve uygulamacılar arasında şiddeti küçümseyen sistem yerine gereğini yapan, karşılığı veren, şiddetin bir daha olmaması için tedbirler alan bir sistem kurmalıyız. O anda kol kanat gerecek bir yapıya ihtiyaç var” diye konuştu.

TIKLAYIN – Ortaçağ zihniyetine dönüş! Erdoğan imzaladı Türkiye ‘İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldı

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem