Mir sisteminin iptali turistlik harcamaları vurdu; "Perakende ticareti çok etkileyecektir"

Mir sisteminin iptali turistlik harcamaları vurdu; "Perakende ticareti çok etkileyecektir"

'Bir an evvel çözüm bulunması gerekiyor'

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Visa ve Mastercard gibi ödeme sistemlerinin hizmetlerini Rusya'da durdurması sonrası Mir sistemi kullanan Rus turistler, geçtiğimiz gün Türk bankalarının da Mir'i kabul etmeme kararı sonrası Türkiye'de harcama yapmada zorluk çekiyor.

Bahse konu durum sonrası Rus turistlerin tatil ve yerleşik yaşam için en çok tercih ettiği illerin başında gelen Antalya'da harcamalar olumsuz etkilendi.

"Perakende ticareti çok etkileyecektir"

Halk TV'nin haberine göre Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, turizm sezonu öncesinde Mir kart sistemi geldikten sonra Ruslar açısından alışveriş ve harcamalarda biraz rahatlama yaşandığını hatırlattı. Davut Çetin, şu an bu kartın kullanımının durdurulmasına yönelik bankaların aldığı kararın turist gelişini etkilemeyeceğini, lakin burada alışveriş yapmasına olumsuz yansıyacağını belirterek, “Zaten paket turla gelenler ödemelerini Rusya'da yapıyor. Turizm açısından çok büyük etkilenme olmaz. Ama Antalya'ya geldiğinde turist hem otel içi harcamalarda ve hem de dışarıya çıkıp esnaf veya AVM'den yaptığı harcamalarda perakende olarak bir sıkıntı muhakkak yaşayacaktır. Yurt içindeki harcamalarda bir düşüş yaşanacak. Turistik açıdan sıkıntı olmaz lakin içeride yapacakları harcamalarda kesinlikle Mir kart sisteminin iptali veya geçerli olmaması perakende ticareti çok etkileyecektir" dedi.

"Bir an evvel çözüm bulunması gerekiyor"

Turistin hem otel içindeki mağazada hem de AVM mağazaları ve diğer esnafta Mir kartı kullanamayacak olmasının büyük etkisi olacağını düşündüğünü aktaran Çetin, şunları kaydetti:

"Buna bir an evvel çözüm bulunması gerekiyor. Turist nakitle gelir lakin yettiği kadarıyla alabilecek. Biz de yurt dışına çıktığımızda aynı şeyi yaşıyoruz. Otel içi mağazalar veya dışarıdaki mağazalardan bir şey almak istediğinde, cebinde de para bitmişse bir şey alamadan ülkesine dönecektir. Yerleşik yaşayan veya savaş sonrası gelenler için de büyük sıkıntı. Onlar da Mir kart kullanıyor ve şu an sistem çalışmıyor. Buradaki Rusları da tabii ki etkileyecektir. İhracatta ise Mir kart iptali sorun oluşturmuyor. Bankacılık sistemleri üzerinden ödemeler alınıyor. Devlet kurumlarımızın karşılıklı ortaya koyacağı muhakkak ki bir kart sistemi üzerine çözüm bulunmalıdır. Kart sistemi olmaz ise perakende sistemi ciddi etkilenir. Bu yıl mesela Antalya'da turistik açıdan yapılan iç harcamalar da çok yükselmişti, Visa veya Mir kart tarzı bir sistem mutlaka olmalıdır."