Milli Saraylar ‘Hiç yoktu’ dedi, Tanal bu kez fotoğraflarla sordu

Milli Saraylar ‘Hiç yoktu’ dedi, Tanal bu kez fotoğraflarla sordu

CHP’li Mahmut Tanal, Milli Saraylar Başkanlığı’nın “Hiçbir zaman var olmadı” dediği vazoların fotoğraflarını paylaşıp yeniden “Bu tarihi eserler şu an nerededir?” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı Dolmabahçe Sarayı’nda muhafaza edilen, Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid’den kalma, her biri ağırlığı 46 kilogram olan som altından 2 vazonun akıbetini Meclis gündemine taşımış ve altın vazoların nerede olduğunu, kaçırıp kaçırılmadıklarını sormuştu.

Milli Saraylar Başkanlığı Mahmut Tanal’ın iddiası üzerine yazılı bir açıkllakin yaptı.  “Milli Saraylar’ın envanterinde yer alan 300 bini aşkın taşınabilir tarihi eserler içerisinde iddia edildiği gibi ’46 kilogram ağırlığında som altından 2 adet vazo’ hiçbir zaman var olmamıştır” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Milli Saraylar Başkanlığı, 16 Haziran 2021 tarihinde CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın Dolmabahçe Sarayı ile ilgili kamuoyunu yanıltma amaçlı, mesnetsiz ve kasıtlı iftiraları üzerine açıkllakin yapma gereği duymuştur. Milli Saraylar’ın envanterinde yer alan 300 bini aşkın taşınabilir tarihi eserler içerisinde iddia edildiği gibi ’46 kilogram ağırlığında som altından 2 adet vazo’ hiçbir zaman var olmamıştır.

Doğal olarak eser var olmadığı için, hiçbir zaman Tanal’ın iddia ettiği gibi tefriş ve sergilemede de yer almamıştır. Bu nedenle, ‘Vazolara ne oldu?’, ‘Vazolar kaçırıldı mı?’ soruları da anlamsız ve art niyetlidir. Milli Saraylar, geçmişte olduğu gibi bugün de sorumluluğundaki tarihi ve kültürel hazineleri koruma ve en iyi şekilde geleceğe aktarma konusundaki hassasiyetini kararlılıkla sürdürecektir. Söz konusu iddialarla ilgili hukuki yollara başvurulmuştur.”

TANAL: MUSTAFA CAMBAZ’IN FOTOĞRAFLADIĞI BU ESERLER NEREDE?

CHP’li Mahmut Tanal, Milli Saraylar’ın bu açıklamasının ardından sosyal medya hesabından konuya ilişkin bir başka paylaşım yaptı. Tanal, bu kez söz konusu tarihi eserlerin fotoğraflarını paylaştı ve şunları kaydetti:

“Sn. Milli Saraylar yetkilileri, kimseye iftira attığımız yok. Denetim yetkimizi kullandık, önerge verdik. İsme takılmadan, 15 Temmuz’da şehit edilen Mustafa Cambaz’ın fotoğrafladığı bu tarihi eserler şu an nerededir? Soru gayet açık ve basit. @millisaraylar”

Sn. Milli Saraylar yetkilileri, kimseye iftira attığımız yok.

Denetim yetkimizi kullandık, önerge verdik.

İsme takılmadan, 15 Temmuz'da şehit edilen Mustafa Cambaz'ın fotoğrafladığı bu tarihi eserler şu an nerededir?

Soru gayet açık ve basit. @millisaraylar

(Altın Vazo) pic.twitter.com/4CNA9TgGaz

— Av.Mahmut TANAL (@MTanal) June 16, 2021

Milli Saraylar ‘Hiç yoktu’ dedi, Tanal bu kez fotoğraflarla sordu

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem