Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Akşener mi olacak?

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Akşener mi olacak?

İyi Parti Grup Başkanvekili Dervişoğlu, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener mi olacak? sorusunu cevapladı

İyi Parti Grup Başkanvekili Dervişoğlu, Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olarak Meral Akşener'in adının geçtiği iddialarına yanıt verdi. Dervişoğlu, "İyi Parti, bu tür konuları yetkili organlarında konuştuktan sonra karara bağlar ve ondan sonra kamuoyuyla paylaşır" ifadesini kullandı.

İyi Parti Grup Başkanvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. ABD Başkan adayı Joe Biden'ın Ocak ayında AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Onu darbeyle değil seçimle devireceğim" sözlerine ilişkin “Biden’ın sözleri, naftalinli sandıklardan çıkarılıp servis edildi. Türk siyasetine yön verecek güç yüce millettir. Tepki vermesine rağmen muhalefeti sessiz kalmakla itham eden bu iktidara asıl ben sormak isterim. Hadsiz sözlerin muhatabı olan partili cumhurbaşkanından tek bir kelime duyan oldu mu? Devleti yönetenler,sorumluluğu muhalefetin sırtına yükleyemez” tepkisini dile getirdi. Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olarak Meral Akşener'in adının geçtiğine ilişkin soruyu da yanıtlayan Dervişoğlu, "Türkiye'nin gündeminde çok kısa bir takvim içerisinde gerçekleştirilecek bir seçim varsa bu değerlendirmeye açıktır. Ama şahsen bu değerlendirmeyi ben Müsavat Dervişoğlu olarak yapamam. İYİ Parti, bu tür konuları yetkili organlarında konuştuktan sonra karara bağlar ve ondan sonra kamuoyuyla paylaşır" dedi.

Dervişoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

İktidar kayda değer adım atmadı:

Türkiye’yi idare edenlerden milletin huzurunu koruyan adımlar beklenir. Türkiye derin bir ekonomik krizin pençesindeyken Türkiye’yi yöneten iktidar ve ortağı, gerçekleri perdeleyecek çeşitli gündemlerin peşinden koşuyor. Milletin derdi aş iş ama öte taraftan seçim konuşturan garip bir anlayış ile karşı karşıyayız. Bu anlayışla yönetmeye çalışanlar, aziz milletimizin sırtındaki en büyük kamburdur. Ekonomideki durgunluğu aşmak için atılan adımların, sağlık tablosuna nasıl yansıdığı hep birlikte üzülerek müşahede ettik. Sonbahar ve okulların açılmasıyla birlikte çok daha karmaşık hal alacaktır. Sağlık Bakanımızın kişisel gayretlerine karşı iktidarın kayda değer adımını görebilmiş değiliz.

Cumhurbaşkanından tek bir kelime duyan oldu mu?:

İktidarın kadroları 8 ay önce yapılan konuşmadan gündem oluşturmaya çalışıyor. ABD Başkan Adayı Biden’ın sözleri, naftalinli sandıklardan çıkarılıp servis edildi. Türk siyasetine yön verecek güç yüce millettir. Hakaret mektubunu saklayanların iktidarı sonuna yaklaşmaktadır. Milletimiz aşıyla işiyle evlatlarıyla ilgilenmeyen onların sorunlarını görmeyen duymayan iktidara ağır bir fatura kesecektir. Biden 8 ay önce konuşuyor. İktidarın elindeki AA, bu hadsiz sözleri ne hikmetse 4 ay önce İngilizce gösteriyor. Böyle devlet aklı, böyle yönetim, böyle devlet adamlığı olmaz. Tepki vermesine rağmen muhalefeti sessiz kalmakla itham eden bu iktidara asıl ben sormak isterim. Hadsiz sözlerin muhatabı olan partili cumhurbaşkanından tek bir kelime duyan oldu mu?

Muhalefetin sırtına sorumluluğu yükleyemezler:

Bulunduğu makam Türk Milleti’nin şerefini temsil eder. O makama yapılan saygısızlığa ilk cevap vermesi gereken Sayın Erdoğan’dan tek bir cümle duyan var mıdır? İYİ Parti sözlerin muhatabı değildir, tek bir teması yoktur. 15 Temmuz’dan çok kısa süre sonra desteklediğini söyleyen Biden ile Erdoğan’ın sarmaş dolaş görüntüleri mevcuttur. Nitekim Biden’ın sözleri üzerine Trump da ‘Erdoğan seni dinler, konuş, şu meseleleri hallet diyorlar’ sözleri de en az Biden’ınki kadar onur kırıcıdır. Devleti yönetenler, sorumluluğu muhalefetin sırtına yükleyemez. Devlet şikayet etmez gereğini yapar. İktidar ve beceriksiz kadrolarının yaptığı şey, oyalamaktan ibarettir. Millet iş aş istiyor, onlar seçim konuşuyor, naftalinli sandıklardan çıkarıp cambaza bak oyunu oynuyorlar.

İktidarın efelenmesine itibar etmeyin:

Samimiyet testinden geçemeyen iktidarla ilgili kaygılarımız mevcuttur. Kişisel ilişkilerle yürütülen dış politikanın Türkiye’yi getirdiği nokta yalnızlıktır. Anlaşmaların önündeki bir engel olarak görülmektedir. Mısır, İsrail ve Suriye ile masaya oturan taraf Yunanistan görünmektedir. Sayın Genel Başkanımız, 18 adamızda Yunan bayrağı dalgalanıyor gidip ben mi indereyim demişti. İktidarın efelenmesine itibar etmeyin. İktidarı böyle koruyacaklarını sanıyorlar. Milletin sesine kulak versinler: Türkiye hanedanlık değildir. Dünür damatla yönetilebilecek sıradan bir ülke hiç değildir. Kafalarını saraydan çıkarsınlar, şak şakcıların değil milletin sesine kulak versinler.

Yapay gündemlerle meşgul olmuyoruz:

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun “Abdullah Gül’den neden bu kadar korkuyorlar” ifadelerine ilişkin gelen bir soru üzerine Dervişoğlu, “Gündemimizde olan bir konu değil. İYİ Parti olarak yapay gündemlerle meşgul olmuyoruz” yanıtını verdi.

Eti puf ekonomisi:

Bakan Albayrak’ın “dolar üzerinden mi maaş alıyorsunuz” ifadelerinin sorulması üzerine de Dervişoğlu, “Bakanın tarif ettiği eti puf ekonomisi. Türkiye’nin iç ve dış borçlarına getirdiği yük belli. Dolar bir lira arttığında vatandaşın cebinden 500 milyar çıkıyor” diye yanıtladı.

İlgili Haberler
Etiketler :