Milli Piyangocular tarihe karışıyor

Milli Piyangocular tarihe karışıyor

Milli Piyango İdaresi''nin başlattığı makine uygulaması ile seyyar bilet satıcılığı bitme noktasına geldi.

Milli Piyango İdaresi'nin 19 Haziran 2018'de yürürlüğe koyduğu makine uygulamasıyla birlikte piyangolar da artık şans oyunları gibi makine sistemiyle çekilecek. Seyyar bayilerde bilet satışı da aşamalı olarak kaldırılacak. Seyyar piyangocuların kaldırılması için ise 1.5 yıllık süre öngörülüyor. 2020 yılbaşından itibaren Milli Piyango, Merkez Bankası’nda soğuk damgalı bilet basımını durduracak. Bu duruma tepki gösteren seyyar satıcılar, makine uygulamasının iki aydır var olduğunu bu yüzden seyyar bilet satıcılığının da bitme noktasına geldiğini söyledi.

'ÜRETMEZLERSE PASLANIRLAR'

Aydınlık’tan Muzaffer Susamış’a konuşan İzmir Milli Piyango ve Şans Oyunları Bayileri Esnaf Odası Başkanı Paşa Çakmak, şunları söyledi: "Türkiye'de 10 bine yakın seyyar bilet satan insan var. Makineye geçilmesi tabii ki çok etkiliyor. Seyyar satıcılara da makine veriliyor ama o makineye belli bir bedel isteniyor. O bedeli de seyyarlar ödeyemiyor. Seyyar bayilere makine verilirken 23 bin 600 lira ücret alınma şartı var. Adam 30-40 yıllık piyangocu, bir ayrıcalık tanınması lazım. Onlardan hiçbir ücret alınmadan makine verilse daha iyi olur. Piyangocular yıllardan beri haksızlığa uğradılar. Burada mağdur olan seyyar milli piyango bayiileri. Onlara biraz daha tolerans tanınması gerek. Çünkü engelli, yaşlı insan çok. Bunlar piyango bayiliği yapamazsa ne yapar? Bunlar tüketici olur, hastaneye gider gelir, sosyal güvenceye zarar verir. Bu insanlar üretmezse paslanır."

'ŞANS OYUNLARI BİRLEŞSİN'

Seyyar piyangonun artık çıkmayacağını belirten Çakmak, şöyle devam etti: "Her ne kadar piyango çıkacak, devam edecek deseler de bu mantıklı değil. Çünkü biletin yüzde 30'unu yüzde 40'ını makine satacak. Nimet satacak, marketçi satacak peki seyyar ne satacak? Zaten sermaye sıkıntısı var. Parasal durumları çok iyi değil. Bu insanlar aç kalacak. Piyangonun ve bütün şans oyunlarının birleşmesi lazım. Türkiye Jokey Kulübü'nün, piyangonun, Spor Toto Teşkilat Müdürlüğümün bir çatı altında birleşmesi ve bir yerde yönetilmesi daha mantıklı olur. Bir de şans oyunu yapıyorsa adam tekel bayii olmasın, bakkal olmasın. Üçü bir yerde olsun. Hükümetin bir yandan şans oyunlarına karşı bir mücadelesi var. Buna karşı oldukları halde şans oyunu makinesi veriyorlar. Ne yapıyor? Bakkala koyuyor adam, kırtasiyeye koyuyor. Madem gençleri şans oyunlarına alıştırmak istemiyorsunuz niye bakkala, büfeye veriyorsunuz? Üç yerde toplayın, daha mantıklı. Kahveye TCK bayii veriyor. Bir çelişki var bunda. Oynanmasın diyorlar, oynansın diye de böyle yerlere veriyorlar. Şans oyunları bir çatı altında birleşsin. Biz bunları denetleyemiyoruz. Sadece belli bir kısmını denetleyebiliyoruz."

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem